• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Metro w Monterrey

  Przeczytaj także...
  Tramwaje w Monterrey − zlikwidowany system komunikacji tramwajowej w meksykańskim mieście Monterrey, działający w latach 1883−1932.Metro (fr. métro) – miejski system elektrycznego transportu pasażerskiego o dużej przepustowości i wysokiej częstotliwości kursów, który jest całkowicie niezależny od innych środków transportu oraz bezkolizyjny, ponieważ jeździ na oddzielnych torach i posiada specjalną sygnalizację.
  Monterrey – miasto w północno-wschodnim Meksyku, na przedgórzu Sierra Madre Wschodnie, stolica stanu Nuevo León. Monterrey jest także znane jako "Miasto Gór" i "Sultana del Norte" (Sułtan Północy), miasto to jest nowocześnie uprzemysłowionym, ważnym punktem biznesowym w Meksyku. Monterrey, z liczebnością mieszkańców około 3,8 mln, jest trzecią najbardziej zaludnioną metropolią w Meksyku (po Ciudad de México i Guadalajara). Monterrey do niedawna było jednym z najbardziej bezpiecznych miast w Ameryce Łacińskiej lecz liczne działania mafii narkotykowych spowodowały, że miasto stało się bardzo niebezpieczne. Monterrey zajmuje pierwsze miejsce jako miasto z największym PKB per capita. Przemysł hutniczy i elektromaszynowy.

  Metro w Monterrey (formalnie Metrorrey) - system metra w Monterrey w stanie Nuevo León w Meksyku. Jest to najmłodszy system metra w tym kraju uruchomiony w 1991 r. Obecnie eksploatowane są dwie linie o długości 31 km z 32 stacjami. Pod koniec 2008 r. z usług metra skorzystało 136,6 mln osób, zaś dziennie w 2009 r. metro przewoziło średnio 370 600 pasażerów.

  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Juárez, oficjalnie Ciudad Benito Juárez – miasto w Meksyku w stanie Nuevo León, leżące w obszarze metropolitarnym Monterrey. Miasto przemysłowo - handlowe, znajdują się tu dwa wielkie centra handlowe. Słynie ono z produkcji słynnego meksykańskiego dania tamales.

  Linie metra[ | edytuj kod]

  Schemat przebiegu linii metra w Monterrey

  Metrorrey posiada w eksploatacji obecnie dwie linie metra: Line1mtymetro.png oraz Line2mtymetro.png. Linia nr 1 na swej trasie posiada 21 stacji, biegnie z północno - zachodniej części miasta przez centrum na wschodnie obrzeża obszaru metropolitarnego Monterrey, ma 18,5 km długości. Biegnie całkowicie bezkolizyjnie na estakadzie równolegle wzdłuż nieistniejącej już linii tramwajowej Topo Chico. Linia nr 2 posiada 13 stacji, biegnie częściowo pod ziemią i częściowo bezkolizyjnie po estakadzie z północy na południe obszaru metropolitarnego. Jedyną stacją wspólną dla obydwu linii jest stacja Cuauhtémoc. Wszystkie pociągi na poszczególnych stacjach są całkowicie skomunikowane z odjazdami i przyjazdami autobusów (Transmetro) obsługiwanych przez to samo przedsiębiorstwo transportowe a jazda możliwa jest na jednym wspólnym bilecie.

  San Nicolás de los Garza – miasto w Meksyku leżące w stanie Nuevo León, będące częścią zespołu miejskiego Monterrey. Miasto położone jest 512 metrów nad poziomem morza i ma obszar wynoszący 86,8 km². Liczba mieszkańców w roku 2005 wynosiła 476 761 osób, a obecnie około 510 tys. osób.Estakada (z fr. Estacade) – droga transportowa (np. na terenie fabryki pomiędzy halami produkcyjnymi, placami składowymi itp., na terenie fortu lub pomiędzy fortami itd.) prowadzona ponad terenem na specjalnie pobudowanej w tym celu konstrukcji wsporczej (na słupach połączonych pomostami). Estakady mają znaczną długość i buduje się je, gdy nie można wybudować nasypu.

  Plany rozbudowy[ | edytuj kod]

  24 stycznia 2010 r. dyrektor Metrorey Mario Guerrero Davila ogłosił budowę linii Line3mtymetro.png. Plan zakłada budowę 14 stacji na estakadzie od stacji Félix U. Gómez wzdłuż ulic Félix U. Gómez, Los Ángeles i Rómulo Garza ze stacją końcową w mieście Apodaca. Ponadto w planach jest również budowa linii Line4mtymetro.png od stacji Edison do miasta Santa Catarina, oraz wydłużenia linii Line1mtymetro.png odpowiednio do miasta García jako linia Line1amtymetro.png, do Juárez linia Line1bmtymetro.png i linii Line1cmtymetro.png do San Nicolás de los Garza.

  Santa Catarina - miasto w Meksyku w stanie Nuevo León, leżące w obszarze metropolitarnym Monterrey. Miasto otrzymało nazwę Santa Catarina na cześć Katarzyny z Aleksandrii - męczennicy chrześcijańskiej. Ponad 80% powierzchni gminy zajmują łańcuch górski Sierra Madre Wschodnia oraz Parque Nacional Cumbres de Monterrey - Park Narodowy Monterrey.Apodaca - miasto w Meksyku w stanie Nuevo León, leży w północno-wschodniej części obszaru metropolitalnego Monterrey. Jedno z najszybciej rozwijających się miast regionu, ważny ośrodek przemysłowy. Znajdują się tu dwa duże lotniska: Port lotniczy Monterey-Mariano Escobedo oraz Aeropuerto Internacional del Norte. Swoją siedzibę mają tu meksykańskie linie lotnicze VivaAerobus.

  Galeria[ | edytuj kod]

 • Jeden z pociągów metra wjeżdżający na stację Talleres

 • Terminal Transmetro

 • Stacja Regina

 • Węzeł przesiadkowy Cuauhtémoc

 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Metrorey
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  Nuevo León – stan w północno-wschodnim Meksyku. Graniczy ze stanami: Tamaulipas (na północy i wschodzie), Zacatecas i San Luis Potosí (na południu) i Coahuila (na zachodzie). Na północy Nuevo León sąsiaduje z amerykańskim stanem Teksas.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.765 sek.