• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mięsień czworogłowy uda

  Przeczytaj także...
  Mięsień obszerny pośredni (łac. musculus vastus intermedius) – mięsień należący do grupy mięśni tworzących mięsień czworogłowy uda. Przyczepem początkowym mięśnia jest kresa międzykrętarzowa, niżej mięsień przyczepia się do ok. 2/3 długości górnej powierzchni trzonu kości udowej. Przyczepem końcowym mięśnia jest wspólne ścięgno mięśnia czworogłowego uda, które zaś przyczepia się do guzowatości kości piszczelowej. Mięsień pełni funkcję prostownika kończyny dolnej w stawie kolanowym.Mięsień obszerny przyśrodkowy (łac. Musculus vastus medialis) – mięsień wchodzący w skład mięśnia czworogłowego uda. Przyczep początkowy to kresa międzykrętarzowa oraz ścięgna mięśnia przywodziciela długiego i wielkiego, dalej warga przyśrodkowa kresy chropawej. Przyczepem końcowym mięśnia jest wspólne ścięgno mięśnia czworogłowego uda, które przyczepia się do guzowatości piszczeli. Funkcją tego mięśnia jest prostowanie kończyny dolnej w stawie kolanowym.
  Prostownik – (łac. extensor) mięsień służący do prostowania kręgosłupa lub stawu w kończynie. Mięśniem działającym z odwrotnym skutkiem jest zginacz.
  quadriceps femoris

  Mięsień czworogłowy uda (łac. musculus quadriceps femoris) – duży, gruby mięsień wypełniający grupę przednią mięśni uda. Cztery działające niezależnie głowy posiadają oddzielne przyczepy początkowe i wspólny przyczep końcowy.

  Jest to najsilniejszy prostownik stawu kolanowego- antagonista mięśnia dwugłowego uda (łac.: musculus biceps femoris) .

  Mięsień obszerny boczny (m. vastus lateralis) - najsilniejsza część mięśnia czworogłowego uda. Przyczep początkowy znajduje się na powierzchni bocznej krętarza większego, kresie międzykrętarzowej, wardze bocznej kresy chropawej oraz przegrodzie między mięśniowej kości udowej. Mięsień kończy się wspólnym ścięgnem końcowym na guzowatości piszczeli. Jest prostownikiem stawu kolanowego.Miesień prosty uda (łac. rectus femoris) – część mięśnia czworogłowego uda. Mięsień rozpoczyna się na kolcu biodrowym przednim dolnym kości biodrowej, górnego brzegu panewki oraz torebki stawu biodrowego. Mięsień kończy się wspólnym ścięgnem końcowym na guzowatości piszczeli.

  Pozostałe funkcję to

  - stabilizowanie kolana w płaszczyźnie strzałkowej

  - zgięcie w stawie biodrowym.

  Przyczep początkowy: kolec biodrowy przedni dolny (m. prosty, przednia i boczna strona kości udowej),
  Przyczep końcowy: guzowatość piszczeli (poprzez rzepkę i jej więzadło)

  Quadriceps femoris ma cztery głowy:

  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.
 • rectus femoris (mięsień prosty uda) przyczepia się do kolca biodrowego przedniego dolnego, do górnego brzegu panewki i dochodzi do wspólnego ścięgna.
 • vastus medialis (mięsień obszerny przyśrodkowy) – do wargi przyśrodkowej kresy chropawej, aż do wysokości linea intertrochanterica i dochodzi do wspólnego ścięgna.
 • vastus intermedius (mięsień obszerny pośredni) – do przedniej powierzchni trzonu k. udowej obejmując 2/3 górnej przedniej powierzchni trzonu i do kresy międzykrętarzowej oraz do wspólnego ścięgna.
 • vastus lateralis (mięsień obszerny boczny) – do wargi bocznej kresy chropawej, do bocznej powierzchni trochanter major, do części bocznej linea intertrochanterica i do przegrody międzymięśniowej bocznej.
 • Unerwienie: gałęzie nerwu udowego
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.