• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Międzynarodowe Stowarzyszenie Szachistów Niewidomych

  Przeczytaj także...
  Władysław Litmanowicz, właśc. Abram Wolf (ur. 20 lutego 1918, zm. 31 marca 1992) – polski szachista, dziennikarz, działacz i sędzia szachowy żydowskiego pochodzenia. Z wykształcenia prawnik, w latach powojennych sędzia w procesach stalinowskich, wydał wyroki śmierci na działaczy polskiego podziemia niepodległościowego.Piotr Dukaczewski (ur. 13 stycznia 1965 w Warszawie) – polski szachista i działacz sportowy, mistrz międzynarodowy od 1986 roku.
  Olimpiada szachowa – międzynarodowy drużynowy turniej szachowy organizowany przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE) w cyklu dwuletnim od 1927 roku. W turnieju uczestniczą reprezentacje narodowe, nominowane przez narodowe związki szachowe zrzeszone w FIDE.

  Międzynarodowe Stowarzyszenie Szachistów Niewidomych (ang. International Braille Chess Association – IBCA) – stowarzyszenie powstałe w 1948, którego celem jest popularyzacja gry w szachy dla niewidomych i słabowidzących oraz organizowanie szachowych imprez międzynarodowych przede wszystkim Olimpiady Szachowej Niewidomych.

  Państwo – organizacja posiadająca monopol na stanowienie i wykonywanie prawa na określonym terytorium. Posiada zdolność do nawiązywania i utrzymywania stosunków dyplomatycznych z innymi państwami. Państwo jest często mylone z narodem i krajem.Szachy korespondencyjne – szachy rozgrywane na odległość, za pomocą poczty, e-mail i innych środków łączności lub specjalnych serwerów do gry korespondencyjnej. Umożliwiają szachistom (reprezentacjom klubów, miast itd.) przebywającym w różnych miejscach i bezpośrednio nie znających siebie nawzajem na rozgrywanie partii szachowych. Długość partii korespondencyjnej zależna jest przede wszystkim od metody używanej do przesyłania posunięć: w przypadku gry poprzez serwer bądź e-mail może ona trwać kilka dni, tygodni lub miesięcy, zaś w przypadku wykorzystania tradycyjnej poczty przez zawodników zamieszkujących w różnych krajach – nawet kilka lat.

  Stowarzyszenie zostało założone przez niewidomego angielskiego szachistę R. W. Bonhmana.

  W 1964 Międzynarodowa Federacja Szachowa oficjalnie uznała IBCA za jedną ze współpracujących organizacji, czego dowodem było stworzenie tytułu oficjalnego Szachowego Mistrza Niewidomych.

  IBCA organizuje mistrzostwa świata niewidomych zarówno w konkurencji indywidualnej, jak i drużynowej oraz w grze korespondencyjnej, w której jest stosowane pismo Braille'a.

  Szachy – rodzina strategicznych gier planszowych rozgrywanych przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek (pionów i figur). Popularnie, choć nieprecyzyjnie, szachami nazywa się również wspomniane bierki.Zakopane – miasto i gmina w województwie małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego. Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 26 737 mieszkańców i było drugim co do wielkości po Nowym Targu miastem Podhala.

  Pierwsza olimpiada szachowa niewidomych została zorganizowana przez IBCA w 1961. XI Olimpiada Szachowa Niewidomych została rozegrana w 2000 Zakopanem. W 2004 Polska zdobyła I miejsce w szachowej olimpiadzie niewidomych.

  Międzynarodowa drużyna niewidomych szachistów została dopuszczona, na prawach państwa, do rozgrywek olimpijskich wśród widzących. W składzie reprezentacji IBCA występowali m.in. Teresa Dębowska, Anna Stolarczyk, Piotr Dukaczewski.

  Obecnie IBCA jest integralną częścią Międzynarodowego Związku Niewidomych Sportowców.

  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.Międzynarodowa Federacja Szachowa (fr. Fédération Internationale des Échecs, FIDE) – utworzona 20 lipca 1924 roku w Paryżu organizacja międzynarodowa zrzeszająca narodowe związki szachowe z całego świata, w tym Polski Związek Szachowy. Mottem FIDE jest Gens una sumus (łac. Jesteśmy jedną rodziną). Od roku 1995 na czele FIDE stoi Kirsan Ilumżynow, prezydent rosyjskiej republiki autonomicznej Kałmucji.

  Bibliografia[]

 • W.Litmanowicz, J.Giżycki, "Szachy od A do Z", Warszawa 1986-1987, tom I, str. 368
 • IBCA
 • Zobacz też[]

 • Gra na ślepo
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona IBCA
 • IBCA | International Braille Chess Association • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ślepota – całkowite lub znaczne zaburzenie widzenia. Ślepota może być spowodowana wadami oka lub chorobami i uszkodzeniami natury neurologicznej lub mechanicznej. Zaburzenie to może mieć charakter nabyty (np. w wyniku uszkodzenia oczu) lub wrodzony (jako niedorozwój oka będącego narządem wzroku).
  Stowarzyszenie – organizacja społeczna (zrzeszenie) powoływana przez grupę osób mających wspólne cele lub zainteresowania.
  Jerzy Giżycki (ur. 7 stycznia 1919, zm. 27 września 2009 w Warszawie) – polski krytyk filmowy, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, z zamiłowania szachista. Ojciec Marcina Giżyckiego (historyka, teoretyka animacji).
  Olimpiada Szachowa Niewidomych – międzynarodowy drużynowy turniej dla szachistów niewidomych organizowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Szachistów Niewidomych w cyklu czteroletnim od 1961 roku. W turnieju uczestniczą reprezentacje narodowe, nominowane przez narodowe związki szachowe zrzeszone.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.