• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Metsowo

  Przeczytaj także...
  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.Metsowo (gr. Δήμος Μετσόβου, Dimos Metsowu) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Epir-Macedonia Zachodnia, w regionie Epir, w jednostce regionalnej Janina. W 2011 roku liczyła 6196 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin Metsowo i Egnatia oraz wspólnoty Milea. Siedzibą gminy jest Metsowo.
  Muzeum Benaki (gr. Μουσείο Μπενάκη) – greckie muzeum sztuki, ufundowane przez Antonisa Benakisa w hołdzie dla jego ojca Emmanuela Benakisa. Muzeum znajduje się w rezydencji rodzinnej Benakisów w Atenach. Kolekcja obejmuje dzieła sztuki od czasów prehistorycznych do współczesności.

  Metsowo (gr. Μέτσοβο, arom. Aminciu) – miasto w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Epir-Macedonia Zachodnia, w regionie Epir, w jednostce regionalnej Janina, siedziba gminy Metsowo. W 2011 roku liczyło 2503 mieszkańców.

  Wnętrze domu rodziny Tositsasów, użytkowane tak do schyłku XX wieku
  Metsowska piwnica winiarska

  Jest to największy w Grecji ośrodek mniejszości arumuńskiej. Chociaż w XIX wieku Metsowo nie wchodziło jeszcze w skład odrodzonego państwa greckiego, pochodzili stąd znani Grecy, między innymi Nikolaos Sturnaris, Eleni Tositsas, Michail Tositsas, Jeorjos Awerof-Tositsas (grecki współorganizator pierwszych igrzysk olimpijskich). Ich wielkim dziełem było stworzenie w Atenach Narodowej Politechniki Metsowskiej, zwanej w skrócie Metsowio. Inną pochodzącą stąd wyróżniającą się postacią był Ewangelos Awerof-Tositsas – były minister obrony narodowej Grecji, który aresztował juntę czarnych pułkowników.

  Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu. Arumuni (t. Aromuni) – zbiorcza nazwa obejmująca różne romańskojęzyczne grupy etniczne zamieszkujące Bałkany. Liczebność: około 110 tys. - 250 tys.

  Całe miasteczko wyróżnia się oryginalną drewniano-kamienną architekturą. Lokalny, tradycyjny styl budownictwa zachowują także wszystkie nowo wznoszone obiekty.

  Metsowo jest znane w Grecji z wyrobu serów (Metsowone i Metsowela), a także z miejscowego wina, wytwarzanego w winnicach stanowiących własność rodziny Awerof-Tositsa. Czynne jest muzeum winiarstwa oraz zawsze jest otwarty dla zwiedzających ośrodek produkcji wina Katogi Awerof, wraz z przyległym hotelem. Przy rynku działa galeria sztuki. Czynne jest też bogate w starannie odrestaurowane kolekcje muzeum wnętrz oraz przedmiotów użytkowych i broni – dar rodziny Awerofów-Tositsasów (przez wiele wieków stanowiło dom rodu Tositsasów). Eksponowane przedmioty pochodzą nawet z IV wieku, jednak główna część kolekcji obejmuje okres od XV do XIX wieku.

  Ewangelos Awerof-Tositsas (Ευάγγελος Αβέρωφ Τοσίτσας) (ur. 17 kwietnia 1910 w Trikala w Grecji, zm. 2 stycznia 1990 w Atenach) – mąż stanu, liberalny polityk grecki, członek i przewodniczący Nowej Demokracji, plantator, kupiec, przemysłowiec, działacz gospodarczy i społeczny, filantrop. Wieloletni poseł i minister - zaopatrzenia (1949-1950), rolnictwa (1951), spraw zagranicznych (1956-1963) obrony narodowej (1974-1981).Epir-Macedonia Zachodnia (nwgr. Αποκεντρωμένη Διοίκηση Ηπείρου - Δυτικής Μακεδονίας) - jedna z 7 jednostek administracyjnych Grecji, wprowadzona 1 stycznia 2011.

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Konserwacją zajmują się pracownie Muzeum Benaki w Atenach.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Region Epir – jeden z 13 regionów administracyjnych Grecji położony w północno-zachodniej części kraju i w dużej mierze na terenie greckiej części historycznej krainy Epir. W ujęciu historyczno-kulturowym Epir jest jednak dużo większym obszarem niż ten, który zajmuje współczesny grecki region administracyjny o tej nazwie.Język arumuński lub macedo-rumuński – język, a w zasadzie grupa dialektów i etnolektów, która dopiero od niedawna przechodzi standardyzację – z grupy romańskiej, podgrupa wschodnioromańska języków indoeuropejskich.
  Warto wiedzieć że... beta

  Junta czarnych pułkowników – dyktatura wojskowa w Grecji, w latach 1967-1974. Została zapoczątkowana 21 kwietnia 1967 przez wojskowy zamach stanu. W 1973 krwawo stłumiono strajk studentów. W 1974 nieudana próba przyłączenia Cypru do Grecji skompromitowała juntę - rządy objął wezwany z emigracji Konstandinos Karamanlis.
  Jednostka regionalna Janina (nwgr.: Περιφερειακή ενότητα Ιωαννίνων) – jednostka administracyjna Grecji powołana do życia 1 stycznia 2011.
  Politechnika Narodowa w Atenach, Politechnika Ateńska (gr. Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείo, dosł. Narodowa Politechnika Metsowska) – grecka politechnika w Atenach, założona w 1836 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.844 sek.