• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Miami Dolphins

  Przeczytaj także...
  Miami – miasto na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, w południowo-wschodniej Florydzie, w Stanach Zjednoczonych. Siedziba hrabstwa Miami-Dade, najludniejszego hrabstwa Florydy, a zarazem ósmego najbardziej zaludnionego hrabstwa Stanów Zjednoczonych za sprawą populacji liczącej 2 500 625 mieszkańców. Samo miasto zamieszkiwane jest przez 399 457 osób, co czyni je 42. największym amerykańskim miastem; Miami stanowi centralne i najludniejsze miasto obszaru metropolitalnego South Florida. Według danych US Census Bureau, obszar metropolitalny Miami liczy ok. 5,5 milionów mieszkańców, dzięki czemu jest 7. najludniejszym i 5. największym obszarem miejskim Stanów Zjednoczonych.Hard Rock Stadium – stadion wielofunkcyjny w Miami Gardens w stanie Floryda. Swoje mecze domowe rozgrywa na nim futbolowy zespół ligi NFL Miami Dolphins oraz uniwersytecka drużyna futbolowa Miami Hurricanes. W latach 1993–2011 odbywały się na nim również mecze baseballowe ligi MLB, których gospodarzem był zespół Florida Marlins.
  Play-off – system rozgrywek sportowych, odmiana systemu pucharowego, mający na celu wyłonienie drużyny mistrzowskiej. Stosowany najczęściej po zakończeniu znacznie dłuższej rundy zasadniczej (nazywanej czasem - głównie w odniesieniu do rozgrywek w USA - sezonem regularnym lub zasadniczym), która wyłania uczestników play-offów oraz określa ich rozstawienie.

  Miami Dolphins – zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Miami, w stanie Floryda, rozgrywający swoje mecze na stadionie Hard Rock Stadium, w Miami Gardens. Drużyna jest członkiem Dywizji Wschodniej konferencji AFC ligi NFL.

  Historia[ | edytuj kod]

  Dolphins zadebiutowali w AFL jako drużyna rozszerzająca ligę w roku 1966 i są obecnie najstarszą franczyzą dużej ligi zawodowej w stanie Floryda. W roku 1970, w ramach połączenia lig, zespół stał się członkiem NFL.

  Drużyna zadebiutowała w swoim pierwszym finale ligi, Super Bowl VI, w roku 1971, ale przegrała z zespołem Dallas Cowboys. Za to już w roku 1972, Dolphins, jako jedyna do dziś drużyna w historii NFL, mieli idealny sezon (perfect season): wygrali wszystkie 14 meczów fazy ligowej, 3 gry play-off oraz finał - Super Bowl VII. Dzięki wygraniu Super Bowl VIII, zespół został pierwszą drużyną grającą w trzech kolejnych finałach ligi oraz drugą (zaś z drużyn AFL/AFC - pierwszą), która wygrała Super Bowl rok po roku. Zespołowi udało się jeszcze zagrać w Super Bowl XVII i Super Bowl XIX, przegrywając oba.

  Daniel Constantine Marino, Jr. (ur. 15 września 1961 w Pittsburghu w stanie Pensylwania) - amerykański zawodnik futbolu amerykańskiego pochodzenia polsko-włoskiego, grający z numerem 13 na pozycji quarterbacka w drużynie Miami Dolphins występującej w zawodowej lidze National Football League.Ron Jaworski, właściwie Ronald Vincent Jaworski (ur. 23 marca 1951 w Lackawanna w stanie Nowy Jork) – były amerykański futbolista rozgrywający polskiego pochodzenia, obecnie analityk. Prezes Ron Jaworski Golf Management, Inc., zarządzającej polami golfowymi w południowym New Jersey, w północno-wschodniej Pensylwanii i Zachodniej Wirginii. Właściciel udziałów drużyny Arena Football League – Philadelphia Soul. Znany także jako Jaws (co jest skrótem od jego nazwiska, ale też oznacza po angielsku szczęki), został tak nazwany przez Doug Collins przed Super Bowl 1981. Gość specjalny VII SuperFinału PLFA 15 lipca 2012 na Stadionie Narodowym w Warszawie.

