• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mezo  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Jay Delano, właśc. Jerrel Delano Koningsverdraag (ur. 26 maja 1974 w Eindhoven) – holenderski piosenkarz, kompozytor i producent muzyczny, wokalista zespołu R’n’G (1996–2001). IGS właściwie Igor Sobczyk – polski muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista, a także producent muzyczny i inżynier dźwięku. Od 1999 roku prowadzi solową działalność artystyczną. Do 2006 roku wydał pięć albumów producenckich pozytywnie ocenianych zarówno przez krytyków muzycznych jak i publiczność. Od 2008 roku właściciel studia nagraniowego IGS Studio w Mysłowicach.

  Mezo, właśc. Jacek Leszek Mejer (ur. 1 lipca 1982 w Poznaniu) – polski raper, a także dziennikarz radiowy i osobowość telewizyjna.

  Poza solową działalnością artystyczną współpracował z wykonawcami, takimi jak Ascetoholix, Slums Attack, Owal/Emcedwa, DJ Decks, Liber, Duże Pe, IGS, Sylwia Przybysz, Grupa Operacyjna czy 52 Dębiec.

  W latach 2002–2005 prowadził w radiu RMI FM audycję Bless Da Mic.

  Nowator, właściwie Paweł Lipski (ur. 3 maja 1985 w Opocznie), znany również jako Nowi i NWTR – polski raper, wokalista i autor tekstów, a także muzyk i kompozytor. Absolwent szkoły muzycznej I stopnia w klasie fortepianu. Członek formacji TeOeR. Prowadzi także solową działalność artystyczną. Przez znaczny okres kariery utożsamiany ze sceną muzyki hip-hopowej, równolegle tworzy pod własnym nazwiskiem w stylistyce popowej.Eudaimonia – album studyjny polskiego rapera Jacka "Meza" Mejera oraz producenta muzycznego Bartosza "Tabba" Zielnego z udziałem wokalistki Katarzyny Wilk. Wydawnictwo ukazało się 16 października 2006 roku nakładem wytwórni muzycznej UMC Records w dystrybucji Universal Music Poland. Gościnnie w nagraniach wzięli udział piosenkarz Miecz Szcześniak oraz raperzy Liber i Owal/Emcedwa.

  Laureat nagród Eska Music, VIVA Comet i Superjedynki. Dwukrotnie nominowany do Fryderyka.

  Działalność artystyczna[ | edytuj kod]

  Mezo i Kasia Wilk, 2006

  1994–2004: Początek kariery, debiut Mezokracji[ | edytuj kod]

  Działalność artystyczną rozpoczął na przełomie 1994 i 1995, występując w amatorskim zespole Jurki, który został rozwiązany w 1997. Na jego kanwie utworzył nowy skład pod nazwą Liner. W 1998 z muzykami rozpoczął nagrania debiutanckiego materiału, który ukazał się rok później na kasecie magnetofonowej. W 2000, już pod nazwą Lajner, w studiu Macieja „Cameya” Sierakowskiego powstał kolejny materiał zatytułowany Mezo. W międzyczasie raper wystąpił na drugim nielegalu tria Ascetoholix Nazwij to sam (2000). Rok później powstał nielegal pt. Słowem zarejestrowany w domowym studiu Dominika „Donia” Grabowskiego, członka tria Ascetoholix. Nagrania zyskały zainteresowanie niezależnej wytwórni Mia100, która ostatecznie nie wydała płyty.

  Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) – powstały w 1919 państwowy uniwersytet z siedzibą w Poznaniu. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 3. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 393. pośród wszystkich typów uczelni.Raper, MC – muzyk wykonujący muzykę rap. Muzyka ta jest elementem kultury hip-hop. Pierwsi raperzy zaczęli pojawiać się już w latach siedemdziesiątych w Nowym Jorku, USA. Pionierem gatunku jest DJ pochodzący z Jamajki Clive Campbell znany też jako Kool Herc.

  Również w 2001 gościł w utworze Slums Attack „I moje miasto złą sławą owiane...” z albumu zespołu pt. Na legalu?, a także wydał debiutancki, solowy utwór „Szermierka na słowo”, umieszczony na kompilacji różnych wykonawców wydanej wraz z branżowym magazynem „Klan”. Rok później wystąpił na pierwszej płycie Owal/Emcedwa pt. Epizod II Rapnastyk (2002).

