• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Międzynarodowy Dzień Modlitwy o Pokój

  Przeczytaj także...
  Stanisław Dziwisz (ur. 27 kwietnia 1939 w Rabie Wyżnej) – polski biskup rzymskokatolicki, doktor teologii, sekretarz i kapelan arcybiskupa metropolity krakowskiego Karola Wojtyły w latach 1966–1978, osobisty sekretarz papieża Jana Pawła II w latach 1978–2005, arcybiskup metropolita krakowski od 2005, kardynał prezbiter od 2006.Kościół Ewangelicko-Augsburski w Rzeczypospolitej Polskiej – najstarszy i największy Kościół ewangelicki (protestancki) w Polsce, kościół luterański prawnie działający na terenie Polski, będący członkiem takich organizacji, jak Światowa Rada Kościołów, Światowa Federacja Luterańska, Konferencja Kościołów Europejskich, Polska Rada Ekumeniczna. Organem prasowym jest Zwiastun Ewangelicki. Zwierzchnikiem Kościoła jest bp Jerzy Samiec.
  Pokój (łac. pax, staropolskie mir) - pojęcie opisujące stosunki między państwami, lub wewnątrz nich, oznaczające brak wojny, wykluczające konflikt zbrojny i używanie przemocy.

  Międzynarodowy Dzień Modlitwy o Pokójekumeniczne święto z inicjatywy Światowej Rady Kościołów w ramach dekady Kościołów „Przezwyciężania przemocy” obchodzone corocznie 21 września.

  Zamysł wyznaczenia corocznego święta powstał w 2004 roku podczas spotkania sekretarza generalnego światowej Rady Kościołów ks. dr Samuela Kobii i sekretarza generalnego ONZ Kofi Annana.

  Obchodzone jest w Kościołach w tym samym terminie, co Międzynarodowy Dzień Pokoju uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

  Polska Rada Ekumeniczna (PRE) − organizacja ekumeniczna zrzeszająca polskie Kościoły protestanckie, starokatolickie i prawosławne; działająca od czasów II wojny światowej, zarejestrowana w 1946. PRE opowiada się za wolnością religijną.Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.

  Do obchodów Dnia włączyła się Polska Rada Ekumeniczna, zachęcając tym samym oddziały regionalne i wszystkie Kościoły w Polsce do zorganizowania nabożeństw i wspólnej modlitwy o pokój.

  Dyrektor biura PRE ks. Ireneusz Lukas z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego tak powiedział:

  Dzień modlitwy o pokój[]

  27 października 1986 roku Jan Paweł II zorganizował Światowy Dzień Modlitwy o Pokój w Asyżu. Hasłem przewodnim spotkania było „Być razem, aby się modlić”. Było to międzyreligijne spotkanie modlitewne w intencji pokoju na świecie.

  Ireneusz Lukas (ur. 1971) – polski duchowny Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, dyrektor biura Polskiej Rady Ekumenicznej, wykładowca Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Były asystent zwierzchnika Kościoła Ewangelicko Augsburskiego w Polsce ks. bp. Janusza Jaguckiego.Międzynarodowy Dzień Pokoju, ang. International Day of Peace (IDP) – święto obchodzone corocznie 21 września, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 7 września 2001 roku.

  Z podobną inicjatywą w polskim Kościele wystąpił kard. Stanisław Dziwisz w 2009 roku organizując w Krakowie i Oświęcimiu spotkania, wspólną modlitwę międzywyznaniową, która odbyła się w dniach 6–8 września.

  Stanisław Dziwisz powiedział wówczas:

  9 października 2011 w stolicy Dolnego Śląska, w Hali Stulecia, świętowano 25-lecie Światowego Dnia Modlitwy o Pokój, pod nazwą „Asyż we Wrocławiu”. Jego organizatorem była franciszkańska Fundacja Pax et Bonum z Wrocławia. Centralnym punktem tego wydarzenia było spotkanie międzyreligijne, w którym wzięli udział przedstawiciele Kościoła katolickiego, greckokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego i religii muzułmańskiej, reprezentanci miasta Wrocławia i województwa dolnośląskiego. Wzięli w nim również udział ministrowie prowincjalni (lub ich delegaci) z wszystkich prowincji franciszkańskich w Polsce, dzięki czemu wydarzenie miało charakter ogólnopolski.

