Mianowanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mianowanie – podstawa nawiązania stosunku pracy, odrębna od umowy, powodująca powstanie stosunku służbowego wraz z doręczeniem osobie mianowanej aktu nominacyjnego przez właściwy organ.

Nauczyciel akademicki – osoba wykształcona w określonej dziedzinie naukowej i prowadząca przedmiot kierunkowy kształcenia dla studentów w szkołach wyższych lub (Akademii, Uniwersytecie), przy czym należy odróżnić nauczyciela np. przedszkola czy szkoły elementarnej od nauczyciela akademickiego.

Stosunek pracy na podstawie mianowania powstaje m.in. z nauczycielami akademickimi, sędziami i urzędnikami służby cywilnej. W przeszłości dotyczył również niektórych pracowników samorządowych

W drodze mianowania powstaje także stosunek służbowy w formacjach mundurowych (np. Policja, Straż Graniczna), nie jest to jednak stosunek pracy w rozumieniu Kodeksu pracy.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Możliwość mianowania ustała z dniem 1 stycznia 2009 r., natomiast mianowania wcześniej udzielone pracownikom samorządowym z dniem 1 stycznia 2012 r. z mocy samego prawa przekształcą się w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Reklama