• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Międzynarodowe Stowarzyszenie Psychoanalityczne

  Przeczytaj także...
  Alfred Adler (ur. 7 lutego 1870 w Penzing, zm. 28 maja 1937 w Aberdeen) – austriacki psychiatra, psycholog i pedagog, twórca psychologii indywidualnej.Sigmund Freud (ur. jako Sigismund Schlomo Freud 6 maja 1856 w Příborze, zm. 23 września 1939 w Londynie) – austriacki lekarz neurolog i psychiatra, twórca psychoanalizy.
  Norymberga (niem. Nürnberg) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia, siedziba regionu Industrieregion Mittelfranken oraz powiatu Norymberga. Położone nad rzeką Pegnitz (nieco powyżej jej ujścia do rzeki Regnitz), gospodarcza i kulturalna stolica Frankonii, drugie co do wielkości miasto w Bawarii. Liczy 510 602 mieszkańców (31 grudnia 2011). Najbliżej położone duże miasta: Monachium – ok. 150 km na południowy wschód, Stuttgart – ok. 156 km na południowy zachód i Frankfurt nad Menem – ok. 186 km na północny zachód. Miasto zniszczone podczas II wojny światowej, odbudowane.

  Międzynarodowe Stowarzyszenie Psychoanalityczne (niem. Internationale Psychoanalytische Vereinigung / Gesellschaft, ang. International Psychoanalytical Association) – założone przez Zygmunta Freuda i innych psychoanalityków w czasie kongresu w Norymberdze w marcu 1910 roku.

  Formalne założenie stowarzyszenia poprzedziła aktywna współpraca między osobami zainteresowanymi psychoanalizą. Początkowo Freud współpracował z Josefem Breuerem, która to współpraca zakończyła się w 1894. Następnie Freud prowadził intensywną korespondencję z Wilhelmem Fliessem w której próbował rozwinąć swoją teorię. Od 1902 z inicjatywy Wilhelma Stekla, Freud zaprosił cztery osoby (Wilhelm Stekel, Alfred Adler, Max Kahane, Rudolf Reitler) i w ten sposób rozpoczęły swoją działalność słynne Środowe Towarzystwa Psychologiczne, w ramach którego osoby zainteresowane psychoanalizą spotykały się w każdą środę i dyskutowały na tematy związane z psychoanalizą.

  Środowe Towarzystwo Psychoanalityczne (także: Towarzystwo Spotkań Środowych, Środowe Towarzystwo Psychologiczne) - nieformalna grupa psychoanalityków o zbliżonych początkowo poglądach, skupiona wokół Zygmunta Freuda w Wiedniu.Josef Breuer (ur. 15 stycznia 1842 w Wiedniu, zm. 25 czerwca 1925 tamże) – austriacki lekarz, fizjolog i filozof, twórca (razem z Sigmundem Freudem) metody katartycznej.

  Do 1908 krąg zainteresowanych rozrósł się do 14 osób i stowarzyszenie to zmieniło nazwę na Wiedeńskie Stowarzyszenie Psychoanalityczne. W tym samym roku do stowarzyszenia dołączył Sándor Ferenczi. W tych latach wiele osób interesowało się i praktykowało psychoanalizę bez formalnego członkostwa w stowarzyszeniach. W 1907 roku Ernest Jones na zlecenie Freuda spotkał Carla Gustava Junga w Zurichu i zaproponował mu stworzenie międzynarodowego stowarzyszenia, skupiającego osoby różnych narodowości interesujące się i praktykujące psychoanalizę. Z tego względu można uznać, że to Jones jako pierwszy wysunął pomysł zorganizowania Międzynarodowego Stowarzyszenia Psychoanalitycznego. 27 kwietnia 1908 roku w Salzburgu odbyło się pierwsze, jeszcze nieformalne zebranie stowarzyszenia. Na kolejnym spotkaniu, w marcu 1910 roku w Norymberdze stowarzyszenie zostało formalnie powołane do życia. Pierwszym prezesem tego stowarzyszenia został Carl Gustav Jung.

  Carl Gustav Jung (ur. 26 lipca 1875 w Kesswil w Szwajcarii, zm. 6 czerwca 1961 w Zurychu) – szwajcarski psychiatra i psycholog. Był twórcą psychologii głębi, na bazie której stworzył własną koncepcję nazywaną psychologią analityczną (stanowiącą częściową krytykę psychoanalizy). Wprowadził pojęcia nieświadomości zbiorowej, synchroniczności oraz archetypu, które odegrały także wielką rolę w naukach o kulturze.Psychoanaliza (od gr. ψυχη = „psyche”, „dusza” i ανάλυσις = „analiza”) – metoda poznania i leczenia człowieka, teoria psychoapatologii i teoria pozwalającą wyjaśnić różne zjawiska społeczne i kulturowe. Została zapoczątkowana na przełomie XIX i XX wieku przez wiedeńskiego lekarza Zygmunta Freuda.

  Przewodniczący Stowarzyszenia[]

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona Międzynarodowego Stowarzyszenia Psychoanalitycznego • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wilhelm Fliess (Wilhelm Fließ, ur. 24 października 1858 w Choszcznie, zm. 13 października 1928 w Berlinie) – lekarz, twórca ogłoszonej w 1897 roku teorii biorytmów. Teoria ta, mimo braku podstaw naukowych, jest relatywnie popularną techniką wróżbiarską, ze względu na podstawy matematyczne zaliczaną także do pseudonauki. Znany głównie ze względu na przyjaźń, jaka łączyła go z Sigmundem Freudem.
  Salzburg (czes. Solnohrad; pol. hist. Solnogród) – miasto w północno-zachodniej Austrii, stolica kraju związkowego Salzburg. Położone w pobliżu granicy z Niemcami w Alpach, nad rzeką Salzach, na wysokości 424 m n.p.m. Miejsce urzędowania polskiego konsula honorowego. Miasto jako ważne centrum turystyczne oraz sportów zimowych jest jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscowości w Austrii. Stare miasto Salzburga o dużych walorach historycznych zostało wpisane w 1996 na Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
  Sándor Ferenczi (ur. 7 lipca 1873 w Miszkolcu, zm. 22 maja 1933 w Budapeszcie) – węgierski neurolog i psychoanalityk.
  Zurych (niem. Zürich; fr. Zurich; wł. Zurigo; romansz Turitg; w miejscowym dialekcie Züri) – miasto w północno-wschodniej Szwajcarii, nad Jeziorem Zuryskim oraz rzekami Limmat i Sihl, stolica kantonu Zurychu; największe miasto i główny ośrodek gospodarczy kraju. Zurych jest największym kompleksem urbanistycznym Szwajcarii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.