• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Międzynarodowy Komitet Sportu Robotniczego

  Przeczytaj także...
  Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Socjaldemokracja – lewicowy ruch społeczny wywodzący się z ruchu robotniczego, który za główny cel stawia sobie budowę ustroju i społeczeństwa socjalistycznego drogą demokratycznych reform.

  Międzynarodowy Komitet Sportu Robotniczego – założona w 1946 roku w Brukseli organizacja sportowa zrzeszająca 14 organizacji sportu robotniczego, które powiązane były z partiami socjaldemokratycznymi ówczesnej Europy Zachodniej i Izraela. Obecnie liczy 35 członków. Międzynarodowy Komitet Sportu Robotniczego deklarował, że był kontynuatorem działań Socjalistycznej Międzynarodówki Sportu Robotniczego.

  Socjalistyczna Międzynarodówka Sportu Robotniczego – organizacja założona w Belgii w 1913 roku. W związku z wybuchem I wojny światowej zaprzestała jednak działalności. Po zakończeniu działań wojennych wznowiła działalność w 1920 roku w Lucernie jako Lucerneńska Międzynarodówka Sportowa. Organizacja była zbliżona ideowo z II Międzynarodówką. Głównymi członkami były Niemcy, Austria i Czechosłowacja. W wyniku rozbicia przez hitlerowców organizacji w Niemczech i Austrii jej głównymi sekcjami stały się Francja, Finlandia i Polska. W 1934 roku w 23 krajach liczba członków wynosiła ponad 371,5 tysiąca osób. Socjalistyczna Międzynarodówka Sportu Robotniczego była organizatorem Olimpiad Robotniczych. Po II wojnie światowej została reaktywowana jako Międzynarodowy Komitet Sportu Robotniczego.Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.
  Sport – forma aktywności człowieka, mająca na celu doskonalenie jego sił psychofizycznych, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.