• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Metropolia Adelaide

  Przeczytaj także...
  Archidiecezja Adelaide - jedna z pięciu archidiecezji rzymskokatolickich na terenie Australii i zarazem jedna z dwóch diecezji działających w granicach stanu Australia Południowa. Została erygowana w 1842 jako diecezja Adelaide. W 1887 została podniesiona do rangi archidiecezji. Jednocześnie ustanowiono metropolię Adelaide, obejmującą obszar Australii Południowej oraz Terytorium Północnego.Diecezja Darwin - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego, wchodząca w skład metropolii Adelaide. Obejmuje swym zasięgiem całość Terytorium Północnego, jednak w tej części Australii jako katolicy deklaruje się zaledwie 7,5% ludności. Została erygowana w 1847 jako diecezja Wiktorii. W 1888 została przemianowana na diecezję Wiktorii-Palmerston. Pod obecną nazwą działa od 1938 roku.
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Katedra św. Franciszka Ksawerego w Adelaide, najważniejsza świątynia metropolii

  Metropolia Adelaide - jedna z pięciu metropolii Kościoła rzymskokatolickiego w Australii. Jej terytorium obejmuje całość obszaru stanu Australia Południowa oraz Terytorium Północnego. Na czele metropolii stoi arcybiskup metropolita Adelaide. Obecnie godność tę sprawuje abp Phillip Wilson, piastując równocześnie urząd przewodniczącego Konferencji Episkopatu Australii.

  Australia Południowa – jeden ze stanów Australii, położony jest w centralno-południowej części kontynentu australijskiego, u brzegów Oceanu Południowego. Ma obszar 1 043 514 km². Stolicą Australii Południowej jest Adelaide, znana jako "City of Churches" (Miasto Kościołów). Australia Południowa została założona jako kolonia Wielkiej Brytanii w 1836 roku i przyłączyła się do Związku Australijskiego (Australii) w 1901. Ludność Południowej Australii to w przybliżeniu 1,60 mln osób (IX 2008), większość z nich mieszka w stolicy stanu, w pobliżu brzegu oceanu i wzdłuż rzeki Murray .Diecezja Port Pirie – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego, wchodząca w skład metropolii Adelaide. Jest jedną z dwóch diecezji - obok archidiecezji Adelaide - w granicach stanu Australia Południowa. Obejmuje swoim zasięgiem ogromną większość powierzchni tego stanu, jednak są to tereny w większości bardzo słabo zaludnione. Główną świątynią jest katedra św. Marka w Port Pirie. Została erygowana w 1887 jako diecezja Port Augusta. W 1951 siedzibę biskupów przeniesiono do Port Pirie, zmieniając też nazwę diecezji. Obecny ordynariusz, bp Gregory O’Kelly SJ, jest pierwszym w historii australijskiego Kościoła jezuitą stojącym na czele diecezji.

  W skład metropolii wchodzą trzy diecezje:

  Metropolia kościelna – prowincja kościelna obejmująca kilka diecezji (sufraganii) oraz archidiecezję, od której najczęściej przejmuje nazwę. Stolicą metropolii jest równocześnie stolica archidiecezji. Zwierzchnikiem metropolii jest metropolita, który jest jednocześnie arcybiskupem ordynariuszem archidiecezji leżącej w granicach metropolii.Kościół łaciński, Kościół katolicki obrządku łacińskiego, Kościół rzymskokatolicki, Kościół zachodni – największa liczebnie część Kościoła katolickiego, mająca własną, odrębną tradycję liturgiczną oraz własną i odrębną strukturę. Głową Kościoła rzymskokatolickiego jest biskup Rzymu, czyli papież. Z danych opublikowanych w Annuario Pontificio z 2010 roku wynika, że do Kościoła łacińskiego należy ok. 1 mld 130 mln ludzi czyli ok. 98,5% katolików.
 • archidiecezja Adelaide
 • diecezja Port Pirie
 • diecezja Darwin
 • Linki zewnętrzne[]

 • Archidiecezja Adelaide - strona oficjalna • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.