• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Międzyodrze

  Przeczytaj także...
  Gryfino, (niem. Greifenhagen) – miasto w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, siedziba władz powiatu gryfińskiego i gminy miejsko-wiejskiej Gryfino. Leży nad Odrą Wschodnią na Równinie Wełtyńskiej. Pomiędzy rzeką a granicą z Niemcami (Odrą Zachodnią) znajduje się Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry.Port Szczecin – handlowy port morski i rzeczny w woj. zachodniopomorskim w Szczecinie, usytuowany na Odrze i jej prawym ramieniu Regalicy, w Dolinie Dolnej Odry, na Międzyodrzu.
  Odra (czes. i dł. Odra, niem. Oder, gł. Wodra, łac. starożytna Viadua, Suevus, łac. średniowiecza Oddera (w Dagome iudex), Odera; łac. renesansowa Viadrus (od 1543)) – rzeka w Europie Środkowej, w zlewisku Morza Bałtyckiego, na terenie Czech, Polski i Niemiec. Pod względem całkowitej długości jest drugą (po Wiśle) rzeką Polski. Biorąc pod uwagę tylko jej część w granicach Polski jest trzecią rzeką pod względem długości (po jej dopływie Warcie).
  Międzyodrze pod Kluczem
  Międzyodrze pod Dziewokliczem

  Międzyodrze – obszar położony w Dolinie Dolnej Odry pomiędzy dwiema odnogami rzeki Odry: Odrą Zachodnią i Odrą Wschodnią (Regalicą) na odcinku na północ od wsi Widuchowa do kanału Iński Nurt. Teren Międzyodrza obejmuje również wyspy położone pomiędzy Odrą a jeziorem Dąbie. Ponadto często zalicza się do niego obszary o podobnym charakterze położone na wschód od Regalicy, lub na zachód od Odry (np. Klucki Ostrów, Kurowskie Łęgi), mimo że nie znajdują się "między Odrami".

  Autostrada Poznańska – nazwa ulicy w Szczecinie, jednej z czterech arterii drogowych, łączących lewobrzeże Szczecina z resztą Polski, błędnie nazywana Szosą Poznańską. Jest ponad ośmiokilometrowym łącznikiem pomiędzy ul. Cukrową na Gumieńcach, a ul. Granitową w Podjuchach.Most – rodzaj przeprawy w postaci budowli inżynierskiej, której konstrukcja pozwala na pokonanie przeszkody wodnej (rzeki, jeziora, zatoki, morskiej cieśniny itp.)

  Na terenie Międzyodrza na południe od Kanału Leśnego utworzony został Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry poprzecinany siecią kanałów.

  Obszar ten jest podzielony pomiędzy 4 gminy:

 • Widuchowa na południe od mostu granicznego Gryfino-Mescherin,
 • Gryfino do linii wodnej wytyczonej Kanałem Wtórnym, Pławnym Nurtem i Obnicą,
 • Kołbaskowo do Kanału Leśnego,
 • miasto Szczecin pozostała część wraz z fragmentem wyspy Ustowskie Mokradła (patrz także: Międzyodrze-Wyspa Pucka).
 • Tereny szczecińskiego Międzyodrza w związku z budową portu Szczecin i ułatwieniem żeglugi na Odrze, zostały dość znacznie zmienione poprzez wykopanie wielu kanałów lub zasypanie części rzek, co doprowadziło do zmiany linii brzegowej lub nawet rozdzielenia części wysp.

  Most Cłowy – most w Szczecinie na Regalicy łączący lewobrzeżną część miasta z Prawobrzeżem. Znajduje się na przedłużeniu ul. Gdańskiej przed skrzyżowaniem z ul. Przestrzenną i ul. Eskadrową.Skośnica (także Przekop Klucz-Ustowo) – struga, kanał wodny o długości 2,7 km, łączy Odrę Zachodnią w km 29,8 z Odrą Wschodnią w 730,5 km. Śródlądowa droga wodna o znaczeniu międzynarodowym, klasa Vb. Jeden z cieków Międzyodrza.

  Największe wyspy Międzyodrza to: Dębina, Czarnołęka, Radolin, Mewia Wyspa, Gryfia, Ostrów Grabowski, Łasztownia, Kępa Parnicka, Ostrów Mieleński, Wielka Kępa, Mieleńska Łąka, Wyspa Pucka, Zaleskie Łęgi, Siedlińska Kępa oraz Klucki Ostrów, Sadlińskie Łąki i Czapli Ostrów. Dwie ostatnie leżą pomiędzy Regalicą a jeziorem Dąbie Małe. Poza granicami Szczecina znajdują się Kurowskie Łęgi, Ustowskie Mokradła, Stare Pło, Wielki Ostrów, Wielkie Bagno Kurowskie i Krzaczasta.

  Duńczyca (do 1945 niem. Dunzig, poczatkowo po 1945 pol. Starówka) – stare ramię ujściowe Odry w Szczecinie. Jeden z ważniejszych cieków Międzyodrza.Kolejowy most zwodzony nad Regalicą (Odrą Wschodnią) jest jedynym czynnym obecnie obiektem tego typu w Polsce i Europie.

  Najważniejsze rzeki to Parnica, Duńczyca, Kanał Odyńca (Kanał Leśny), Skośnica, Obnica, Święta i Żeglica (Kanał Żeglarski).

