• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Michał Gazda

  Przeczytaj także...
  Nauka – autonomiczna część kultury służąca wyjaśnieniu funkcjonowania świata, w którym żyje człowiek. Nauka jest budowana i rozwijana wyłącznie za pomocą tzw. metody naukowej lub metod naukowych nazywanych też paradygmatami nauki poprzez działalność badawczą prowadzącą do publikowania wyników naukowych dociekań. Proces publikowania i wielokrotne powtarzanie badań w celu weryfikacji ich wyników prowadzi do powstania wiedzy naukowej. Zarówno ta wiedza jak i sposoby jej gromadzenia określane są razem jako nauka.Czerniowce (ukr. Чернівці, rum. Cernăuţi, ros. Черновцы, jid. טשערנאָוויץ, orm. Չերնովեց, niem. Czernowitz/Tschernowitz) – miasto w południowo-zachodniej części Ukrainy w Bukowinie północnej nad Prutem.
  Król Maciuś I – polski film dla dzieci w reżyserii Wandy Jakubowskiej na podstawie powieści Janusza Korczaka o tym samym tytule.

  Michał Gazda (ur. 7 listopada 1927 w Czerniowcach na Bukowinie w Rumunii, zm. 6 listopada 1969 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy i radiowy. Mąż Barbary Krafftówny.

  Życiorys[]

  Gimnazjum ukończył w Czerniowcach. Po maturze rozpoczął naukę w rumuńskiej szkole dramatycznej. W 1944, po wkroczeniu Armii Czerwonej do Rumunii, wstąpił do Wojska Polskiego i wraz z armią przybył w 1945 do Polski.

  Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego – teatr znajdujący się na katowickim rynku, największa scena teatralna na Górnym ŚląskuTeatr Syrena – teatr w Warszawie mieszczący się przy ulicy Litewskiej 3. Jego dyrektorem naczelnym i artystycznym jest Wojciech Malajkat.

  Debiutował 31 grudnia 1948 w Teatrze Śląskim w Katowicach w roli dworzanina Fryderyka w Jak wam się podoba. Grał wówczas także na scenie teatru w Sosnowcu. W sezonie 1949/50 występował w Teatrze Polskim, Nowym i Komedii Muzycznej w Poznaniu, 1950/51 w poznańskim Teatrze Młodego Widza. 18 stycznia 1950 zdał eksternistyczny egzamin aktorski.

  Westerplatte – polski film fabularny w reżyserii Stanisława Różewicza z 1967 roku. Przedstawia on obronę Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte we wrześniu 1939. W 1988 Wytwórnia Filmów Oświatowych nakręciła film dokumentalny pod tym samym tytułem: "Westerplatte" ze zlotu obrońców Westerplatte w Gdańsku z udziałem 30 westerplatczyków.Jak wam się podoba (ang. As You Like It) – idylliczna komedia autorstwa Williama Szekspira z roku 1599 lub 1600. Została opublikowana w Pierwszym Folio w 1623.

  Od 1951 występował na scenach warszawskich. 1 czerwca 1953 ożenił się z Barbarą Krafftówną. W Teatrze Nowej Warszawy (1951-55), Teatrze Młodej Warszawy (od lutego 1955 do końca sezonu), Teatrze Komedia (1956-58), Teatrze Dramatycznym (1959-64), Teatrze Narodowym (1964-68). Od stycznia 1969 zaangażował się ponownie do Teatru Syrena. Występował w kabarecie Pod Egidą.

  Dwaj panowie N – polski film kryminalny w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego z 1961 roku na podstawie noweli Ryszarda Gontarza i Zygmunta Szeligi.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Zginął 6 listopada 1969 w wypadku samochodowym.

  Wybrana filmografia[]

 • Załoga (1951) - uczeń Państwowej Szkoły Morskiej
 • Żołnierz zwycięstwa (1953) - oficer na Okęciu zatykający zapałkę dziurkę w walizie
 • Przygoda na Mariensztacie (1953) - murarz
 • Zaczarowany rower (1955) - kontuzjowany kolarz rumuński
 • Irena do domu! (1955) - sąsiad pomagający Irenie w nauce
 • Król Maciuś I (1957) - jako mieszczanin
 • Orzeł (1958) - mat Okoń
 • Sygnały (1959) - doktor Szewczyk
 • Pociąg (1959) - pasażer umawiający się z żoną adwokata
 • Dwaj panowie N (1961) - pilot samolotu
 • Gangsterzy i filantropi (1962) - kelner
 • Rękopis znaleziony w Saragossie (1964) - Aquillar, kawaler maltański
 • Nieznany (1964) - żołnierz
 • Lekarstwo na miłość (1965) - architekt, kolega Joanny
 • Westerplatte (1967) - żołnierz
 • Czterej pancerni i pies (1970) - oficer
 • Linki zewnętrzne[]

