• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Miasta w Izraelu

  Przeczytaj także...
  Dystrykt Południowy (hebr.: מחוז הדרום, Mehoz HaDarom) - jeden z sześciu administracyjnych dystryktów w Izraelu, z powierzchnią ziemi 14 185 km². Zamieszkany przez 1 121 600 mieszkańców (dane z 2011). Stolicą dystryktu jest Beer Szewa.Dystrykt Jerozolimy (hebr.: מחוז ירושלים) - jeden z sześciu administracyjnych dystryktów w Izraelu, z powierzchnią ziemi 652 km². Zamieszkany przez 851 400 mieszkańców (dane z 2006). Stolicą dystryktu jest Jerozolima.
  Samaria (hebr. שומרון) − ruiny starożytnego miasta położonego w Samarii, w środkowej części Izraela. Miejsce wykopalisk archeologicznych znajduje się pod administracją Autonomii Palestyńskiej.
  Israel CIA map PL.png

  Według danych oficjalnych pochodzących z 2011 roku Izrael posiadał ponad 70 miast o ludności przekraczającej 20 tys. mieszkańców. Jerozolima jako jedyne miasto liczyło ponad 500 tys. mieszkańców; stolica kraju Tel Awiw-Jafa plasuje się na drugim miejscu i razem z innymi 12 miastami liczyło od 100 do 500 tys. mieszkańców; 14 miast z ludnością 50÷100 tys.; 32 miast z ludnością 25÷50 tys. oraz reszta miast poniżej 25 tys. mieszkańców.

  Dystrykty Izraela – jednostki administracyjne państwa Izrael. Wyodrębniono sześć dystryktów, nazywanych w (języku hebrajskim: mehozot (מחוזות; wymowa: mahoz) i piętnaście poddystryktów nazywanych: nafot (נפות; wymowa: nafa).Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.

  Największe miasta w Izraelu[]

  Największe miasta w Izraelu według liczebności mieszkańców (stan na 31.12.2011):

  Judea (hebr. יהודה, Yāhūdhā, arab. Jahuza, gr. Ιουδαία, łac. Iudaea) – górzysta kraina geograficzna położona w historycznej środkowej części Izraela. Obecnie terytorium to jest podzielone pomiędzy Izraelem a Autonomią Palestyńską. Judea to nazwa Judy używana od IV w. p.n.e. po przejęciu władzy nad Judą przez Greków.Dystrykt Hajfy (hebr.: מחוז חיפה, Mehoz Ḥefa) – jeden z sześciu administracyjnych dystryktów w Izraelu, z powierzchnią ziemi 864 km². Zamieszkany przez 858 000 mieszkańców (dane z 2007). Stolicą dystryktu jest Hajfa.

  Alfabetyczna lista miast w Izraelu[]

  Lista miast w Izraelu uporządkowanych według dystryktów:

  Dystrykt Północny[]

  Emblem of Israel.svg
   Osobny artykuł: Dystrykt Północny (Izrael).

  Dystrykt Hajfy[]

  Emblem of Israel.svg
   Osobny artykuł: Dystrykt Hajfy.

  Dystrykt Centralny[]

  Emblem of Israel.svg
   Osobny artykuł: Dystrykt Centralny (Izrael).

  Dystrykt Tel Awiwu[]

  Emblem of Israel.svg
   Osobny artykuł: Dystrykt Tel Awiwu.

  Dystrykt Jerozolimy[]

  Emblem of Israel.svg
   Osobny artykuł: Dystrykt Jerozolimy.

  Dystrykt Południowy[]

  Emblem of Israel.svg
   Osobny artykuł: Dystrykt Południowy (Izrael).

  Dystrykt Judei i Samarii[]

  Emblem of Israel.svg
   Osobny artykuł: Dystrykt Judei i Samarii.

  Judea i Samaria nie są pod pełną administracją Izraela, lecz w większości należą do Autonomii Palestyńskiej. Jednak znajdują się tutaj osiedla i miasta pozostające pod administracją izraelską.

  Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.Dystrykt Tel Awiwu (hebr.: מחוז תל אביב, Mechoz Tel Awiw) – jeden z sześciu administracyjnych dystryktów w Izraelu. Obejmuje on obszar metropolitalny Gusz Dan o powierzchni ziemi 172 km². Zamieszkany przez 1 227 000 mieszkańców (dane z końca 2008)

  Zobacz też[]

 • geografia Izraela
 • Bibliografia[]

 • City Population (ang. • niem.)
 • World Gazetteer (ang.)
 • Informacje i zdjęcia o miastach Izraela • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dystrykt Centralny (hebr.: מחוז המרכז, Meḥoz haMerkaz) - jeden z sześciu administracyjnych dystryktów w Izraelu, z powierzchnią ziemi 1 293 km². Zamieszkany przez 1 613 700 mieszkańców (dane z 2005). Stolicą dystryktu jest Ramla.
  Dystrykt Północny (hebr.: מחוז הצפון, mehoz hatzafon) – jeden z sześciu administracyjnych dystryktów w Izraelu, z powierzchnią ziemi 3324 km² (3484 ziemia i woda), dodatkowo 1154 km² na Wzgórzach Golan, co daje łącznie powierzchnię lądową 4478 km² (całkowita z wodą: 4638 km²). Zamieszkany przez 1 216 800 mieszkańców (dane z 2007). Stolicą dystryktu jest Nazaret.
  Autonomia Palestyńska, właściwie: Palestyńskie Władze Narodowe (arab. السلطة الوطنية الفلسطينية, As-Sulta al-Watanijja al-Filastinijja; hebr. הרשות הפלסטינית, Haraszut HaFalastinit) – tymczasowa struktura administracyjna zarządzająca obszarem Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu Jordanu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.