  Bitwa na głosy – program o formule talent show, nadawany w TVP 2 i TVP HD. Show powstał na licencji amerykańskiej wersji Clash of the Choirs.Doniu, właściwie Dominik Grabowski (ur. 17 lipca 1980 w Szamotułach) – polski raper, producent muzyczny i inżynier dźwięku, a także muzyk, kompozytor i osobowość telewizyjna. Dominik Grabowski znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w zespole hip-hopowym Ascetoholix, którego jest członkiem od 1999 roku. W latach 2003-2006 wraz z grupą cieszył się ogólnopolską popularnością, wylansował m.in. przebój "Suczki". W 2004 roku równolegle podjął solową działalność artystyczną. Zadebiutował wydaną tego samego roku płytą Monologimuzyka. Na albumie, wyróżnionym Superjedynką, znalazła się m.in. piosenka "Przestrzeń", notowana na licznych listach przebojów w kraju.

  22 maja 2003 nakładem wytwórni muzycznej UMC Records wydał swój debiutancki album studyjny pt. Mezokracja. Wydawnictwo dotarło do 11. miejsca zestawienia OLiS i zostało nagrodzone tytułem albumu roku podczas gali Eska Music Awards, a także uzyskało nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii „najlepszy album hip-hop”. W ramach promocji do utworów „Aniele”, „Żeby nie było” oraz „Mezokracja” zostały zrealizowane teledyski. W pierwszym z nich gościnnie wystąpiła Katarzyna Bujakiewicz. Płyta przysporzyła raperowi natychmiastowego sukcesu komercyjnego, jego nagrania były emitowane m.in. przez stacje radiowe Eska, Radio Zet i RMF FM. Do grudnia debiut sprzedał się w nakładzie ponad 12 tys. egzemplarzy. Także w 2003 Mezo wystąpił gościnnie na nielegalach ZDN i Prezesa, a także drugiej płycie Ascetoholix i albumie producenckim DJ Decksa. Rok później gościł na płytach Libera, tria Duże Pe, IGS i DJ Spox oraz Owala/Emcedwa, a nagrana przez niego piosenka „Rejs czwarty” została wykorzystana w polskim wydaniu gry wideo Tony Hawk’s Pro Skater 4.

  Planeta FM – była sieć trzynastu lokalnych stacji radiowych, adresujących program głównie do młodzieży. Należała do grupy radiowej Eurozet obok rozgłośni takich jak Radio Zet, Chilli Zet, Antyradio czy Radio Plus. Główna siedziba Planety FM mieści się w Warszawie przy ul. Żurawiej 8. 29 maja 2013 właściciel sieci - holding Eurozet poinformował o zastąpieniu Planety FM marką ZET Gold , nadającą dotychczas pod tą samą nazwą w Internecie. W nocy z 29 na 30 czerwca 2013 stacje radiowe, należące do tejże sieci zaprzestały nadawania drogą naziemną i obecnie można słuchać Radia Planeta wyłącznie za pośrednictwem streamu internetowego.Słowo ma moc - album studyjny polskiego rapera Jacka "Meza" Mejera. Wydawnictwo ukazało się 17 kwietnia 2009 roku nakładem wytwórni muzycznej My Music. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Katarzyna Skrzynecka, Kasia Wilk, Nowator, Gabriel Fleszar oraz Jay Delano.

  2005–2008: Wyjście z bloków i Eudaimonia[ | edytuj kod]

  Kolejny album zatytułowany Wyjście z bloków raper nagrał wraz z producentem muzycznym oraz Tabbem. Materiał został wydany 24 lutego 2005 ponownie nakładem UMC Records. Album promowany teledyskami „Nikt nie kocha Meza” oraz „Nie ma nic” dotarł do 14. miejsca listy OLiS. Wśród gości na płycie znaleźli się m.in. Liber, Ania Karwan, Duże Pe, Aro, oraz Owal/Emcedwa. Za wydawnictwo raper otrzymał nominację do Superjedynki oraz po raz drugi do Fryderyka. W lipcu 2005 roku ukazało się wznowienie Wyjścia z bloków. Materiał był promowany teledyskiem do kompozycji „Ważne”. Z tą piosenką Mezo wziął udział w konkursie „Premiery” podczas XLII KFPP w Opolu, gdzie został wyróżniony 2. miejscem. 16 października 2006 ukazał się trzeci album rapera pt. Eudaimonia we współpracy z Tabbem oraz wokalistką Katarzyną Wilk. Gościnnie w nagraniach wzięli udział piosenkarz Miecz Szcześniak oraz raperzy Liber i Owal/Emcedwa. Materiał uplasował się na 17. miejscu zestawienia OLiS, uzyskał także status złotej płyty. Wydawnictwo było promowane teledyskami do piosenek „Sacrum” oraz „Wstawaj”.

