• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Miasta w Szwecji  Podstrony: [1] [2] 3
  Przeczytaj także...
  To jest lista stolic państw Unii Europejskiej. Podane powierzchnie obejmują wyłącznie powierzchnię miasta bez aglomeracji ani przedmieść.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Przypisy[ | edytuj kod]
  1. SCB Statistiska centalbyrån: Tätorter 2015 Befolkning och arealer [dostęp 2016-11-04] [zarchiwizowane z adresu 2018-02-19] (szw.).
  2. Sveriges National Atlas: Städer 1970 (szw.). [dostęp 2014-03-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-03)].
  3. Sveriges National Atlas: Städer 1971 (szw.). [dostęp 2014-03-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-06-15)].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • City Population (ang. • niem.)
 • World Gazetteer (ang.)


 • Podstrony: [1] [2] 3  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina (kommun) jest podstawową jednostką samorządu terytorialnego w Szwecji. Szwecja podzielona jest na 290 gmin (kommuner) wchodzących w skład 21 regionów administracyjnych (län). Gminy szwedzkie w obecnym kształcie zostały wprowadzone w wyniku reformy administracyjnej 1 stycznia 1971, kiedy zniesiono dotychczasowe gminy wiejskie (landskommuner), miasta (stadskommuner) i köping (köpingskommuner) wprowadzając w ich miejsce jednolity typ gminy. Proces ten zakończył się w latach siedemdziesiątych XX w.
  Szwecja podzielona jest na 21 regionów administracyjnych (szw. län) i 290 gmin (szw. kommun). Niniejsza tabela zawiera listę szwedzkich gmin.
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Köping (wym. [ʃøːpɪŋ]) – wyraz w języku szwedzkim oznaczający "miasto targowe" (porównaj z miasteczkiem). W średniowieczu używane było w stosunku do miast, którym nadano prawo urządzania targu. W dzisiejszej Finlandii, która stanowiła do 1809 część Szwecji, istnieje podobne określenie – kauppala.
  Pojęciem miasto (stad) nieformalnie określa się w Szwecji miejscowość posiadającą historyczny status miasta (gminy miejskiej; stadskommun), nadany jej przed 1 stycznia 1971. Z chwilą wprowadzenia w życie reformy administracyjnej 1971 oraz jednolitego typu gminy, posiadanie statusu miasta straciło administracyjne i prawne znaczenie.
  To jest lista miast w Unii Europejskiej według liczby ludności. Obejmuje ona wyłącznie obszar w miejskich granicach administracyjnych, w przeciwieństwie do obszarów miejskich lub aglomeracji, które są zazwyczaj posiadają znacznie większą populację niż główne miasto.
  Småort (ze szw., l.mn. småorter; dosłownie mała miejscowość) – jedna z dwóch typów jednostek osadniczych Szwecji (drugą jest tätort).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.