Metro w Los Angeles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.transport-autobus td.naglowek{color:white!important;background:#007c06!important}.mw-parser-output table.transport-trolejbus td.naglowek{color:white!important;background:#0432c8!important}.mw-parser-output table.transport-tramwaj td.naglowek{color:white!important;background:#c80404!important}.mw-parser-output table.transport-metro td.naglowek{color:black!important;background:#7d7d7d!important}.mw-parser-output table.transport-kolej td.naglowek{color:white!important;background:green!important}.mw-parser-output table.transport-wodny td.naglowek{color:white!important;background:blue!important}

Metro w Los Angeles (ang. Los Angeles Metro Rail) – system podziemnej i naziemnej kolei miejskiej w Los Angeles. Ma 70 stacji, dwie podziemne linie właściwego metra i cztery naziemne (które są liniami metra tylko w potocznym znaczeniu tego słowa ponieważ są to w zasadzie linie lekkiej kolei miejskiej) o łącznej długości 139,7 km i dziennie przewozi 350 tysięcy pasażerów (lipiec 2011). Jest jednym z najmłodszych systemów kolei podziemnej w USA.

Elektryczna sieć trakcyjna – zespół urządzeń umożliwiających dostarczanie energii elektrycznej do pojazdów poruszanych silnikami elektrycznymi. Konstrukcje wsporcze są częścią składową sieci trakcyjnej, natomiast przewodów zasilaczy oraz kabli powrotnych nie zalicza się do sieci trakcyjnej.Lista systemów metra – lista zawiera funkcjonujące systemy metra. Na świecie w 2014 roku, w 55 krajach istniało 157 systemów metra. Niektórych, zwłaszcza najnowszych, nie uwzględniono na liście.

Określenia "Metro" używa się także w Los Angeles na system szybkich autobusów miejskich (Metro Rapid), nie należy ich mylić z systemem kolei podziemnej i siecią lekkiej kolei (light rail).

Podziemne linie metra (czerwona) i (fioletowa) są na 9. miejscu pod względem liczby przewożonych osób w Stanach Zjednoczonych – ok. 140 tys. pasażerów dziennie, natomiast naziemne linie metra (niebieska), (zielona) i (złota) na 3. miejscu – ok. 136 tys. pasażerów dziennie. Wygląd poszczególnych stacji metra jest lekko zróżnicowany, ok. 0,5% budżetu budowy zostało przeznaczonych na ich artystyczny wystrój. Metro kursuje przez siedem dni w tygodniu pomiędzy 3:35 a 1:00.

Los Angeles County Metropolitan Transit Authority (Metro) jest operatorem sześciu linii metra działających w ramach systemu metra w Los Angeles. System ten obejmuje cztery naziemne linie (które są liniami metra jedynie w potocznym znaczeniu tego słowa gdyż właściwie są to linie szybkiego tramwaju) i dwie podziemne linie metra. Pociągi te zazwyczaj kursują w składach sześciowagonowych. Wszystkie wagony są typu A650 i zostały zbudowane przez włoską firmę Ansaldobreda. Te wagony metra są podobne do tych używanych w systemie metra waszyngtońskiego, gdyż używają silników trakcyjnych wyprodukowanych przez firmę General Electric.Czerwona linia metra (Metro Red Line) – jedna z dwóch linii podziemnej kolejki w systemie metra w Los Angeles, a także najbardziej obciążona spośród wszystkich pięciu linii systemu (pozostałe trzy są naziemne). Trasa czerwonej linii łączy centrum Los Angeles z North Hollywood przebiegając przez dzielnice Mid-Wilshire i Hollywood. Wraz z linią fioletową stanowią dwie odnogi tej samej linii pokrywającej 6 wspólnych stacji. Techniczna nazwa to Linia A (A Line) albo Linia 802 (802 Line).

Linie metra[ | edytuj kod]Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
Metro (fr. métro) – miejski system elektrycznego transportu pasażerskiego o dużej przepustowości i wysokiej częstotliwości kursów, który jest całkowicie niezależny od innych środków transportu oraz bezkolizyjny, ponieważ jeździ na oddzielnych torach i posiada specjalną sygnalizację.
Złota linia metra w Los Angeles – linia metra jedynie w potocznym znaczeniu tego słowa, gdyż w zasadzie jest to naziemna linia szybkiego tramwaju mająca na swej trasie cztery odcinki podziemne. Złota linia łączy miasto Pasadenę z osadą East Los Angeles
Fioletowa linia metra (Metro Purple Line) – jedna z dwóch linii podziemnej kolejki w systemie metra w Los Angeles i jedna spośród spośród wszystkich pięciu linii systemu (pozostałe trzy są naziemne). Trasa purpurowej linii przebiega od Śródmieścia (Downtown) Los Angeles do dzielnicy Mid-Wilshire/Koreatown. Wraz z czerwoną linią stanowią dwie odnogi tej samej linii pokrywającej 6 wspólnych stacji. Techniczna nazwa to Linia A (A Line) albo Linia 805 (805 Line).
East Los Angeles (znane także jako East L.A., East Los lub El Este de Los Ángeles – osada (unincorporated community) w hrabstwie Los Angeles. Liczba mieszkańców – 124 283 (2000).
Culver City - miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Los Angeles. W 2000 liczyło 38 816 mieszkańców.
Trzecia szyna – w kolejnictwie forma zasilania dolnego pociągów elektrycznych. Stanowi ją dodatkowa szyna umieszczona wzdłuż toru kolejowego i znajdująca się pod napięciem. Zazwyczaj używa się jej w szybkich kolejach miejskich prowadzonych we własnych korytarzach, całkowicie lub prawie całkowicie wydzielonych od przestrzeni zewnętrznej.

Reklama