  Przez większość sezonów Dolphins prowadzeni byli przez Dona Shulę, najbardziej zwycięskiego szkoleniowca w historii zawodowego futbolu. Trenowany przez niego zespół z Miami zanotował tylko 2 nieudane (więcej przegranych od wygranych spotkań) sezony spośród 26 z nim spędzonych. Po idealnym sezonie roku 1972 sześciu zawodników drużyny Shuli, w tym biegacz Larry Csonka i rozgrywający Bob Griese, weszło do Galerii Sław NFL. W latach 80. i 90. Dan Marino został najbardziej wartościowym rozgrywającym w historii ligi, bijąc wiele rekordów podań oraz doprowadzając drużynę do wielu meczów play-off i Super Bowl XIX.

  Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.American Football League (skrót: AFL, Amerykańska Liga Futbolowa) - zawodowa liga futbolu amerykańskiego działająca w latach 1960-1969.

  Zawodnicy polskiego pochodzenia w Dolphins: Bob Brudzinski (1981-1989), Dan Marino (1983–1999), Ron Jaworski (1987-1988).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa Miami Dolphins (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  W roku 1970 doszło do połączenia dwóch największych zawodowych lig futbolu amerykańskiego działających w Stanach Zjednoczonych w owym czasie: National Football League (NFL) oraz American Football League (AFL). Scalenie wynikało z mocno narastającej rywalizacji pomiędzy dwoma ligami. Organizacje połączyły się, zachowując nazwę i logo "National Football League", przez co stały się jedną z najpopularniejszych i najmocniejszych ekonomicznie lig sportowych w USA.
  Super Bowl XIX był dziewiętnastym finałem o mistrzostwo NFL w zawodowym futbolu amerykańskim, rozegranym 20 stycznia 1985 roku, na stadionie Stanford Stadium, w Stanford, w stanie Kalifornia.
  Running back (RB) (biegacz) - pozycja zawodnika w futbolu amerykańskim i kanadyjskim. Zawodnik ten należy do formacji ataku, a jego głównym zadaniem jest bieg z piłką i zdobycie jak największej liczby jardów.
  Franczyza (ang. franchise) – system sprzedaży towarów, usług lub technologii, który jest oparty na ścisłej i ciągłej współpracy pomiędzy prawnie i finansowo odrębnymi i niezależnymi przedsiębiorstwami: franczyzodawcą i jego indywidualnymi franczyzobiorcami. Franczyza zakłada też przepływ know-how od franczyzodawcy do franczyzobiorcy przez cały czas obowiązywania umowy franczyzowej. Istotą jest udzielenie praw (i przyjęcie obowiązków) poprzez zawarcie umowy franczyzy.
  Dallas Cowboys – zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Irving w stanie Teksas. Pięciokrotny mistrz całej ligi NFL w latach: 1971, 1977, 1992, 1993, 1995. Swoje domowe mecze rozgrywają na Cowboys Stadium w Arlington w Teksasie. Cowboys są drużyną NFL od 1960. W artykule z wrześniowego Forbesa uznani są za najdroższą (1,7 mld $) drużynę sportową na świecie wyprzedzając Washington Redskins (1,6 mld $).
  National Football League (skrót: NFL, Narodowa Liga Futbolowa) – największa zawodowa liga futbolu amerykańskiego, złożona z 32 zespołów. Liga powstała w roku 1920, jako American Professional Football Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Futbolu Zawodowego) i zmieniła nazwę na obecną dwa lata później.
  American Football Conference (skrót: AFC, Amerykańska Konferencja Futbolowa) - jedna z dwóch konferencji w zawodowej lidze futbolu amerykańskiego, National Football League (NFL).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.