  Ponad Międzyodrzem zbudowano następujące mosty drogowe i drogi (od południa): zniszczony most w Gartz (same filary, trasa nieprzejezdna), most graniczny Gryfino-Mescherin, autostrada A6, Autostrada Poznańska (z mostami: Pomorzan i Gryfitów oraz nieczynnymi Świerczewskiego i 1. Armii Wojska Polskiego), nad Odrą Zachodnią: Trasa Zamkowa i ul. Energetyków (Most Długi), nad Regalicą: Most Cłowy i Most im. Pionierów Miasta Szczecina oraz nad Parnicą: Most Portowy i w pobliżu Stoczni Remontowej Pomerania.

  Ostrów Mieleński – wyspa na Międzyodrzu, w Szczecinie, którą ograniczają 4 kanały: Duńczyca, Parnica, Przekop Mieleński, Kanał Wrocławski. Administracyjnie leży na osiedlu Międzyodrze-Wyspa Pucka.Most Pomorzan – jednojezdniowy trójprzęsłowy most drogowy nad Odrą Zachodnią w Szczecinie w ciągu ul. Autostrada Poznańska (DK31) o dwóch pasach ruchu i ciągu pieszo-rowerowym. Powstał na południe od istniejącego od 1959 roku tymczasowego mostu im. Karola Świerczewskiego.

  Nad Międzyodrzem znajduje się także 6 mostów kolejowych: 2 od dworca Szczecin Główny do Portu Centralnego, oraz łączące: Port Centralny z Łasztownią, posterunki Wstowo i Dziewoklicz oraz 2 nad Regalicą w kierunku Zdrojów i Podjuch (zwodzony).

  Nieistniejące mosty nad Odrą Zachodnią i Regalicą: Most Kłodny (poprzednik Trasy Zamkowej), most kolejowy przez wyspę Siedlińską Kępę, Most Dworcowy (wszystkie 3 zburzone ok. 1945 r.), tymczasowy Most Bayleya, most kolejowy przy Dworcu Głównym istniejący do ok. 1870 r.

  Zobacz też[]

 • lista polskich wysp
 • Domiąża
 • Wzgórza Bukowe
 • Wzniesienia Szczecińskie
 • Bibliografia[]

 • Szczecin, Międzyodrze, J.Dąbie – miejski przewodnik kajakowy A. Kraśnicki Jr, G. Koralewski, A. Kozaczuk
 • Linki zewnętrzne[]

 • Kajakiem po Międzyodrzu(1)
 • Kajakiem po Międzyodrzu(2)
 • Kajakiem po Międzyodrzu(3)
 • Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry został utworzony 1 kwietnia 1993, obejmuje obszar położony na Międzyodrzu pomiędzy rozgałęzieniem Odry na Odrę Wschodnią i Zachodnią (główny nurt) na północ od Widuchowej do Kanału Leśnego (na południe i zachód od Szczecina), powierzchnia parku wynosi ok. 6009 ha. Wraz z niemieckim parkiem narodowym Nationalpark Unteres Odertal tworzy Międzynarodowy Park Dolina Dolnej Odry. Siedzibą parku jest od 2000 Gryfino. Administracyjnie położony jest w gminach: Kołbaskowo, Gryfino i Widuchowa.Most Portowy – szczeciński most nad Parnicą. Znajduje się na głównej trasie wylotowej z miasta (DK10), łącząc ul. Energetyków na Łasztowni z prowadzącą w kierunku Dąbia ul. Gdańską.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wyspa Pucka (do 1945 niem. Vorbruch) – wyspa rzeczna w Szczecinie na Międzyodrzu. Administracyjnie leży w dzielnicy Śródmieście i daje nazwę osiedlu Międzyodrze-Wyspa Pucka.
  Siedlińska Kępa (do 1945 niem. Zoll-Werder) – niezamieszkana wyspa rzeczna na Regalicy na Międzyodrzu w Szczecinie na wysokości Zdrojów. Otoczona dwoma ramionami rzeki: od wschodu Cegielinką a od zachodu – Martwą Wodą.
  Szczecin Główny (do 1945 niem. Stettin Hauptbahnhof) – najważniejszy ze szczecińskich dworców, usytuowany przy ul. K. Kolumba na Nowym Mieście na lewym brzegu Odry. Jedna z najstarszych stacji kolejowych na terenie Polski.
  Klucki Ostrów – wyspa na Międzyodrzu między Odrą Wschodnią a Kanałem Kluckim na wysokości szczecińskiego osiedla Klucz.
  Prawobrzeże – dzielnica obejmująca południowo-wschodnią część miasta Szczecina, która grupuje 11 jednostek pomocniczych miasta – osiedli. Według danych z 4 maja 2010 w dzielnicy zameldowanych na pobyt stały było 84 200 osób. Jako jedyna leży na prawym, wschodnim brzegu rzeki Regalicy.
  Mescherin (pol. hist. Moskorzyn) – gmina w Niemczech w kraju związkowym Brandenburgia, w powiecie Uckermark, wchodzi w skład urzędu Gartz (Oder). Miejscowość leży nad zachodnim brzegu Odry Zachodniej, 20 km na południe od Szczecina, naprzeciwko leżącego po drugiej stronie Międzyodrza, Gryfina.
  Most im. Karola Świerczewskiego – jednojezdniowy most drogowy nad Odrą Zachodnią w ciągu ul. Autostrada Poznańska (DK31) w Szczecinie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.057 sek.