• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mięsień skośny zewnętrzny brzucha

  Przeczytaj także...
  Nerw biodorowo-pachwinowy (nervus ilioinguinalis) - odchodzi od pierwszej pętli splotu lędźwiowego, łączącej część dolną nerwu podżebrowego (Th12) z gałęzią brzuszną pierwszego nerwu lędźwiowego (L1). Jest nerwem mieszanym: czuciowym i ruchowym.Linia biała (łac. linea alba) - splot włókien kolagenowych, rozcięgien mięśni brzucha skośnych i poprzecznych, ciągnący się do wyrostka mieczykowatego przez pępek do spojenia łonowego, nad którym przebiegająca skóra ma jaśniejsze białawe wejrzenie (stąd nazwa). W czasie ciąży u kobiet skóra w tym miejscu ulega pigmentacji.
  Kręgosłup (łac. Columna vertebralis) – część układu kostnego, stanowiąca jego główną oś i podporę. Kręgosłup u zwierząt nieposiadających ogona, w tym człowieka, zbudowany jest z 33-34 kręgów, rozciągających się od głowy do kości ogonowej.
  Mieśnie powłok brzusznych

  Mięsień skośny zewnętrzny (łac. musculus obliquus externus abdominis) - jeden z mięśni brzucha. Jego przyczepem początkowym jest powierzchnia zewnętrzna V – XII żebra, a przyczepami końcowymi - grzebień biodrowy, więzadło pachwinowe i kresa biała, przechodzac w rozcięgno, wchodzące w skład ściany przedniej pochewki mięśnia prostego brzucha. Jest unerwiony przez nerwy międzyżebrowe V-XII, nerw biodrowo-podbrzuszny i nerw biodrowo-pachwinowy.

  Nerw biodrowo-podbrzuszny (łac. nervus iliohypogastricus) - nerw odchodzący od splotu lędźwiowego (plexus lumbalis) od gałęzi brzusznych 12 nerwu piersiowego i pierwszego nerwu lędźwiowego.Więzadło pachwinowe (łac. ligamentum inguinale) stanowi łącznotkankowe pasmo biegnące od kolca biodrowego przedniego górnego do guzka kości łonowej (guzek łonowy, łac. tuberculum pubicum). Jest ono utworzone poprzez włókna ścięgniste mięśni skośnego zewnętrznego brzucha, skośnego wewnętrznego brzucha oraz mięśnia poprzecznego brzucha. Włókna końca przyśrodkowego więzadła odchodzą od niego rozbieżnie w kierunku grzebienia kości łonowej (łac. pecten osis pubis) tworząc osobne więzadło rozstępowe (łac. ligamentum lacunare). Od dołu do więzadła pachwinowego przyczepiona jest powięź szeroka uda (łac. fascia lata). Więzadło pachwinowe stanowi górne ograniczenie rozstępu wspólnego (łac. lacuna communis) przez który przechodzą z miednicy na kończynę dolną mięśnie (rozstęp mieśniowy, łac. lacuna musulorum) oraz nerwy i naczynia (rozstęp naczyniowy, łac. lacuna vasorum). Więzadło pachwinowe jest niezwykle ważnym elementem powięziowym w chirurgii przepuklin, zarówno w metodach napięciowych jak i beznapięciowych.

  Funkcje:

 • zgina kręgosłup i obraca tułów w stronę przeciwną,
 • skurcz obustronny zgina kręgosłup do przodu i pociąga klatkę piersiową ku dołowi (mięsień wydechowy),
 • jednostronny skurcz mięśnia skręca tułów i kręgosłup w stronę przeciwną,
 • obraca tułów w stronę przeciwną,
 • zgina i pochyla w bok,
 • unosi miednicę
 • Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.

  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.