  Nabożeństwo – forma modlitewnego zgromadzenia wiernych danego wyznania. Sens teologiczny nabożeństwa w protestantyzmie i katolicyzmie jest odmienny.Ekumenizm lub ruch ekumeniczny (z gr. οικουμένη – oikumene- zamieszkała ziemia) – ruch w obrębie chrześcijaństwa dążący do przywrócenia pierwotnej jedności pomiędzy rozlicznymi wyznaniami chrześcijańskimi w ramach jednego, świętego, powszechnego i apostolskiego Kościoła. Głównym narzędziem ekumenizmu jest dialog i wspólna modlitwa, które nie mają na celu pochopnego zacierania różnic, lecz odkrycie jedności opartej na prawdzie i miłości Chrystusa.

  Przypisy

  1. Dzień Modlitwy o Pokój. ekumenizm.pl, 2008-09-13. [dostęp 2011-09-04].
  2. Światowy Dzień Modlitwy o Pokój. na franciszkanie.pl [opublikowano: 2009-08-06].
  3. Powiew „ducha Asyżu” we Wrocławiu. franciszkanie.com [dostęp: 2011-10-10].

  Bibliografia[]

 • Dzień Modlitwy o Pokój. ekumenizm.pl, 2008-09-13. [dostęp 2011-09-04].
 • Dzień modlitw o pokój. grekokatolicy.pl. [dostęp 2011-09-03].
 • Linki zewnętrzne[]

 • Modlitwa, której potrzebuje świat – www.infowiara.pl [opublikowano: 2012-07-19]
 • Kościół katolicki w Polsce – najliczebniejsza katolicka wspólnota wyznaniowa w Polsce, będąca obecnie pod zwierzchnictwem biskupów należących do Konferencji Episkopatu Polski.Kościół – organizacja utworzona przez wspólnotę religijną i duchowieństwo określonej religii, kierująca się doktryną religijną, posiadająca ścisłe normy kultu religijnego, moralności i własne zasady prawne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Asyż (włoski Assisi) – włoskie miasto i gmina położone na południowy wschód od Perugii, w regionie Umbria, w prowincji Perugia. Według danych na rok 2004 gminę zamieszkują 24 443 osoby, 131,4 os./km². W starożytności istniała na tym terenie niewielka osada etruska. W III wieku p.n.e. pod panowaniem rzymskim jako Asisium. Od XII wieku należał do Księstwa Spoleto i uczestniczył w wielu wojnach z sąsiednimi miastami, a zwłaszcza z Perugią. Pod koniec XII wieku Asyż zdobył niepodległość i w 1184 ustanowiono w nim samorząd miejski. Miasto brało udział licznych zatargach z Państwem Kościelnym, do którego zostało włączone w 1367. Dopiero w 1860 Asyż został włączony w skład Zjednoczonego Królestwa Włoch.
  Kofi Atta Annan (ur. 8 kwietnia 1938 w Kumasi) – ghański polityk, sekretarz generalny ONZ w latach 1997-2006. W 2001 został wyróżniony Pokojową Nagrodą Nobla.
  Zgromadzenie Ogólne (ZO) – jeden z sześciu organów głównych ONZ, powołany na mocy Karty Narodów Zjednoczonych. Ma swoją siedzibę w Nowym Jorku w USA.
  Światowa Rada Kościołów (ang. World Council of Churches) – ekumeniczna organizacja chrześcijańska, założona w 1948 w Amsterdamie.
  21 września jest 264. (w latach przestępnych 265.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 101 dni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.