• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Michał Światopełk-Mirski

  Przeczytaj także...
  Kazimierz Światopełk-Mirski (ur. 3 lipca 1891 w Worońcu koło Białej Podlaskiej, zm. 8 lipca 1941 w KL Auschwitz-Birkenau ) – polski ziemianin, działacz społeczny, polityk, poseł na Sejm w II RP.Cmentarz Wojskowy w Warszawie (określany też potocznie jako "Powązki Wojskowe") – warszawski cmentarz komunalny przy ul. Powązkowskiej 43/45.
  Gęsiówka – przed II wojną światową więzienie wojskowe przy ulicy Gęsiej 24 (róg ul. Lubeckiego) w Warszawie (na terenie dzisiejszego osiedla Muranów). W czasie hitlerowskiej okupacji początkowo Areszt Centralny Getta, tzw. Obóz Pracy Poprawczej Sipo Warszawa (Arbeitserziehungslager der Sicherheitspolizei Warschau), a od 1943 roku jako niemiecki obóz koncentracyjny w ramach Obozu Koncentracyjnego Warszawa (Konzentrationslager Warschau), wyzwolony w 1944 r. przez polski ruchu oporu w pierwszych dniach powstania warszawskiego. W latach 1945–1956 Gęsiówka używana była przez sowieckie organy terroru i polskie władze komunistyczne.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}
  5. dzień powstania: po zdobyciu Gęsiówki. "Orlicz" stoi po prawej. Pośrodku: Stanisław Kozicki
  Na Powązkach Wojskowych

  Michał Światopełk-Mirski ps. „Orlicz” (ur. 15 grudnia 1926 w Warszawie, zm. 13 sierpnia 1944 tamże) – kapral podchorąży, uczestnik powstania warszawskiego w szeregach kompanii harcerskiej batalionu „Gustaw” Narodowej Organizacji Wojskowej-Armii Krajowej.

  Podchorąży – tytuł wojskowy kandydata na oficera zawodowego lub rezerwy (tradycyjnie tytuł ten jest używany także w innych służbach mundurowych, np. w straży pożarnej).Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

  Podczas powstania warszawskiego uczestniczył w walkach na Woli i Starym Mieście. Brał udział m.in. w zdobywaniu hitlerowskiego więzienia Gęsiówki. Zginął w wybuchu czołgu pułapki 13 sierpnia 1944 przy ul. Kilińskiego 1/3. Miał 17 lat. Został odznaczony Krzyżem Walecznych. Pochowany w kwaterach powstańczych na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

  Po upadku Stawek, Stare Miasto znalazło się w okrążeniu. Siły niemieckie wokół kotła tej dzielnicy dowodzone przez gen. Reinefartha liczą co najmniej 8 tys. żołnierzy. Gen. von dem Bach wydaje rozkaz likwidacji tego rejonu wraz znajdującym się w nim zgrupowaniem powstańczym.Stare Miasto w Warszawie – najstarszy ośrodek miejski Warszawy będący zwartym zespołem architektury zabytkowej, przeważnie z XVII i XVIII wieku o średniowiecznym układzie zabudowy, otoczone pierścieniem murów obronnych z XIV–XVI wieku. Ma rynek rozmieszczony na planie prostokąta.

  Jego o rok starszy brat, Krzysztof Światopełk-Mirski (ps. „Białynia”), również walczył w kompanii batalionu „Gustaw”. Został ciężko ranny w walkach powstańczych 3 września; zmarł z poniesionych ran 5 września w powstańczym szpitalu. Michał i Krzysztof byli synami Kazimierza Światopełka-Mirskiego – posła Sejmu RP, który został zamordowany przez Niemców w Auschwitz-Birkenau w roku 1941.

  Konzentrationslager Auschwitz, KL Auschwitz (Stammlager), w tym KL Birkenau (Auschwitz II) i KL Monowitz (Auschwitz III) – zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, w tym obozu zagłady na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości, istniejący w latach 1940-1945, symbol Holocaustu. Jedyny obóz koncentracyjny, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, figuruje tam pod oficjalną nazwą Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945).Eksplozja „czołgu pułapki” na ulicy Kilińskiego w Warszawie – wybuch zdobytego przez powstańców warszawskich niemieckiego pojazdu specjalnego Sd.Kfz.301 (Borgward IV), do którego doszło 13 sierpnia 1944 przy ul. Jana Kilińskiego na warszawskim Starym Mieście.

  Zobacz też[]

 • Polegli w powstaniu warszawskim po stronie polskiej
 • Przypisy

  1. Dane według: Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego, tom 6. Redaktor naukowy Piotr Rozwadowski. Dom Wydawniczy "Bellona", Warszawa 2004. ISBN 83-11-09586-8

  Linki zewnętrzne[]

 • Michał Światopełk-Mirski na Wirtualnym Murze Pamięci Muzeum Powstania Warszawskiego
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Stanisław Kozicki ps. "Howerla" (ur. 20 maja 1918 w Radomiu, zm. 22 sierpnia 1944 w Warszawie) – harcmistrz, podporucznik, uczestnik powstania warszawskiego jako dowódca I plutonu 3. kompanii "Giewonta" batalionu "Zośka" Zgrupowania "Radosław" Armii Krajowej.Lista osób poległych i zmarłych w dniach powstania warszawskiego, których noty biograficzne znajdują się w zasobach Wikipedii. Dotyczy zarówno żołnierzy, sanitariuszek, łączniczek, harcerzy, cywili wspierających powstanie (lekarzy, chirurgów, księży), jak i ofiar zbrodni hitlerowskich – osób cywilnych niezwiązanych w tym czasie z żadną formacją zbrojną.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gęsiówka (Arabis L.) – rodzaj roślin z rodziny kapustowatych. Liczy ok. 120 gatunków występujących głównie na półkuli północnej. Przez niektórych botaników do rodzaju tego włączane są też gatunki z rodzaju rzeżusznik (Cardaminopsis). Gatunkiem typowym jest Arabis alpina L..
  Armia Krajowa (AK) – zakonspirowana organizacja zbrojna polskiego podziemia w latach II wojny światowej, działająca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, okupowanej przez Niemców, ZSRR i Słowaków.
  Batalion Gustaw – batalion utworzony na bazie Narodowej Organizacji Wojskowej, podległy zgrupowaniu Róg. Od 1942 w składzie AK pod dowództwem mjr. Ludwika Gawrycha (pseud. "Gustaw").
  Narodowa Organizacja Wojskowa (NOW) – konspiracyjna organizacja wojskowa Stronnictwa Narodowego okresu II wojny światowej.
  Uwolnienie ok. 350 Żydów (polskich, greckich, węgierskich i francuskich) z "Gęsiówki". W walkach o ten obóz uczestniczyli żołnierze: batalionu "Zośka", m.in. Oddział Specjalny "Jerzy" pod dowództwem kpt. Ryszarda Białousa (ps. "Jerzy"), pluton "Alek", "Felek" i batalion szturmowy "Wacek" dowodzony przez Wacława Micutę, wspierani przez ogień zdobycznej Pantery. Natarcie rozpoczęło się ok. godziny 14:00.
  Kapral (od wł. caporale – dowódca) – w Wojsku Polskim najniższy stopień wojskowy w korpusie podoficerów młodszych. Niższym stopniem jest starszy szeregowy z wyższym starszy kapral.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.