• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Michał Czachowski  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – uczelnia publiczna powołana do życia w 1944 roku, jako piąty uniwersytet w Polsce.Nagroda Muzyczna Fryderyk – nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od roku 1995. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.

  Michał Czachowski (ur. 22 sierpnia 1974 w Gliwicach), polski gitarzysta flamenco, architekt i publicysta. Autor folkowej płyty Indialucia. W 2004 oraz 2005 roku został uznany przez pismo Gitara i Bas najlepszym gitarzystą flamenco. Jego debiutancki album został nagrodzony nagrodą Wirtualne Gęśle oraz Folkowy Fonogram Roku i został nominowany do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka 2006. Album wydany był również w roku 2007 w USA i dotarł do 2. miejsca wśród najlepszych albumów world music. Założyciel zespołu muzyki flamenco Viva Flamenco oraz międzynarodowego projektu Indialucia. W obu składach nagrywał dla stacji telewizyjnych i radiowych oraz muzykę do filmów Święci z Bostonu 2: Dzień Wszystkich Świętych i "Naked in Ashes".

  Fundacja dla Polski – organizacja pozarządowa wspierająca instytucje przeciwdziałające ubóstwu i wykluczeniu społecznemu. Posiada status organizacji pożytku publicznego.Wirtualne Gęśle (czasem zapisywane jako Wirtu@lne Gęśle) – internetowy plebiscyt na folkową płytę roku, towarzyszący organizowanemu przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej konkursowi na Folkowy Fonogram Roku.

  Współpracował z takimi wykonawcami i zespołami jak: Eduardo el Clavijo, Teo Barea Muñoz, Carlos Troya, Maite Saez, Ricardo Espinosa, Rafael Cortés, Gerardo Nuñez, Rafael Cuen Garibi, Pierluca Pineroli, Domingo Patricio, David Huertas, L. Subramaniam, Kavita Krishnamurti, Keith Peters, Pratap Pawar, Avaneendra Sheolikar, Sandesh Popatkar, Prasad Khaparde, Giridhar Udupa, Steven Day, Eric Ferden, Ernie Watts, Vishwa Mohan Bhatt, Mukesh Sharma, Emam, Marek Bałata, Paweł Kukiz, Blue Café, Maria Pomianowska, Leszek Możdżer, Marcin Wyrostek oraz Tercet Egzotyczny.

  Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.Muzyka folkowa – gatunek muzyki popularnej wywodzący się z muzyki ludowej. Często muzyka folkowa jest określana jako europejska muzyka ludowa.

  Spis treści

 • 1 Biografia
 • 2 Dyskografia
 • 2.1 Albumy autorskie
 • 2.2 Udział gościnny
 • 2.3 Muzyka flimowa
 • 3 Nagrody
 • 4 Przypisy
 • 5 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nagpur (hindi i marathi नागपूर, trl. Nāgpur, trb. Nagpur; ang. Nagpur) – miasto w środkowej części Indii, w stanie Maharashtra, na wyżynie Dekan nad rzeką Nag, na wysokości 310 metrów. Około 2 mln mieszkańców.
  Blue Café – polski zespół muzyczny, założony w 1998 roku w Łodzi przez Pawła Rurak-Sokala. Wykonuje muzykę pop z elementami acid jazzu, funky, soulu i rytmów latynoskich.
  Folkowy Fonogram Roku – konkurs na najlepszą polską płytę folkową, organizowany od 1998. Konkurs odbywał się przez pierwsze trzy edycje w ramach Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” organizowanego przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2001 organizatorem konkursu jest Polskie Radio S.A. – Radiowe Centrum Kultury Ludowej. Od tego czasu najlepsze płyty danego roku ogłaszane są wiosną roku następnego, a zwycięzca występuje na koncercie podczas Festiwalu Folkowego „Nowa Tradycja”.
  Jazz Forum – polskie czasopismo poświęcone głównie jazzowi, założone w roku 1965 przez Jana Byrczka. Obecnie wydawane jest przez spółkę FOR JAZZ, w której znaczny udział ma Polskie Stowarzyszenie Jazzowe.
  Muzykologia (z gr.) – nauka humanistyczna, której przedmiotem jest muzyka we wszystkich swych aspektach. Jej początki jako dyscypliny uniwersyteckiej kształtowały się w latach 80. i 90. XIX wieku. Koncepcyjne założenia dyscypliny ufundował austriacki uczony, prof. Guido Adler, który pierwszy (w 1885 roku) dokonał systematyki tej dziedziny wiedzy. Od czasów Adlera zwykło się dzielić muzykologię na trzy zasadnicze działy: historyczny (historia muzyki), systematyczny (szeroko rozumiana teoria muzyki, w tym estetyka, psychologia i socjologia muzyczna) i porównawczy (dziś – etnomuzykologia i antropologia muzyczna). Przedmiotem zainteresowań badawczych Adlera była przede wszystkim historia muzyki i badania nad stylem muzycznym. Drugim badaczem, który położył podwaliny pod nowocześnie rozumianą muzykologię był niemiecki uczony Hugo Riemann. Jego działalność naukowa wiąże się przede wszystkim z teorią muzyki (nauka harmonii, nauka o składni muzycznej, nauka o muzycznych formach).
  Indialucia – album muzyczny wydany w grudniu 2005, łączący dwa style muzyczne: muzykę indyjską oraz flamenco. Nagrania powstały w latach 1999-2004, głównie w Indiach i Hiszpanii. Wzięło w nich udział wielu muzyków z obu kontynentów. Pomysłodawcą, producentem oraz szefem artystycznym nagrań jest Michał Czachowski .
  Maria Pomianowska (ur. 26 czerwca 1961 w Warszawie) – polska instrumentalistka, wokalistka i pedagog, doktor sztuk muzycznych, kompozytorka, grająca między innymi na sarangi, suce biłgorajskiej, wiolonczeli. Założyciel zespołów Raga Sangit, Zespół Polski, San-Nin Trio i Arcus Poloniae.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.