• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Miasta na prawach powiatu w Niemczech

  Przeczytaj także...
  Powiat (niem. Kreis) – jednostka podziału administracyjnego i samorządu terytorialnego II stopnia w Niemczech. Wyróżnia się dwa rodzaje powiatów Landkreise, czyli powiaty ziemskie i Kreisfreie Städte (Stadtkreise w Badenii-Wirtembergii), czyli miasta na prawach powiatu. Obecnie istnieje 401 powiatów: 294 ziemskich i 107 miast na prawach powiatów. Na powiaty dzielą się wszystkie kraje związkowe Niemiec z wyjątkiem Berlina, Bremy i Hamburga. Większość powiatów ma od 100 000 do 200 000 mieszkańców. Najmniejszy powiat ziemski pod względem powierzchni, Main-Taunus ma 222,39 km², największy zaś, Mecklenburgische Seenplatte jest od niego 25-krotnie większy. Region miejski Akwizgran (niem. Städteregion Aachen, StädteRegion Aachen) - związek komunalny (niem. Kommunalverband besonderer Art) w niemieckim kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Kolonia. Siedzibą regionu jest Akwizgran. Region powstał 21 października 2009 z połączenia powiatu Akwizgran i miasta Akwizgran. Akwizgran jest częścią regionu, jednocześnie pozostał miastem na prawach powiatu, podobnie jak w przypadku Hanoweru i regionu Hanower.
  Region Hanower (niem. Region Hannover) - związek komunalny (niem. Kommunalverband besonderer Art) w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia. Jednostka administracyjna utworzona z powiatu oraz miasta Hanower. Siedziba znajduje się w Hanowerze.
   Główny artykuł: Powiat (Niemcy).

  Lista niemieckich miast na prawach powiatu (niem. kreisfreie Stadt, w Badenii-Wirtembergii Stadtkreis).

  Przedstawiono wszystkie 107 miast na prawach powiatu (wraz z Berlinem, Hamburgiem, Bremą i Bremerhaven) a także miasta Akwizgran, Getyngę i Hanower posiadające specjalny status, z podziałem na kraje związkowe.

  Badenia-Wirtembergia

  Powiat Hannover (niem. Landkreis Hannover) - utworzony w 1885 roku powiat, który został przyłączony 1 listopada 2001 do Regionu Hannover tworząc związek komunalny.Saarbrücken (fr. Sarrebruck; luks. Saarbrécken) – miasto w Niemczech nad Saarą, stolica kraju związkowego (niem. Bundesland) Saara, siedziba związku regionalnego Saarbrücken. Polityczne i kulturalne centrum regionu, główny ośrodek gospodarczy Zagłębia Saary, wydobycie węgla kamiennego, hutnictwo żelaza, przemysł maszynowy, metalowy, elektrotechniczny, precyzyjny.

  Bawaria

  Berlin

  Brandenburgia

  Brema

  Dolna Saksonia

  ¹ Getynga była miastem na prawach powiatu do 1 stycznia 1964, jednakże pozostawiono miastu specjalne prawa.
  ² 5 lipca 2001 powiat Hannover został przekształcony w Region Hanower i miasto jest jednocześnie miastem na prawach powiatu jaki i miastem w Regionie Hanower.

  Hamburg

  Powiat Akwizgran (niem. Kreis Aachen) – dawny powiat w rejencji Kolonia w niemieckim kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia. Istniał do 20 października 2009, wówczas połączono go z Akwizgranem w region miejski Akwizgran.Miasto na prawach powiatu – jednostka samorządu terytorialnego w Polsce, niekiedy określana potocznie jako powiat grodzki lub powiat miejski. Miasto na prawach powiatu jest gminą o statusie miasta, wykonującą zadania powiatu. We wszystkich miastach na prawach powiatu władzę wykonawczą sprawuje prezydent miasta. Są jednostkami samorządu terytorialnego (podziału terytorialnego).

  Hesja

  Meklemburgia-Pomorze Przednie

  Nadrenia Północna-Westfalia

  ³ 21 października 2009 r. Akwizgran został połączony z powiatem Akwizgran w Region miejski Akwizgran pozostając jednocześnie miastem na prawach powiatu.

  Nadrenia-Palatynat

  Saara

  Aktualnie w Kraju Saary nie ma żadnego miasta na prawach powiatu. Do 1 stycznia 1974 status ten miało Saarbrücken, straciło go z powstaniem związku regionalnego Saarbrücken.

  Związek regionalny Saarbrücken (niem. Regionalverband Saarbrücken) – związek komunalny w niemieckim kraju związkowym Saara. Stolicą związku jest miasto Saarbrücken.

  Saksonia

  Saksonia-Anhalt

  Szlezwik-Holsztyn

  Turyngia

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.69 sek.