• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Międzynarodowe Stowarzyszenie Socjologiczne

  Przeczytaj także...
  Montreal (fr. Montréal) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization;pol. Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury; łac. unesco – łączę się w jedno) – organizacja wyspecjalizowana ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także wzbudzanie szacunku dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię.
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Międzynarodowe Stowarzyszenie Socjologiczne (International Sociological Association) jest stowarzyszeniem, którego cele związane są z działalnością naukową na polu socjologii i nauk społecznych. Stowarzyszenie powstało pod auspicjami UNESCO i obecnie zrzesza socjologów pochodzących z 109 krajów.

  Organizacja Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations, UN, fr. Organisation des Nations Unies, hiszp. Organización de las Naciones Unidas, ros. Организация Объединенных Наций Organizacyja Objedinionnych Nacyj, arab. الأمم المتحدة al-Umam al-Muttahida, chiń. 联合国 Liánhéguó), ONZ – uniwersalna (z wyjątkiem narodów niereprezentowanych) organizacja międzynarodowa, z siedzibą w Nowym Jorku, powstała 24 października 1945 r. w wyniku wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych. ONZ jest następczynią Ligi Narodów.Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley (University of California, Berkeley), skrótowo nazywany UC Berkeley lub po prostu Berkeley czy Cal – najstarszy i najważniejszy spośród dziesięciu kampusów Uniwersytetu Kalifornijskiego. Położony w Berkeley w Kalifornii nad Zatoką San Francisco.

  Misją stowarzyszenia jest "reprezentowanie wszystkich socjologów – niezależnie od ich przynależności do określonej szkoły myśli, podejścia naukowego czy wyznawanych poglądów ideologicznych oraz rozwijanie wiedzy socjologicznej na całym świecie".

  Stowarzyszenie jest członkiem Międzynarodowej Rady Nauk Społecznych (International Social Science Council) i posiada status organizacji pozarządowej w formalnych relacjach z UNESCO a także specjalny status przy Radzie Ekonomiczno-Społecznej (Economic and Social Council) Organizacji Narodów Zjednoczonych.

  Piotr Sztompka (ur. 2 marca 1944 w Warszawie) – polski socjolog, profesor zwyczajny na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Wyższej Szkole Europejskiej imienia księdza Józefa Tischnera, I sekretarz Komitetu Uczelnianego PZPR.Erfurt (górnołuż. Jarobrod, pol. hist. Jarobród) – miasto na prawach powiatu położone w centralnej części Niemiec, stolica kraju związkowego Turyngia. Liczy ponad 200 000 mieszkańców. Największe miasto kraju związkowego, siedziba Federalnego Sądu Pracy (Bundesarbeitsgericht), dwóch wyższych uczelni (w tym założony w 1392 uniwersytet) oraz katolickiej diecezji erfurckiej. Duży ośrodek przemysłowy, handlowy i ogrodniczy (uprawa bobu), siedziba targów. Krajowy port lotniczy założony w 1956. Ośrodek telewizji dla dzieci (KI.KA).

  Obecnie (lata 2010-2014) prezesem stowarzyszenia jest Michael Burawoy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Prezesem stowarzyszenia na lata 2006-2010 był francuski socjolog Michel Wieviorka a wiceprezydentem niemiecki socjolog Hans Joas związany z Uniwersytetem w Erfurcie. Jego bezpośrednim poprzednikiem na tym stanowisku (w latach 2002-2006) był polski uczony, prof. dr hab. czł. rzecz. PAN Piotr Sztompka.

  Stowarzyszenie – organizacja społeczna (zrzeszenie) powoływana przez grupę osób mających wspólne cele lub zainteresowania.Książki Socjologiczne XX wieku – ranking najbardziej wpływowych książek socjologicznych XX w. Powstał w wyniku ankiety przeprowadzonej w 1997 roku przez komitet programowy kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Socjologicznego w Montrealu w 1998 roku. Ankietowanych proszono o wytypowanie pięciu książek opublikowanych w XX wieku, które miały największy wpływ na ich prace na polu socjologii. Głosy oddało 16% członków stowarzyszenia (455 z 2785).

  Co cztery lata odbywa się kongres stowarzyszenia. Pierwszy odbył się w Zurychu w Szwajcarii w 1950 roku i uczestniczyło w nim około 100 osób. Od tego czasu wzrosła liczba uczestników jak i poszerzył się jego program. Ostatni (siedemnasty) kongres miał miejsce w 2010 roku w Göteborgu w Szwecji.

  Zurych (niem. Zürich; fr. Zurich; wł. Zurigo; romansz Turitg; w miejscowym dialekcie Züri) – miasto w północno-wschodniej Szwajcarii, nad Jeziorem Zuryskim oraz rzekami Limmat i Sihl, stolica kantonu Zurychu; największe miasto i główny ośrodek gospodarczy kraju. Zurych jest największym kompleksem urbanistycznym Szwajcarii.

  Często cytowane są wyniki ankiety przeprowadzonej podczas kongresu w Montrealu w 1997 roku, podczas, której głosowano na najbardziej wpływowe książki socjologiczne XX wieku. Ankietowanych proszono o wytypowanie pięciu książek opublikowanych w XX wieku, które miały największy wpływ na ich prace na polu socjologii. Głosy oddało 16% członków stowarzyszenia (455 z 2785).

  Przypisy

  1. ISA Executive Committee 2010-2014 (ang.). www.isa-sociology.org. [dostęp 2012-01-09].
  2. ISA World Congresses of Sociology (ang.). www.isa-sociology.org. [dostęp 2012-01-09].

  Linki zewnętrzne[]

  Strony Międzynarodowego Stowarzyszenia Socjologicznego
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.