• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

  Przeczytaj także...
  Irena Angelika Dubiska (ur. 26 września 1899 w Inowrocławiu , zm. 1 czerwca 1989 w Warszawie) – polska skrzypaczka i pedagog.Ida Haendel (ur. 15 grudnia 1928 w Chełmie) – światowej sławy brytyjska skrzypaczka polskiego pochodzenia. Doskonale mówi po polsku.
  Konstanty Andrzej Kulka (ur. 5 marca 1947 w Gdańsku) – polski skrzypek wirtuoz, solista, kameralista, pedagog, ojciec Gabrieli Kulki. Jako siedemnastolatek otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolò Paganiniego w Genui. Zdobywca I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Radiowy ARD w Monachium w 1966. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

  Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy imienia Henryka Wieniawskiego – odbywający się co pięć lat w Poznaniu konkurs oddający hołd wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu, dla skrzypków do 30 roku życia.

  Informacje ogólne[edytuj kod]

  Jest to najstarszy konkurs skrzypcowy na świecie. Po raz pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie . Inicjatorem międzynarodowych spotkań młodych skrzypków był bratanek Henryka, Adam Wieniawski, a organizatorem Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Jego celem było propagowanie muzyki kompozytora oraz zapewnienie promocji wybitnym skrzypkom. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, jednak plany przerwała II wojna światowa. Drugi konkurs zorganizowany został po 17 latach w 1952 w Poznaniu. Od tej chwili konkurs odbywa się regularnie co pięć lat w Auli UAM, a organizatorem jest poznańskie Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego.

  Maksim Aleksandrowicz Wiengierow, ros. Максим Александрович Венгеров (ur. 20 sierpnia 1974 w Nowosybirsku) – rosyjski skrzypek, dyrygent i pedagog muzyczny, ambasador dobrej woli UNICEF.Igor Dawidowicz Ojstrach (ros. И́горь Дави́дович О́йстрах, ur. 27 kwietnia 1931 w Odessie) – ukraińsko-rosyjski skrzypek, dyrygent i pedagog.

  Konkurs im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym europejskim konkursem skrzypcowym, oraz członkiem i współzałożycielem Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie.

  Od 1957 konkursowi skrzypcowemu towarzyszy Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego.

  W jury konkursu zasiadali m.in. Yehudi Menuhin (1996), Shlomo Mintz (2001), Neville Marriner (2006), Ida Haendel (2006), a także Irena Dubiska, Grażyna Bacewicz, Konstanty Andrzej Kulka, Igor Ojstrach i Henryk Szeryng.

  Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego – odbywający się w Poznaniu w cyklu pięcioletnim, konkurs przeznaczony dla zawodowych lutników wszystkich narodowości bez względu na wiek, organizowany przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu we współpracy ze Związkiem Polskich Artystów Lutników oraz Muzeum Narodowym -Odziałem Instrumentów Muzycznych w Poznaniu. Konkurs odbywa się zawsze w roku edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Laureaci[edytuj kod]

  XIV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego[edytuj kod]

  XIV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego odbył się w dniach 8–23 października 2011. Kandydaci byli wcześniej kwalifikowani do konkursu na podstawie preselekcji przeprowadzonych przez Przewodniczącego Jury Maxima Vengerova (z udziałem jurora towarzyszącego).

  Yehudi Menuhin (ur. 22 kwietnia 1916 w Nowym Jorku, zm. 12 marca 1999 w Berlinie) – amerykański wirtuoz skrzypiec oraz dyrygent.Henryk Wieniawski (ur. 10 lipca 1835 w Lublinie, zm. 31 marca 1880 w Moskwie) – polski kompozytor i skrzypek, brat Józefa i Juliana.

  W konkursie przyznane zostały trzy nagrody regulaminowe w następującej wysokości:

 • I nagroda: 30 000 euro i złoty medal
 • II nagroda: 20 000 euro i srebrny medal
 • III nagroda: 12 000 euro i brązowy medal
 • trzy wyróżnienia po 5000 euro
 • specjalna nagroda pozaregulaminowa ufundowana przez Maxima Vengerova: 12 indywidualnych lekcji dla jednego z uczestników konkursu.
 • Wyróżnienia w ostatniej edycji konkursu
 • Jerżan Kułybajew (Kazachstan)
 • Ajlen Pritczin (Rosja)
 • Arata Yumi (Japonia)
 • Przypisy

  1. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Encyklopedii PWN [dostęp 2016-09-11].
  2. Przecież to mój Poznań. Andrzej Wituski w rozmowie z Dorotą Ronge-Juszczyk, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań, 2014, s.177, 251, ISBN 978-83-7818-643-4
  3. Laureaci XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego. [dostęp 2011-10-21].
  4. Relacja z zakończenia XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego

  Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • http://www.wieniawski.pl/
 • Shlomo Mintz – (ur. 30 października 1957) jest izraelskim wirtuozem gry na skrzypcach, altowiolistą, dyrygentem. Regularnie pojawia się z orkiestrami i dyrygentami na estradach międzynarodowych całego świata, gdzie można go słuchać podczas recitali i koncertów muzyki kameralnej."Warszawskie Towarzystwo Muzyczne imienia St. Moniuszki – zajmuje się propagowaniem kultury muzycznej, organizuje koncerty, wystawy i audycje muzyczne dla dzieci i młodzieży.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kazachstan, Republika Kazachstanu (kaz. Қазақстан, Қазақстан Республикасы, trl. Ķazaķstan, Ķazaķstan Respublikasy, trb. Kazakstan, Kazakstan Respublikasy; ros. Казахстан, Республика Казахстан trl. Kazahstan, Respublika Kazahstan, trb. Kazachstan, Riespublika Kazachstan) – państwo leżące częściowo w Azji (88% powierzchni) i częściowo w Europie (12% powierzchni – tereny na zachód od rzeki Emba), powstałe w 1991 w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego. Graniczy z następującymi państwami: Chinami (1460 km granicy), Kirgistanem (980 km), Turkmenistanem (380 km), Uzbekistanem (2300 km) oraz Federacją Rosyjską (6467 km). Łączna długość granic Kazachstanu wynosi 12 187 km. Kazachstan ma również dostęp do największego jeziora świata – Morza Kaspijskiego – na długości 2340 km.
  Adam Tadeusz Wieniawski (ur. 27 listopada 1879 w Warszawie, zm. 21 kwietnia 1950 w Bydgoszczy) – polski pedagog muzyczny i kompozytor. Był jednym z inicjatorów Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Przewodniczył obradom Jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w latach 1932 i 1937.
  Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – neorenesansowy budynek wzniesiony w latach 1905-1910 według projektu Edwarda Fürstenaua wraz z przylegającym do niego od strony północnej Collegium Minus na potrzeby Akademii Królewskiej. W dniu 7 maja 1919 inaugurowała w niej swoją działalność Wszechnica Piastowska - późniejszy Uniwersytet Poznański, od 1955 występujący po nazwą Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Ponadto z auli korzysta również, wywodzący się z Uniwersytetu Poznańskiego, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Henryk Szeryng (ur. 22 września 1918 w Warszawie, zm. 3 marca 1988 w Kassel) – polski skrzypek mieszkający od 1946 na stałe w Meksyku.
  Genewa (niem. Genf, fr. Genève, wł. Ginevra, romansz Genevra) – miasto w Szwajcarii, drugie pod względem liczby mieszkańców.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.