• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Michèle Gurdal

  Przeczytaj także...
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Wendy Turnbull (ur. 26 listopada 1952 w Brisbane) – australijska tenisistka, występująca na kortach w latach 1975-1989.
  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  Michèle Gurdal (ur. 30 listopada 1952) - belgijska tenisistka, pierwsza tenisistka z Belgii, która wygrała turniej WTA w grze pojedynczej.

  W lipcu 1976 roku Gurdal pokonała w finale turnieju WTA w szwajcarskim Gstaad Francuzkę Gail Sherriff i zdobyła pierwszy w historii zawodowy tytuł dla Belgii. Pierwszym męskim triumfatorem turnieju ATP z Belgii był Filip Dewulf, ale dokonał tego dopiero w 1995 roku. Jeszcze w 1976 roku Gurdal osiągnęła drugi finał WTA w Tokio, ale przegrała z Australijką Wendy Turnbull.

  Gstaad (wym. [kʃtaːd]) – miasto w zachodniej, niemieckojęzycznej części Szwajcarii, w kantonie Berno. Gstaad jest częścią zespołu miejskiego Saanen. Znany ekskluzywny ośrodek turystyczny i narciarski. Corocznie odbywa się tu także turniej tenisowy ATP Allianz Suisse Open Gstaad. Według ostatniego spisu ludności Gstaad zamieszkuje 7053 osób.Gail Chanfreau (z domu Sherriff; ur. 3 kwietnia 1945 w Australii) – australijska i francuska tenisistka. Pod nazwiskiem Chanfreau grała w latach 1969–1975, znana także jako Gail Lovera (1976–1980) i Gail Benedetti (od 1981).

  Michèle nigdy nie zdobyła trofeum gry podwójnej, ale trzykrotnie była w finałach. Po raz pierwszy w 1972 roku w Barcelonie razem z rodaczką Monique Van Haver. Rok później grała w decydującym meczu w Akron u boku Patricii Bostrom. Ostatnim jej finałem deblowym w karierze był turniej w Barcelonie (1976).

  Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.Fed Cup, Puchar Federacji – drużynowe rozgrywki tenisowe krajowych reprezentacji kobiecych, odpowiednik męskiego Pucharu Davisa.

  W 1979 roku osiągnęła ćwierćfinał międzynarodowych mistrzostw Australii, wówczas rozgrywanych w grudniu jako ostatni turniej w sezonie.

  Gurdal reprezentowała Belgię w Pucharze Federacji w latach 1972 - 1980. W sumie wygrała 24 i przegrała 25 pojedynków, zarówno w meczach singlowych, jak i deblowych. W ramach tych rozgrywek odniosła zwycięstwo nad Virginią Ruzici. Razem z Monique Van Haver tworzyła najlepszy debel belgijski w historii zawodów, a ich wspólny bilans meczów to 11:9. Obie Belgijki brały udział w meczu, który miał najwięcej gemów (w historii występów kraju w Fed Cupie), miało to miejsce w 1974 roku przed wprowadzeniem tie-breaka. Gurdal i Van Haver przegrały wówczas 15:17, 1:6 z Włoszkami Lucią Bassi i Danielą Porzio.

  Women’s Tennis Association (WTA) – największa organizacja kobiecego tenisa, zrzeszająca wszystkich organizatorów imprez tenisowych, same tenisistki oraz federacje sędziowskie biorące udział we wszystkiego rodzaju imprezach, od turniejów najniższego szczebla (International z pulą pieniężną nie przekraczającą 500 tys. dolarów) poprzez turnieje średniego szczebla (pula pieniężna 731 tys. – 4,5 mln dolarów) aż po turnieje Wielkiego Szlema.Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.

  Michèle zakończyła zawodową karierę tenisową w październiku 1985 roku.

  Wygrane turnieje[]

  gra pojedyncza (1)[]
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Australian Open, AO, Aussie Open, Wielki Szlem Azji i Pacyfiku – międzynarodowe tenisowe mistrzostwa Australii, pierwszy z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema, rozgrywane od 1905 roku. Odbywają się corocznie w drugiej połowie stycznia na kortach Melbourne Park w Melbourne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.