• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Metropolia Canterbury

  Przeczytaj także...
  Kościół Anglii (ang. Church of England, łac. Ecclesia Anglicana) - najstarszy i największy z Kościołów anglikańskich. Członek i wiodący przedstawiciel Wspólnoty Anglikańskiej; członek Wspólnoty Porvoo, grupującej dwanaście Kościołów anglikańskich i luterańskich.Diecezja Canterbury (ang. Diocese of Canterbury) – diecezja metropolitalna Kościoła Anglii w południowo-wschodniej Anglii. Powstała w 597 roku w ramach Kościoła rzymskokatolickiego, zaś w okresie reformacji stała się diecezją anglikańską. Obecnie obejmuje wschodnią część hrabstwa Kent.
  Biskup pomocniczy - wyświęcony na biskupa duchowny katolicki, którego zadaniem jest pomoc biskupowi diecezjalnemu w zarządzaniu diecezją zazwyczaj jako wikariusz generalny lub biskupi.

  Metropolia Canterbury (zwana też prowincją Canterbury lub prowincją południową) – jedna z dwóch metropolii Kościoła Anglii. Obejmuje 30 diecezji, położonych w środkowej i południowej Anglii. W jej skład wchodzą też struktury anglikańskie w kontynentalnej Europie. Najważniejszą świątynią metropolii jest katedra w Canterbury.

  Biskup tytularny (łac. episcopus titularis) to biskup mający tytuł dawnej, już nieistniejącej diecezji. Tytuł nadawany jest przez papieża wszystkim biskupom nieposiadającym własnej diecezji, czyli biskupom pomocniczym ordynariuszy, a także wyższym urzędnikom Kurii Rzymskiej, nuncjuszom, delegatom apostolskim lub innym duchownym pełniącym specjalne zadania zlecane im przez papieża lub narodowe konferencje biskupów.Katedra w Canterbury – katedra w Canterbury w Wielkiej Brytanii, wpisana do księgi Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest jedną z dwóch (obok Pałacu Lambeth) formalnych siedzib arcybiskupa Canterbury, duchowej głowy Kościoła Anglii i całej Wspólnoty anglikańskiej. Jej formalny tytuł to: Katedralny i Metropolitalny Kościół Chrystusa w Canterbury - Cathedral and Metropolitical Church of Christ at Canterbury.

  Na czele metropolii stoi arcybiskup Canterbury, będący też prymasem Kościoła Anglii. Od 2013 godność tę sprawuje abp Justin Welby. W latach 1994-95 ówczesny arcybiskup Canterbury postanowił powołać dwóch biskupów tytularnych, którzy sprawują rolę biskupów pomocniczych w jego obowiązkach jako metropolity (ale już nie jako ordynariusza diecezji Cantebury). Ich szczególnym zadaniem jest przeprowadzanie wizytacji kanonicznych w parafiach, gdzie lokalna społeczność nie życzy sobie obecności swojego ordynariusza ze względu na dokonane przez niego wyświęcenia kobiet na kapłanów. Obecnie są to bp Andrew Burnham (jako biskup Ebbsfleet) i bp Keith Newton (jako biskup Richborough).

  Metropolia kościelna – prowincja kościelna obejmująca kilka diecezji (sufraganii) oraz archidiecezję, od której najczęściej przejmuje nazwę. Stolicą metropolii jest równocześnie stolica archidiecezji. Zwierzchnikiem metropolii jest metropolita, który jest jednocześnie arcybiskupem ordynariuszem archidiecezji leżącej w granicach metropolii.Arcybiskup Canterbury – honorowy zwierzchnik Kościoła Anglii. Biskupstwo powstało w 597 roku, jako biskupstwo katolickie. Po schizmie Henryka VIII arcybiskupi Canterbury sprawują rolę ekumenicznych przywódców Kościoła anglikańskiego, wraz z arcybiskupem Yorku. Metropolita Canterbury nosi tytuł prymasa całej Anglii.
  Mapa administracyjna Kościoła Anglii (metropolia Canterbury zaznaczona na żółto)

  Przypisy

  1. Dioceses & Parishes. [dostęp 2010-01-03].
  2. The Archbishop of Canterbury - Diocese of Canterbury. [dostęp 2010-01-03].
  Metropolita – zwierzchnik metropolii (prowincji kościelnej). W jej skład wchodzi zawsze archidiecezja na czele z arcybiskupem metropolitą oraz jedna lub więcej diecezji (zwanych sufraganiami) na czele z biskupem ordynariuszem, który do pomocy ma przydzielonych biskupów pomocniczych.Justin Welby (ur. 6 stycznia 1956) – arcybiskup Canterbury, prymas całej Anglii, lord duchowny w Izbie Lordów oraz zwierzchnik światowej Wspólnoty Anglikańskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.