• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mi-1  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Licencja (z łac. licet, „jest dozwolone“; Imiesłów przymiotnikowy czynny: licens, „wolny“) - dokument prawny lub umowa, określająca warunki korzystania z utworu, którego dana licencja dotyczy. Właściciel praw autorskich, znaku handlowego lub patentu może (i często to robi) wymagać od innych posiadania licencji jako warunku użytkowania lub reprodukowania licencjonowanego utworu.Skrzydło samolotu (płat nośny) – zespół płatowca, jeden z głównych elementów konstrukcyjnych stałopłatów (samolotów, szybowców) służący do wytwarzania siły nośnej. W przekroju skrzydło ma kształt profilu lotniczego. Na krawędzi skrzydła umieszczone są lotki i często urządzenia do zwiększenia siły nośnej (sloty, klapy). Skrzydło tworzy często zespół konstrukcyjny w skład którego mogą wchodzić gondole silnikowe, podwozie, zbiorniki paliwa oraz pomieszczenia na ładunek użytkowy.
  Użytkownicy[ | edytuj kod]

  Głównymi użytkownikami Mi-1 i SM-1 były państwa bloku wschodniego. Głównym odbiorcą był ZSRR (zarówno wojsko, jak i służby cywilne). Innymi państwami socjalistycznymi były Polska, Czechosłowacja, Kuba, Albania, Węgry, NRD i Bułgarii. Poza tym kilkadziesiąt śmigłowców Mi-1 i SM-1 eksportowano m.in. do krajów bliskiego wschodu: Iraku, Syrii i Jemenu, a także do Finlandii, Indonezji i Afganistanu.

  Góraszka – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie otwockim, w gminie Wiązowna, na wschód od Warszawy, wzdłuż drogi nr 17 w kierunku Lublina. Przystanek autobusowy podmiejskiej linii 720, 722 i 730.Święto Lotnictwa Polskiego – polskie święto wojskowe obchodzone corocznie 28 sierpnia na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej z 1993 roku, podpisanej przez prezydenta Lecha Wałęsę. Jest to wspólne święto lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz przemysłu lotniczego.

  W latach 60. XX wieku rozpoczęto zastępowanie maszyn z silnikami tłokowymi, nowszymi śmigłowcami wyposażonymi w silniki turbinowe (np. Mi-2). Maszyny Mi-1 zostały ostatecznie wyparte w latach 80. XX wieku.

  Mi-1/SM-1 w muzeach[ | edytuj kod]

  SM-1Sz w Finnish Aviation Museum
  Pomnik SM-1 w Świdniku

  W Polsce śmigłowce SM-1 są eksponowane m.in. w następujących muzeach:

 • Muzeum Lotnicze Fundacji „Polskie Orły”, Góraszka
 • Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie – SM-1, nr boczny 1105
 • Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni – SM-1 nr taktyczny 4017, nr seryjny S402017
 • Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie:
 • SM-1, nr taktyczny 23, nr seryjny S115007
 • SM-1 należący Instytutu Lotnictwa – nr rejestracyjny SP-SAP, nr seryjny 202016
 • Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu, SM-1 nr taktyczny 2018, nr seryjny S402018
 • Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, SM-1 nr taktyczny 6003, nr seryjny S116003
 • Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie – SM-1, nr taktyczny 1540, nr seryjny S115005.
 • Fort Marian w Malechowie - SM-1, nr taktyczny ?, nr seryjny ?
 • Muzea zagraniczne
 • Finnish Aviation Museum (Finlandia) – SM-1Sz
 • Muzeum Lotnictwa Kbely (Czechy) – Mi-1M
 • Muzeum Agusta w Cascina Costa (Włochy) – SM-1.
 • SM-1 jako symbol Świdnika[ | edytuj kod]

  W roku 1979 z okazji 25 lecia nadania Miastu Świdnik praw miejskich przy ulicy Przodowników Pracy (obecna ul. Lotników Polskich, przy rondzie im. Świdnickiego Lipca) na metalowym stelażu ustawiono SM-1. Pomnik w postaci pierwszego śmigłowca produkowanego w zakładach lotniczych w Świdniku z biegiem lat stał się wizytówką i punktem charakterystycznym miasta.

  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego im. Zygmunta Puławskiego „PZL-Świdnik” (dawniej WSK Świdnik) to firma zajmująca się produkcją samolotów i śmigłowców założona w Świdniku w 1951 roku.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kazańska Fabryka Śmigłowców (rus. Казанский вертолётный завод), potocznie КАПО (KAPO). Rosyjskie przedsiębiorstwo przemysłu lotniczego z siedzibą w Kazaniu, jedna z największych rosyjskich wytwórni śmigłowców.
  Muzeum Uzbrojenia to muzeum wojskowe, zlokalizowane w parku Cytadela zajmującym pozostałości Fortu Winiary, oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych przy al. Armii Poznań w Poznaniu.
  Agrolotnictwo – lotnictwo rolnicze świadczące usługi w zakresie ochrony roślin (np. opryskiwanie, zamgławianie), agrotechniki (np. siew, nawożenie) oraz zwalczania szkodników leśnych i pożarów lasów. Do zabiegów aparaturą agrolotniczą nadają się plantacje o dużych powierzchniach (ponad 10 ha), pozbawione przeszkód terenowych (linie telefoniczne i energetyczne, wysokie drzewa na skraju plantacji) oraz położone z dala od osiedli ludzkich, ogrodów działkowych, pastwisk, ujęć wody pitnej itp. Zabiegi agrolotnicze należy wykonywać zachowując jak najmniejszą wysokość lotu nad plantacją, nie wyżej niż 5 m.
  Mistrzostwa świata w szybownictwie rozegrane zostały po raz pierwszy w 1937 w Wasserkuppe, Niemcy. Organizacją mistrzostw zajmuje się Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI).
  UKF – zakres fal radiowych (pasmo radiowe) o częstotliwości od 30 do 300 MHz, co odpowiada długości fali od 10 metrów do 1 metra.
  Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa – polski, państwowy instytut badawczy z siedzibą w Warszawie istniejący od 1926 roku.
  Lotnisko Warszawa-Babice (kod ICAO: EPBC) - lotnisko w Warszawie, położone w obszarze dzielnicy Bemowo, przy granicy z dzielnicą Bielany. Nieoficjalnie znane również pod nazwą Lotnisko Bemowo. Lotnisko administrowane jest przez Centrum Usług Logistycznych "Lotnisko Warszawa-Babice" w Warszawie , a do jego użytkowników należą również m.in. Aeroklub Warszawski oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe korzystające z lądowiska Babice. Odbywają się na nim także różne imprezy okolicznościowe jak koncert Michaela Jacksona (1996), Madonny (2009) , AC/DC (2010), czy Sonisphere Festival (2010, 2011, 2012).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.