• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Metropolia Tuluzy

  Przeczytaj także...
  Diecezja Pamiers - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w południowej Francji, w metropolii Tuluzy. Powstała 16 września 1295 roku. W 1801 została zlikwidowana, ale już w 1822 przywrócono ją.Archidiecezja Albi (pełna nazwa: archidiecezja Albi (-Castres-Lavaur)) - archidiecezja Kościoła rzymskokatolickiego w południowej Francji. Powstała w III wieku jako diecezja Albi. W 1678 została podniesiona do rangi archidiecezji. W 1801 uległa likwidacji, ale już w 1822 przywrócono ją. W 1922 otrzymała swoją obecną, dłuższą nazwę oficjalną. Podczas reformy administracyjnej Kościoła francuskiego, wdrożonej w grudniu 2002 roku, utraciła status archidiecezji metropolitalnej i stała się archidiecezją sufragalną w ramach metropolii Tuluzy.
  Diecezja Tarbes i Lourdes (łac. Dioecesis Tarbiensis et Lourdensis, fr. Diocèse de Tarbes et Lourdes) - rzymskokatolicka diecezja ze stolicą w Tarbes, we Francji. Diecezji pokrywa się terytorialnie z departamentem Pireneje Wysokie.
  .mw-parser-output table.administratura-nieepiskopalny td.naglowek{background:#EEE8AA!important;color:black!important}.mw-parser-output table.administratura-patriarchat td.naglowek{background:#E61C66!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-arcybiskupstwo td.naglowek{background:#FF2400!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-metropolia td.naglowek{background:#FF2400!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-egzarchat td.naglowek{background:#FF2400!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-diecezja td.naglowek{background:#FF0080!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-administratura apostolska td.naglowek{background:#FF0080!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-wikariat apostolski td.naglowek{background:#FF0080!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-prałatura personalna td.naglowek{background:#FF0080!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-prefektura apostolska td.naglowek{background:#FF0080!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-prefektura terytorialna td.naglowek{background:#FF0080!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-archiprezbiterat td.naglowek{background:#C185D5!important;color:black!important}.mw-parser-output table.administratura-dekanat td.naglowek{background:#C185D5!important;color:black!important}.mw-parser-output table.administratura-wikariat td.naglowek{background:#E6E6FA!important;color:black!important}.mw-parser-output table.administratura-opactwo td.naglowek{background:#E6E6FA!important;color:black!important}.mw-parser-output table.administratura-grupa td.naglowek{background:#E6E6FA!important;color:black!important}.mw-parser-output table.administratura-prowincja td.naglowek{background:#E6E6FA!important;color:black!important}

  Metropolia Tuluzy - metropolia Kościoła rzymskokatolickiego w południowej Francji. Powstała w 1317 roku. Obecnie w jej skład wchodzą trzy archidiecezje i pięć diecezji. Najważniejszą świątynią jest archikatedra w Tuluzie. Od 2006 godność metropolity sprawuje abp Robert Le Gall OSB.

  Diecezja Rodez (pełna nazwa: diecezja Rodez (-Vabres)) - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w południowej Francji. Powstała w V wieku jako diecezja Rodez. W 1801 została rozwiązana, ale już w 1822 przywrócono ją. W 1875 otrzymała nową nazwę oficjalną, uwzględniającą również Vabres. Do 2002 należała do metropolii Albi, a po jej likwidacji została włączona do metropolii Tuluzy.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W skład metropolii wchodzą:

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Archidiecezja Auch (nazwa oficjalna: archidiecezja Auch (-Condom-Lectoure-Lombez)) - archidiecezja Kościoła rzymskokatolickiego w południowej Francji. Powstała w VI wieku jako diecezja Auch. W roku 879 została podniesiona do rangi archidiecezji. W 1801 uległa likwidacji, lecz już w 1822 przywrócono ją. W 1908 uzyskała obecną nazwę oficjalną. Podczas reformy administracyjnej Kościoła francuskiego w 2002 roku utraciła status archidiecezji metropolitalnej i została włączona do metropolii Tuluzy.
 • archidiecezja Tuluzy
 • archidiecezja Albi
 • archidiecezja Auch
 • diecezja Cahors
 • diecezja Montauban
 • diecezja Pamiers
 • diecezja Rodez
 • diecezja Tarbes i Lourdes
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Metropolia Tuluzy w bazie catholic-hierarchy.org (ang.)
 • Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Diecezja Montauban - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w południowej Francji, w metropolii Tuluzy. Została erygowana 11 lipca 1317 roku. W 1801 została zlikwidowana, ale już w 1822 przywrócono ją.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Prowincja kościelna – jednostka administracyjna kościoła (nazwa pochodząca od analogii z prowincją rzymską). W hierarchicznych kościołach chrześcijańskich składaja się z diecezji. Na czele prowincji stoi arcybiskup. W Kościele katolickim prowincja jest zwykle jednoznaczna z metropolią, a jej przywódca nazywany jest metropolitą.
  Metropolia kościelna – prowincja kościelna obejmująca kilka diecezji (sufraganii) oraz archidiecezję, od której najczęściej przejmuje nazwę. Stolicą metropolii jest równocześnie stolica archidiecezji. Zwierzchnikiem metropolii jest metropolita, który jest jednocześnie arcybiskupem ordynariuszem archidiecezji leżącej w granicach metropolii.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Diecezja Cahors - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w południowej Francji. Powstała w III wieku. W 1822 uzyskała swoje dzisiejsze granice. Do 2002 wchodziła w skład metropolii Albi, a po jej likwidacji została włączona do metropolii Tuluzy.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Kościół łaciński, Kościół katolicki obrządku łacińskiego, Kościół rzymskokatolicki, Kościół zachodni – największa liczebnie część Kościoła katolickiego, mająca własną, odrębną tradycję liturgiczną oraz własną i odrębną strukturę. Głową Kościoła rzymskokatolickiego jest biskup Rzymu, czyli papież. Z danych opublikowanych w Annuario Pontificio z 2010 roku wynika, że do Kościoła łacińskiego należy ok. 1 mld 130 mln ludzi czyli ok. 98,5% katolików.
  Robert Jean Louis Le Gall OSB (ur. 26 lutego 1946 w Saint-Hilaire-du-Harcouët) – francuski duchowny katolicki, arcybiskup Tuluzy od 2006.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.