 • Michał Gazda w bazie filmweb.pl
 • Michał Gazda w bazie filmpolski.pl
 • Michał Gazda w bazie e-teatr.pl
 • Michał Gazda na zdjęciach w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka
 • Przypisy

  1. Słownik Biograficzny Teatru Polskiego 1900-1980 tom II. Warszawa: PWN, 1994, s. 221. ISBN 83-01-11260-3.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Orzeł – polski film fabularny z 1958 roku, przedstawiający fabularyzowane losy polskiego okrętu podwodnego ORP Orzeł na początku II wojny światowej. Rolę "Orła" zagrał jego bliźniak ORP Sęp, a okrętów niemieckich – polskie okręty, m.in. trałowce typu T-43. Rolę fikcyjnego niemieckiego frachtowca "Schwerin", zatrzymanego i zniszczonego przez "Orła" po ucieczce z Tallinna, "zagrał" polski motorowiec "Hugo Kołłątaj". Zasadniczo historia opowiedziana w filmie obejmuje tzw. epizod talliński - zawinięcie okrętu do neutralnego portu w celu zdania do szpitala na ląd chorego dowódcy, internowanie w tym porcie, ucieczkę z niego i przedarcie się na Morze Północne. Nie jest to ścisła relacja o przejściach autentycznego "Orła". Twórcy filmu, zachowując autentyczną nazwę okrętu, pozmieniali za to nazwiska jego oficerów. I tak - kmdr por. Kłoczkowski stał się kmdr. por. Kozłowskim, kpt. Grudziński - kapitanem Grabińskim, por. Piasecki - por. Pileckim, itp.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Armia Czerwona, ros. Красная Армия, pełna nazwa Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona (Рабоче-Крестьянская Красная Армия, RKKA), od 23 lutego 1946 roku Armia Radziecka (ros. Советская армия, stosowane również tłumaczenie Armia Sowiecka) – wojska lądowe Sił Zbrojnych ZSRR, istniejące do grudnia 1991 (przemianowane m.in. na Wojska Lądowe Republiki Białoruś, Wojska Lądowe Federacji Rosyjskiej oraz wojska lądowe każdej z pozostałych dawnych republik ZSRR).
  Sosnowiec – miasto na prawach powiatu na południu Polski, w Zagłębiu Dąbrowskim, w województwie śląskim. Położone na Wyżynie Śląskiej, stanowiącej część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, nad 3 rzekami: Czarną Przemszą, Białą Przemszą i Brynicą. Znajduje się we wschodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP).
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Teatr Polski w Poznaniu – zbudowany w latach 1873 - 1875 po długoletnich staraniach na uzyskanie zgody rządu pruskiego, według projektu Stanisława Hebanowskiego. Budynek stanął na podwórzu kamienicy w Poznaniu przy ul. 27 Grudnia (wówczas ul. Berlińska). Dziś jest widoczny, ponieważ podczas walk w 1945 roku owa kamienica została zniszczona. Budowa została sfinansowana ze składek społecznych (świadczy o tym napis "Naród Sobie"). Teatr pełnił ważną funkcję w zachowaniu polskości, będąc stałą sceną, na której wystawiano w języku polskim.
  Barbara Krafftówna, właściwie Barbara Krafft-Seidner (ur. 5 grudnia 1928 w Warszawie) – polska aktorka teatralna i filmowa, artystka kabaretowa i piosenkarka.
  Rękopis znaleziony w Saragossie – polski film fabularny z 1964 roku w reż. Wojciecha Jerzego Hasa nakręcony według powieści Jana Potockiego.
  Lekarstwo na miłość – polski film fabularny zrealizowany w 1966 r. przez Jana Batorego na podstawie powieści Joanny Chmielewskiej "Klin". Komedia kryminalna. Film realizowano w Warszawie przy Bielańskiej, w Ogrodzie Saskim, na Mokotowie (Rogatki przy Puławskiej, Supersam) oraz w ścisłym Centrum (Emilii Plater przy Akwarium, skrzyżowanie Marszałkowska/Świętokrzyska).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.