• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Miasto zaginionych dzieci

  Przeczytaj także...
  Dominique Pinon, właściwie Dominique Jean-Claude Pinon (ur. 4 marca 1955 w Saumur, Francja) – francuski aktor teatralny i filmowy.Pole minowe – w lądowych działaniach minowych określony obszar, na którym rozstawiono miny. W morskiej wojnie minowej obszar wodny, na którym ustawiono miny według ustalonego schematu albo bez takiego schematu.
  Morze – naturalny zbiornik wodny, część oceanu, mniej lub bardziej wyraźnie oddzielona od pozostałych jego części brzegami kontynentu, wyspami lub wzniesieniem dna. Ze względu na utrudnioną wymianę wód morza charakteryzują się indywidualnymi cechami, zbiór tych cech nazywa się ustrojem hydrologicznym.

  Miasto zaginionych dziecifilm fantastyczny produkcji francusko-hiszpańsko-niemieckiej wyreżyserowany wspólnie przez Jean-Pierre’a Jeuneta (który jest również współautorem scenariusza) oraz Marca Caro. Jedną z głównych ról gra amerykański aktor Ron Perlman. Film zdobył Césara 1996 za scenografię.

  Samotność – zjawisko subiektywnie odczuwane, stan emocjonalny człowieka wynikający najczęściej z braku pozytywnych relacji z innymi osobami. Często ma wydźwięk negatywny.Starzenie się – zmniejszenie zdolności do odpowiedzi na stres środowiskowy, które pojawia się w organizmach wraz z upływem czasu, naturalne i nieodwracalne nagromadzenie się uszkodzeń wewnątrzkomórkowych, przerastające zdolności organizmu do samonaprawy. Starzenie się powoduje utratę równowagi wewnętrznej organizmu, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób. Prowadzi do upośledzenia funkcjonowania komórek, tkanek, narządów i układów, zwiększa podatność na choroby (np. choroby krążenia, Alzheimera, nowotwory), wreszcie prowadzi do śmierci.

  Opis fabuły[ | edytuj kod]

  Akcja rozgrywa się na środku morza, na platformie położonej na starym polu minowym. Mieszka tam rodzina, którą sobie stworzył pewien szalony naukowiec (Dominique Pinon - jedna z ról) nie mogący znieść samotności. Niestety eksperyment nie powiódł się. Jego żona - Mademoiselle Bismuth - okazała się karłem (Mireille Mossé), młodsi synowie - klony, których Oryginałem jest on sam (Dominique Pinon - kolejne role) - nagle zasypiają w najmniej oczekiwanych momentach, a najstarszy z rodzeństwa - Krank (Daniel Emilfork) cierpi na niespotykaną przypadłość - brak marzeń sennych w czasie snu, co sprawia, że bardzo szybko się starzeje. Po wygnaniu przez rodzinę ich „stwórcy”, zdesperowany Krank, chcąc za wszelką cenę zacząć śnić, porywa co jakiś czas dzieci z pobliskiego portu i podłącza je do maszyny kradnącej ludzkie marzenia senne.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Jednak na poszukiwanie jednego z porwanych dzieci rusza One (Ron Perlman), któremu towarzyszy mała Miette (Judith Vittet). Porwano mu jego przybranego brata - Denree (Joseph Lucien).

  Obsada[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Plakat
 • Miasto zaginionych dzieci w bazie IMDb (ang.)
 • Miasto zaginionych dzieci w bazie Filmweb
 • Warto wiedzieć że... beta

  Scenografia – plastyczna oprawa filmu, sztuki teatralnej, widowiska operowego, baletowego lub telewizyjnego. Składa się z dekoracji, kostiumów, rekwizytów, charakteryzacji postaci i oświetlenia. Jest to: sztuka kształtowania przestrzeni teatralnej oraz plastyczne oprawy przedstawień, filmów; wizualna oprawa widowiska teatralnego, filmowego, telewizyjnego, baletowego itd.
  Eksperyment (łac. experimentum - doświadczenie, badanie) – w naukach przyrodniczych i społecznych zbiór działań wzbudzających w obiektach materialnych określone reakcje i zjawiska w warunkach pozwalających kontrolować wszelkie istotne czynniki, które poddaje się dokładnej obserwacji.
  Sen – stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego, cyklicznie pojawiający się i przemijający w rytmie okołodobowym, podczas którego następuje zniesienie świadomości (z wyjątkiem świadomego snu) i bezruch. Sen charakteryzuje się ustępowaniem pod wpływem czynników zewnętrznych (zob. śpiączka).
  Fantastyka – dziedzina literatury (a także filmu i innych dziedzin sztuki i kultury). Polega ona na kreowaniu istot, które są wytworem wyobraźni, części świata lub całej rzeczywistości zupełnie odmiennej od tej, którą znamy z życia.
  Scenariusz – to materiał literacki będący podstawą realizacji fabuły. Scenariusz może sam w sobie stanowić utwór oryginalny, być przeróbką utworu dramatycznego zawierającego dialogi i odautorskie didaskalia, czy też przeróbką dzieła literackiego nie dramaturgicznego (adaptacja scenariuszowa opowiadania, powieści, noweli, itp.). Scenariusz przystosowuje dramat, słuchowisko, utwór niedramatyczny, itp. oraz składniki takiego utworu do wymagań sceny, filmu fabularnego, filmu dokumentalnego, spektaklu telewizyjnego czy nagrania radiowego. Scenariusz opierający się na specjalnie napisanym przez scenarzystę lub reżysera (film autorski), oryginalnym utworze dla filmu, zwany jest scenariuszem filmowym.
  César (pl. Cezar) – prestiżowa, francuska nagroda filmowa przyznawana przez Akademię Sztuki i Techniki Filmowej (Académie des Arts et Techniques du Cinema) od 1976. Jej nazwa wywodzi się od Césara Baldacciniego, francuskiego rzeźbiarza, którego postać jest wzorem wręczanej artystom statuetki.
  Marc Caro (ur. 2 kwietnia 1956 w Paryżu) - francuski reżyser i scenarzysta, znany przede wszystkim ze współpracy reżyserskiej z Jean-Pierre Jeunetem, z którym spotkał się na jednym z festiwali filmowych w 1974 r. Wspólnie z nim nakręcił trzy filmy krótkometrażowe i dwa filmy pełnometrażowe.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.616 sek.