• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Metropolia Edmonton

  Przeczytaj także...
  Diecezja Saint Paul w Albercie - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w metropolii Edmonton w Kanadzie. Swym zasięgiem obejmuje środkowo-wschodnią część świeckiej prowincji Alberta.Diecezja Calgary - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w metropolii Edmonton w Kanadzie. Swym zasięgiem obejmuje południową część świeckiej prowincji Alberta.
  Metropolia kościelna – prowincja kościelna obejmująca kilka diecezji (sufraganii) oraz archidiecezję, od której najczęściej przejmuje nazwę. Stolicą metropolii jest równocześnie stolica archidiecezji. Zwierzchnikiem metropolii jest metropolita, który jest jednocześnie arcybiskupem ordynariuszem archidiecezji leżącej w granicach metropolii.

  Metropolia Edmontonmetropolia Kościoła rzymskokatolickiego w zachodniej Kanadzie w prowincji Alberta. Obejmuje metropolitalną archidiecezję Edmonton i dwie diecezje. Została ustanowiona 30 listopada 1912 roku.

  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.Alberta – prowincja Kanady. Alberta graniczy z następującymi prowincjami: od zachodu z Kolumbią Brytyjską, od wschodu z Saskatchewan, z Terytoriami Północno-Zachodnimi na północy i ze stanem USA Montana od południa.

  W skład metropolii wchodzą:

  Kościół łaciński, Kościół katolicki obrządku łacińskiego, Kościół rzymskokatolicki, Kościół zachodni – największa liczebnie część Kościoła katolickiego, mająca własną, odrębną tradycję liturgiczną oraz własną i odrębną strukturę. Głową Kościoła rzymskokatolickiego jest biskup Rzymu, czyli papież. Z danych opublikowanych w Annuario Pontificio z 2010 roku wynika, że do Kościoła łacińskiego należy ok. 1 mld 130 mln ludzi czyli ok. 98,5% katolików.Archidiecezja edmontońska (łac.: Archidioecesis Edmontonensis) – rzymskokatolicka archidiecezja kanadyjska położona w południowo-zachodniej części kraju, obejmująca swoim zasięgiem centralną część terytorium prowincji Alberta. Siedziba arcybiskupa znajduje się w katedrze św. Józefa w Edmonton.
 • Archidiecezja Edmonton
 • Diecezja Calgary
 • Diecezja Saint Paul w Albercie
 • Bibliografia[]

 • Metropolia Edmonton w bazie catholic-hierarchy.org (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.