• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Miasta Wysp Owczych

  Przeczytaj także...
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.
  Alfabet (nazwa pochodzi od starogreckich nazw pierwszych liter alfabetu: alfa i beta) – najpopularniejszy system zapisywania mowy. Terminu używany w trzech głównych, powiązanych ze sobą i niekiedy mylonych znaczeniach, co jest źródłem licznych nieporozumień w dziedzinie historii i teorii pisma, oraz w jednym znaczeniu pochodnym. Piąty sens obejmuje użycie niepoprawne, czyli nazywanie "alfabetami" systemów nie będących nimi (pseudoalfabetów).
  Mapa z miejscowościami na Wyspach Owczych

  Według danych oficjalnych pochodzących z 2011 roku Wyspy Owcze posiadały 9 miast o ludności przekraczającej 1 000 mieszkańców. Stolica kraju Thorshavn jako jedyne miasto liczyło ponad 10 tys. mieszkańców; reszta miast poniżej 5 tys. mieszkańców.

  Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.Wyspy Owcze posiadają obecnie 30 gmin (far. komunen). Każda z nich jest najniższą jednostką administracyjną na archipelagu. Obszarem położonym wyżej w hierarchii jest region, których jest tam sześć.

  Największe miasta na Wyspach Owczych[]

  Dziś miejscowości Wysp Owczych są umieszczone według dwóch typów gmin - większe zrzeszone są w Kommunusamskipan Føroya, można je porównać do polskich gmin miejsko-wiejskich oraz te należące do Føroya Kommunufelag, które są odpowiednikiem gmin wiejskich. Prócz miast do nich należących ponad 1000 mieszkańców mają jeszcze trzy osady. Poniższa tabela ilustruje zmiany demograficzne 22 największych miast i miejscowości od roku 1985.

  Wyspy Owcze podzielone są na sześć regionów, które dzielą się na 34 gminy. Mimo sześciu regionów istnieje siedem okręgów wyborczych. Rząd Wysp Owczych próbuje łączyć gminy, a efektem jego działań było zredukowanie ich liczby w 2004 roku z 48.Kod pocztowy (pocztowy numer adresowy) – ciąg cyfr (rzadziej liter i cyfr) dodawany do adresu, mający ułatwiać sortowanie przesyłek. Format i zasady umieszczania kodów pocztowych są różne w różnych krajach.

  Alfabetyczna lista miast i miejscowości na Wyspach Owczych[]

  Opisana tu lista miast i miejscowości na Wyspach Owczych zawiera dane na temat liczby ludności każdej z osad. Zawierają się tam również kody pocztowe, lata założenia, gminy i regiony, w których się znajdują, wyspy, a także współrzędne geograficzne. Całość ułożona alfabetycznie.

  Dane zostały zaczerpnięte z oficjalnej witryny statystycznej Wysp Owczych na dzień 1 stycznia 2007 roku.

  Przejdź do: Æ, A, Á B D E F G H I J K L M N Ø, O P R S T U V

  B[]

  D[]

  E[]

  F[]

  G[]

  H[]

  I[]

  K[]

  L[]

  M[]

  N[]

  Ø, O[]

  P[]

  R[]

  S[]

  T[]

  U[]

  V[]

  Przypisy

  1. Population 1. January by village/city and gender (ang.). Hagstova Føroya, 2013. [dostęp 2013-12-04].
  2. hagstova.fo.

  Bibliografia[]

 • City Population (ang. • niem.)
 • World Gazetteer (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.