• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mia Mottley

  Przeczytaj także...
  The London School of Economics and Political Science lub London School of Economics, LSE – część University of London, jedna z najważniejszych szkół wyższych specjalizujących się w ekonomii i naukach społecznych, która miała prawdopodobnie większy wpływ na kształt współczesnego świata politycznego niż jakakolwiek inna instytucja uniwersytecka.1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.
  Owen Seymour Arthur (ur. 17 października 1949) – historyk, ekonomista i polityk z Barbadosu, premier w latach 1994-2008. Przywódca Partii Pracy Barbadosu od 1993 do 2008

  Mia Amor Mottley (ur. 1 października 1965) – barbadoska polityk, przewodnicząca Partii Pracy Barbadosu (BLP, Barbados Labour Party) od stycznia 2008, lider opozycji od lutego 2008 do 2018. Premier Barbadosu od 25 maja 2018.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Mia Mottley uczęszczała do Merrivale Private School, The United Nations International School oraz Queens College. Następnie ukończyła prawo w London School of Economics i weszła w skład adwokatury Anglii, Walii i Barbadosu.

  We wrześniu 1994 r. została po raz pierwszy wybrana do niższej izby parlamentu Barbadosu, Izby Zgromadzenia. Od 1994 do 2001 r. zajmowała stanowisko ministra edukacji, młodzieży i kultury. W tym czasie współtworzyła i ogłosiła program Biała Księga Edukacji (White Paper on Education), którego celem było dopasowanie programów nauczania do potrzeb rynku pracy. Wprowadziła również Plan Praktyk Młodzieżowych oraz Narodowy Program Rozwoju Młodzieży.

  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.Wybory parlamentarne na Barbadosie odbyły się 15 stycznia 2008 roku. W tym samym terminie miało się także odbyć referendum dotyczące przekształcenia państwa w republikę, które jednak zostało przełożone na późniejszy termin.

  W 1996 Mia Mottley została sekretarzem generalnym Partii Pracy Barbadosu (BLP). 28 sierpnia 2001 objęła urząd prokuratora generalnego oraz ministra spraw wewnętrznych, który zajmowała do 18 lutego 2006. 26 maja 2003 objęła dodatkowo funkcję wicepremiera w rządzie premiera Owena Arthura.

  18 lutego 2006 Mia Mottley objęła stanowisko wicepremiera oraz ministra spraw gospodarczych i rozwoju. Po porażce Partii Pracy Barbadosu w wyborach parlamentarnych w styczniu 2008 i rezygnacji Owena Arthura ze stanowiska szefa partii, Mottley 19 stycznia 2008 została nową przewodniczącą BLP. 7 lutego 2008 oficjalnie objęła funkcję lidera opozycji w parlamencie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. MIA TAKES OVER (ang.). NationNews.com, 20 stycznia 2008. [zarchiwizowane z tego adresu].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Mia Mottley, Kobiety w polityce. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.