  Katarzyna Bujakiewicz (ur. 28 września 1972 w Poznaniu) – polska aktorka teatralna i filmowa, a także działaczka samorządowa.Klan – polski magazyn poświęcony muzyce hip-hopowej, powstał z inicjatywy Krzysztofa Kozaka właściciela firmy R.R.X. i Arkadiusza Delisia, w latach późniejszych właściciela wytwórni muzycznej T1-Teraz. Czasopismo ukazywało się formie miesięcznika w latach 1997-2005. Deliś przez znaczny okres działalności czasopisma pełnił także funkcję redaktora naczelnego. Na jego łamach publikował m.in. raper Tymon Smektała oraz dziennikarze Radek Miszczak i Andrzej Cała.

  1 czerwca 2007 nakładem wytwórni płytowej My Music ukazała się kompilacja nagrań Meza pt. Dekada 1997–2007. Na wydawnictwo złożyły się utwory pochodzące z trzech poprzednich albumów solowych rapera, które znalazły się na dwóch płytach CD. Do albumu dołączona została także płyta DVD zawierająca teledyski oraz występy rapera zarejestrowane na żywo. Także w 2007 wystąpił na kolejnej płycie Owal/Emcedwa oraz zespołu Grupa Operacyjna. W międzyczasie został wyróżniony tytułem artysty roku podczas VIVA Comet Awards, a także otrzymał dwie statuetki Eska Music Awards w kategoriach artysta roku i hit roku („Sacrum”) oraz Superjedynką za płytę Eudaimonia.

  Katarzyna Wilk (ur. 3 stycznia 1982 w Lubinie) – polska piosenkarka. Współpracowała z zespołami KTO TO, Dreamland, Groovestreet, a także z Mezem. Czasopismo „Machina” umieściło ją na liście 50 najlepszych polskich wokalistek.Dziennikarz, dziennikarka – osoba zajmująca się przygotowaniem i prezentowaniem materiałów w środkach masowego przekazu.

  Od 2009: Mezoteryka i Krajobraz po bitwie[ | edytuj kod]

  17 kwietnia 2009 wydał dwa odmienne stylistycznie albumy: Herezje i Słowo ma moc. Na pierwszej płycie, promowanej utworem „7 rejs!”, gościli Losza Vera, Orzech, Kloozkha, Owal/Emcedwa oraz Vito WS. Drugi z albumów dotarł do 17. miejsca listy OLiS. Z kolei wśród gości znaleźli się Katarzyna Skrzynecka, Katarzyna Wilk, Nowator, Gabriel Fleszar oraz Jay Delano. Materiał był promowany teledyskami do piosenek „Zemsta” i „Spowiedź – Herezje”. Również w 2009 w ramach VIVA Comet Awards uzyskał trzy nominacje w kategoriach artysty roku, hit dziesięciolecia („Sacrum”) oraz artysta dziesięciolecia.

  Wyjście z bloków − piąty album studyjny rapera Meza i producenta muzycznego Tabba. Wydawnictwo ukazało się 24 lutego 2005 nakładem wytwórni muzycznej UMC Records. Gościnnie w nagraniach wzięli udział Kasia Wilk, Liber, Ania Karwan, Orzech, Duże Pe, Aro, oraz Owal/Emcedwa.Mezoteryka - album studyjny polskiego rapera Jacka "Meza" Mejera. Wydawnictwo ukazało się 6 września 2011 roku nakładem wytwórni muzycznej My Music. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Owal/Emcedwa, Asia Kwaśnik oraz Ascetoholix.

  6 września 2011 wydał kolejny, solowy album pt. Mezoteryka, który uplasował się na 50. miejscu zestawienia OLiS. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Owal/Emcedwa, Asia Kwaśnik oraz Ascetoholix. Natomiast w ramach promocji zostały zrealizowane teledyski do utworów „Kochaj albo giń”, „Kryzys”, „Zaufanie” oraz „Cash”.

  Herezje - album studyjny polskiego rapera Jacka "Meza" Mejera. Wydawnictwo ukazało się 17 kwietnia 2009 roku nakładem wytwórni muzycznej My Music. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Losza Vera, Orzech, Kloozkha, Owal/Emcedwa oraz Vito WS.Dekada 1997–2007 - kompilacja nagrań polskiego rapera Jacka "Meza" Mejera. Wydawnictwo ukazało się 1 czerwca 2007 roku nakładem wytwórni muzycznej My Music. Materiał stanowią utwory pochodzące z trzech poprzednich albumów solowych rapera, które znalazły się na dwóch płytach CD. Do albumu dołączona została także płyta DVD zawierająca teledyski oraz występy rapera zarejestrowane na żywo.

