• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Miasteczko Middlemarch

  Przeczytaj także...
  100 najlepszych książek Norweskiego Klubu Książki – lista 100 najważniejszych książek w historii, głównie powieści, która powstała w 2002 roku. 100 pisarzy z 54 krajów zaproponowało po 10 utworów. Lista miała przedstawiać literaturę całego świata, wszystkich kontynentów, kultur i epok historycznych.Prószyński i S-ka to polskie wydawnictwo prasowe i książkowe, działające w latach 1990-2008, oraz nazwa handlowa, pod którą od początku 2009 ukazują się książki wydawane przez wydawnictwo Prószyński Media.
  English Midlands (także Midlands) – kraina geograficzno-historyczna obejmująca środkową część Anglii, położona pomiędzy Anglią Północną a Południową.
  Strona tytułowa pierwszego wydania powieści (1871)

  Miasteczko Middlemarch (Middlemarch, A Study of Provincial Life) - powieść George Eliot wydana w latach 1871–1872. Akcja dzieje się w fikcyjnym miasteczku Middlemarch w English Midlands w latach 1829–32. Powieść obejmuje kilka osobnych, ale krzyżujących się historii i dużą ilość postaci. Ważne tematy to: status kobiet, natura małżeństwa, idealizm, egoizm, hipokryzja, reformy polityczne i edukacja.

  Anna Zofia Trzeciakowska z domu Przedpełska (ur. 5 lipca 1927 w Warszawie) – polska tłumaczka literatury amerykańskiej i angielskiej, najbardziej znana z przekładów powieści Jane Austen. Żona Witolda Trzeciakowskiego.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Pomimo mieszanych recenzji w chwili publikacji, książka jest teraz uznawana za najlepsze dzieło autorki i jedną z najważniejszych powieści w kanonie literatury angielskiej.

  W stworzonym w 2015 roku przez krytyków BBC rankingu 100 najlepszych brytyjskich powieści w historii, Middlemarch zajęło pierwsze miejsce.

  Polskie wydanie ukazało się w 2002 roku (Prószyński i S-ka, tłum. Anna Trzeciakowska).

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Fabuła książki opiera się na życiu dwóch najważniejszych postaci - Dorothei Brooke i Tertiusa Lydgate’a.

  Dorothea Brooke[ | edytuj kod]

  Dorothea miała wyjść za właściciela ziemskiego sir Jamesa Chettama, ale wybrała pastora Edwarda Casaubona. Okazuje się, że intelektualne plany pastora są nierealne, nie uważa też żony za równą sobie partnerkę, w końcu umiera. Ona poznaje jego młodego kuzyna Willa Ladislawa, jednak w testamencie mąż zakazuje jej go poślubić. Mimo to pobierają się.

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.George Eliot, właśc. Mary Ann Evans (ur. 22 listopada 1819 w South Farm Arbury (k. Nuneaton w Warwickshire, zm. 22 grudnia 1880 w Londynie) – angielska pisarka należąca do czołowych twórców epoki wiktoriańskiej. Autorka siedmiu powieści, cechujących się realizmem i przenikliwością psychologiczną; ich akcja rozgrywa się najczęściej w prowincjonalnej Anglii. Pisała także wiersze i inne utwory.

  Tertius Lydgate[ | edytuj kod]

  Młody lekarz Tertius Lydgate przybywa do Middlemarch. Żeni się z piękną córką burmistrza Rosamond Vincy, ale nie może jej zapewnić odpowiednio wysokiego poziomu życia. Lydgate umiera w wieku 50 lat, Rosamond wychodzi za zamożnego lekarza.

  Pozostali bohaterowie[ | edytuj kod]

  Brat Rosamond, Fred Vincy, chce poślubić Mary Garth, jej jednak nie podoba się jego chęć zostania pastorem. Gdy Fred wpada w problemy finansowe, postanawia zostać zarządcą majątku ziemskiego, co pozwala mu ożenić się z Mary. Mają trzech synów.

  Lokalny finansista, pobożny pan Bulstrode, jest szantażowany przez Johna Rafflesa, który wie o jego podejrzanych transakcjach w początkach kariery. Bulstrode przyspiesza śmierć poważnie chorego Rafflesa. Finansista musi opuścić miasteczko w niesławie.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • George Eliot, Miasteczko Middlemarch t.1+2, Miasteczko Middlemarch w bazie lubimyczytać.pl
 • George Eliot, Miasteczko Middlemarch. Tom I-II, Prószyński i S-ka
 • Miasteczko Middlemarch - miniserial, 1994
 • Michael Gorra, Why Middlemarch is the greatest British novel, BBC Culture, 7 December 2015
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • 100 najlepszych książek Norweskiego Klubu Książki
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jan Jędrzejewski, George Eliot, s. 69 (po angielsku w Google Books)
  2. Miasteczko Middlemarch. Wirtualna Polska. [dostęp 2018-08-21].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.