• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Miass

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Miass (ros. Миасс) – rzeka w azjatyckiej części Rosji i Baszkirii, prawy dopływ Isetu. Przepływa przez Baszkirię oraz obwody czelabiński i kurgański w Uralskim Okręgu Federalnym.
  UralAZ (Ural) – jedna z głównych fabryk produkująca ciężarówki w Rosji, która ma swoją siedzibę w mieście Miass.

  Miass (ros. Миасс) – miasto w Rosji, w obwodzie czelabińskim, w południowej części Uralu, nad rzeką Miass (dorzecze Obu).

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Torpedo Miass (ros. Футбольный клуб «Торпедо» Миасс, Futbolnyj Kłub "Torpiedo" Miass) - rosyjski klub piłkarski z siedzibą w Miassie w obwodzie czelabińskim.

  Miasto o charakterze przemysłowym. Założone w 1773 roku jako osada przy kopalni miedzi. Od 1940 roku rozwój przemysłu motoryzacyjnego. W Miassie znajduje się fabryka UralAZ produkująca ciężkie ciężarówki Ural.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Podział administracyjny Rosji - dokonany dla potrzeb usprawnienia wykonywania zadań przez organy administracji publicznej, oraz zapewnienia terytorialnej autonomii mniejszościom narodowym zamieszkującym zwarte obszary, podział terytorium Federacji Rosyjskiej na mniejsze jednostki.

  Sport[ | edytuj kod]

 • W mieście urodził się hokeista Nikołaj Lemtiugow.
 • Torpedo Miass – klub piłkarski.
 • Transport[ | edytuj kod]

 • Trolejbusy w Miass
 • Uralski Okręg Federalny (ros. Уральский федеральный округ) – jeden z ośmiu federalnych okręgów Rosji, najbardziej wysunięty na zachód spośród okręgów azjatyckich.Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Nikołaj Aleksandrowicz Lemtiugow, ros. Николай Александрович Лемтюгов (ur. 15 stycznia 1985 w Miassie) – rosyjski hokeista.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.