• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Metro w Rotterdamie

  Przeczytaj także...
  Coolhaven – stacja metra w Rotterdamie, położona na linii A (zielonej), B (żółtej) i C (czerwonej). Została otwarta 10 maja 1982. Stacja znajduje się w Coolhaven, na terenie portu w Rotterdamie. Nowa Moza (hol. Nieuwe Maas) – odnoga w Delcie Renu i Mozy w Holandii. Rzeka bierze swój początek u ujścia dwóch rzek: Noord i Lek, przepływa przez zachodnią część Rotterdamu. W dolnym biegu, w okolicach miasta Vlaardingen łączy się ze Starą Mozą tworząc Scheur. Całkowita długość rzeki wynosi 24 km.
  Rotterdam – miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa. W 2012 roku liczyło ok. 617 tys. mieszkańców. Miasto stanowi południową część Randstadu, szóstego największego obszaru metropolitalnego w Europie, który zamieszkuje ok. 6,7 miliona ludzi.
  .mw-parser-output table.transport-autobus td.naglowek{color:white!important;background:#007c06!important}.mw-parser-output table.transport-trolejbus td.naglowek{color:white!important;background:#0432c8!important}.mw-parser-output table.transport-tramwaj td.naglowek{color:white!important;background:#c80404!important}.mw-parser-output table.transport-metro td.naglowek{color:black!important;background:#7d7d7d!important}.mw-parser-output table.transport-kolej td.naglowek{color:white!important;background:green!important}.mw-parser-output table.transport-wodny td.naglowek{color:white!important;background:blue!important}
  Schemat linii

  Metro w Rotterdamie – system metra obsługujący Rotterdam i okoliczne gminy RET. Pierwsza linia, zwana Noord - Zuidlijn (linia Północ - Południe) została otwarta w 1968 roku i biegnie od Centraal Station do Zuidplein, przez rzekę Nowa Moza w tunelu. Był to pierwszy system metra otwarty w Holandii. W tym czasie był również jednym z najkrótszych linii metra na świecie o długości zaledwie 5,9 km.

  Zuidplein – stacja metra w Rotterdamie, położona na linii D (błękitnej) i E (niebieskiej). Została otwarta 9 lutego 1968. Stacja znajduje się koło centrum handlowego Zuidplein. W pobliżu znajduje się również hala widowiskowo-sportowa Ahoy Rotterdam i szpital Ikazia. Erazm z Rotterdamu (łac. Desiderius Erasmus Roterodamus, właściwie Geert Geerts [Gerhard Gerhardson]. Urodził się w Rotterdamie. Data jego urodzenia nie jest dokładnie znana, niektóre źródła podają 28 października 1466 roku, inne 1467 roku. Zmarł 12 lipca 1536 w Bazylei) – niderlandzki filolog, filozof, pedagog, jeden z czołowych humanistów renesansu (książę humanistów), propagator kultury antycznej, pisarz, myśliciel chrześcijański, katolicki duchowny (oskarżony o herezję). Głosił, że człowiek z natury jest dobry, zło zaś pochodzi z niewiedzy.

  W 1982 roku druga linia została otwarta, tzw Oost - Westlijn (linia Wschód - Zachód), biegnąca między Capelsebrug i Coolhaven. Pod koniec 1990, linie zostały nazwane od dwóch historycznych mieszkańców Rotterdamu, Erasmus Line (północ - południe) po Erazmie z Rotterdamu i linii Caland (wschód - zachód) po Pieter Caland.

  Rotterdam Centraal – główny dworzec kolejowy w Rotterdamie, w prowincji Holandia Południowa. Jest jednym z największych dworców kolejowych w Holandii.Capelsebrug – stacja metra w Rotterdamie, położona na linii A (zielonej), B (żółtej) i C (czerwonej). Została otwarta 27 maja 1982. Stacja znajduje się na granicy Rotterdamu i Capelle aan den IJssel.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.891 sek.