• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie

  Przeczytaj także...
  Drzeworyt – technika graficzna należąca do druku wypukłego. Drzeworytem nazywa się również odbitkę uzyskaną tą techniką.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie (MTG Kraków) – impreza artystyczna organizowana od 1966 roku, początkowo jako Międzynarodowe Biennale Grafiki w Krakowie (MGB Kraków), które z kolei miało swój początek w wystawie o zasięgu krajowym – Ogólnopolskim Biennale Grafiki – organizowanej od 1960 roku. W 1992 powstało Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki kierujące pracami związanymi z wystawą. Zmieniło nazwę na obecną, a cykl organizacji z dwuletniego na trzyletni. W ramach Triennale organizowane są stałe imprezy również w innych miastach Polski (Katowice, Warszawa, Toruń, Przemyśl, Zielona Góra), a od 2006 w innych krajach – Triennale w Wiedniu i Triennale w Oldenburgu.

  Litografia (zob. lit) — technika graficzna zaliczana do druku płaskiego, gdzie rysunek przeznaczony do powielania wykonuje się na kamieniu litograficznym, także odbitki wykonane tą techniką.Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.

  Niektóre stałe imprezy towarzyszące:

 • Międzynarodowe Triennale Grafiki Kolor w grafice, Toruń;
 • Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej, Kraków;
 • Triennale Grafiki Polskiej, Katowice;
 • Międzynarodowe Triennale Grafiki, Wiedeń;
 • Międzynarodowe Triennale Grafiki, Oldenburg.
 • Zdobywcy Grand Prix:

 • I MBG 1966: Hannes Postma (Holandia), Kumi Sugai (École de Paris)
 • II MBG 1968: Antonio Segui (Argentyna), Ingo Kirchner, (NRD)
 • III MBG 1970: Roman Opałka Z wnętrza (Polska), Riko Debenjak (Jugosławia)
 • IV MBG 1972: Per Kleiva, Kim Ondaatje
 • V MBG 1974: Hans Hamngren (Szwecja), Piec porcelanowy, konstrukcje anamorfotyczne, akwaforta; Joe Tilson (Wielka Brytania), Powietrze, technika mieszana
 • VI MBG 1976: Gerard Titus-Carmel
 • VII MBG 1978: Władysław Winiecki (Polska)
 • VIII MBG 1980: Albin Brunovsky (Czechosłowacja)
 • X MBG 1984: Walter Valentini (Włochy)
 • XI MBG 1986: Liliana Porter
 • MTG 1994: Toshihiro Hamano, Praca 93-2, Herbaciarnia, serigrafia, 210 x 155 cm (Japonia)
 • MTG 1997: Mersad Berber, Alegoria I (Kronika o Sarajewie), drzeworyt, 120 x 259 cm (Bośnia i Hercegowina)
 • MTG 2000: Tomasz Struk, Bez tytułu, grafika komputerowa, 121 x 181 cm (Polska)
 • MTG 2003: Davida Kidd, Nawigator, druk cyfrowy, 99 x 91 cm (Kanada)
 • MTG 2006: Ingrid Ledent, cykl Samospełniający się czyn, litografia, druk cyfrowy, 100 x 130 cm (Belgia)
 • MTG 2009: Joanna Piech, Czas na spacer, Wiem wszystko, linoryty, 157 × 90 cm (Polska)
 • MTG 2012: Joanna Janowska-Augustyn, Kolej rzeczy I, druk cyfrowy, 100 x 140 cm (Polska)
 • MTG 2015: Deborah Cornell, Odzwierciedlając miejsce, instalacja graficzna z projekcją wideo, 335 × 548 cm (Stany Zjednoczone)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie – strona oficjalna.
 • Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie w serwisie Culture.pl
 • Przypisy

  1. III Międzynarodowe Biennale Grafiki. Kraków: 1970.
  2. XII Międzynarodowe Biennale Grafiki. Kraków: 1988.
  3. MTG Kraków 2009: Laureaci – Joanna Piech
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Argentyna (Argentina, Republika Argentyńska – República Argentina) – państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Argentyna rości pretensje do archipelagu Falklandów oraz części Antarktydy. Nazwa pochodzi od łacińskiego argentum (srebro), którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís. Pod względem wielkości Argentyna jest ósmym krajem na świecie i drugim w Ameryce Południowej (biorąc pod uwagę liczbę ludności i powierzchnię), jednakże biorąc pod uwagę także terytoria sporne do których Argentyna rości pretensje: Falklandy/Malwiny, Georgię Południową, Sandwich Południowy, Islas Auroras wraz z Orkadami Południowymi, Szetlandami Południowymi oraz z częścią Antarktydy administrowanej przez Argentynę na mocy Traktatu Antarktycznego powierzchnia łączna kraju wynosi 3 761 274 km², co czyni kraj ten ósmym na świecie pod względem powierzchni. Terytorium kraju podzielone jest na 23 prowincje i jedno miasto autonomiczne – stolica kraju Buenos Aires. Argentyna jest członkiem – założycielem Unii Narodów Południowoamerykańskich oraz Mercosur, a także członkiem Organizacji Państw Iberoamerykańskich, Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu, grupy krajów G15 oraz G20. Kraj uznawany jest za mocarstwo lokalne z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego. W Ameryce Łacińskiej kraj ten ma piąty nominalny PKB na mieszkańca i najwyższy PKB mierzony parytetem siły nabywczej. Według analityków kraj ten zaklasyfikowany jest do rynków wschodzących, ze względu na wielkość, wysoki wzrost gospodarczy, poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy eksport w całości wytworzonych usług i towarów.
  Przemyśl (łac. Praemislia, ros. Перемышль, ukr. Перемишль, niem. Prömsel) – miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim, położone nad Sanem.
  Czechosłowacja (czes. Československo, słow. Česko-Slovensko lub Československo) – państwo w Europie Środkowej istniejące w latach 1918-1938 i 1945-1992. 1 stycznia 1993 w miejscu Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa – Czechy i Słowacja. Kraj graniczył z Niemcami (1949-90: NRD i RFN), Polską, ZSRR (1991: Ukrainą), Rumunią (do 1939), Węgrami i Austrią. Stolicą Czechosłowacji była Praga.
  Triennale Grafiki Polskiej - cykliczna impreza artystyczna organizowana przez Galerię Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach od 1991, towarzyszy Międzynarodowemu Triennale Grafiki w Krakowie. Triennale ma zasięg ogólnopolski i połączone jest z konkursem. Jury przyznaje pięć nagród głównych. W każdej kolejnej edycji mogą wziąć udział tylko prace powstałe w ciągu trzech lat ją poprzedzających.
  Bośnia i Hercegowina (BiH, bośniacki i chorwacki: Bosna i Hercegovina, serbski: Босна и Херцеговина, Bosna i Hercegovina) – państwo federacyjne w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim, powstałe po rozpadzie Jugosławii. Graniczy od północy i południowego zachodu z Chorwacją, a z Serbią i Czarnogórą od wschodu. Składa się z dwóch jednostek administracyjnych: Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej.
  Kumi Sugai (jap. 菅井汲, Sugai Kumi, ur. 19 marca 1919 w Kobe, zm. 14 maja 1996 w Kobe) - japoński malarz, grafik i rzeźbiarz.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.