  W 2012 zajął trzecie miejsce w drugiej edycji programu telewizyjnego TVP2 Bitwa na głosy.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Studiował politologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Rozwiedziony z Sandrą Łupicką, ma córkę Zuzannę, o której śpiewał w utworze „Nieśmiertelność”. Jego obecną żoną jest Weronika Radzimowska-Mejer, z którą ma córkę, Fridę (ur. 2019).

  Trenuje biegi długodystansowe, triathlon i tenis ziemny. W wieku 19 lat przebiegł pierwszy raz maraton.

  Radio ZET – polska komercyjna stacja radiowa. Jedna z pierwszych prywatnych stacji radiowych działających w Polsce. Obecnie należy do holdingu Eurozet. Redaktorem naczelnym stacji jest Rafał Olejniczak. Obok RMF FM jest to najchętniej słuchana rozgłośnia radiowa w Polsce.OLiS – oficjalna lista sprzedaży detalicznej polskiego Związku Producentów Audio-Video, istniejąca od 23 października 2000 roku.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Mieczysław Wojciech "Miecz" Szcześniak (ur. 9 lipca 1964 w Kaliszu) – polski piosenkarz, kompozytor i autor tekstów.
  Hip-hopolo – pejoratywny termin określający nagrania z gatunku hip-hop, nawiązujący nazwą do nurtu muzyki popularnej disco polo. Powszechnie błędnie określany jako gatunek muzyczny. Prawdopodobnym autorem terminu był raper i producent muzyczny Piotr "Mes" Szmidt. Wyrażenie rozpowszechniło się w 2003 roku na kanwie sukcesów wykonawców nagrywających płyty dla poznańskiej wytwórni muzycznej UMC Records. Twórczość takich raperów i zespołów jak: Jeden Osiem L, Jacek "Mezo" Mejer, Verba, Ascetoholix czy Dominik "Doniu" Grabowski, miała charakteryzować melodyjność czy brak przekazu artystycznego typowego dla polskiego hip-hopu, a wywodzącego się z kultury podziemia.
  RMF FM (Radio Muzyka Fakty), pierwotnie: Radio Małopolska Fun – pierwsza polska prywatna stacja radiowa, obecnie nadająca w formacie radiowym AC
  Eska Music Award – nagroda przyznawana przez Radio Eska. Organizowana jest raz w roku, w okolicach kwietnia i transmitowana przez telewizję TVP2, Eska TV i Radio Eska (wcześniej przez Polsat i TV 4). Pierwsza i druga edycja odbyła się bez kamer telewizyjnych, kolejno w klubach Cabaret i Port West w Łodzi. Trzecia edycja była transmitowana przez TV 4 i była prowadzona przez Marcina Bisiorka (dodatkowo dyrektora artystycznego i autora hasła Zobacz Muzykę), tak jak i następne. Kolejne edycje ukazywały się już na antenie Polsatu (do roku 2010), od 2011 roku edycje kolejne są ukazywane na antenie TVP2, w 2013 roku w TVP1. Do 2009 roku gale wręczenia nagród odbywały się w Łodzi, jednak w 2010 roku gala odbyła się po raz pierwszy w Pruszkowie. Kolejne edycje widowiska odbywały się kolejno w: Katowicach (2011), Kołobrzegu (2012) i Szczecinie, przy okazji finału regat Tall Ships Races 2013.
  Ascetoholix – polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop. Powstała w 1999 roku w Obornikach koło Poznania. W skład zespołu wchodzą Doniu i Kris. Nazwa zespołu nie wywodzi się od słowa "asceta", lecz oznacza ascezę moralną, polegającą na unikaniu konformizmu i wybierania łatwych dróg, na rzecz rzetelnej pracy.
  Slums Attack – polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop, znana również jako SLU. Powstała w 1993 roku w Poznaniu z inicjatywy Ryszarda Andrzejewskiego znanego jako Peja i Marcina Maćkowiaka występującego pod pseudonimem Iceman. Od 1998 roku skład Slums Attack stanowią Andrzejewski oraz Dariusz Działek znany jako DJ Decks.
  Na legalu? – album studyjny polskiej grupy muzycznej Slums Attack. Wydawnictwo ukazało się 28 listopada 2001 roku nakładem wytwórni muzycznej T1-Teraz. Na podstawie pomysłu właściciela firmy wydawniczej Arkadiusza Delisia była to pierwsza płyta sygnowana jako Peja/Slums Attack. Przyczyną był sukces filmu "Blokersi" w reżyserii Sylwestra Latkowskiego z Peją w roli głównej, a który przyczynił się do ogólnopolskiego zainteresowania jego osobą.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.063 sek.