• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Metro w Atlancie

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  .mw-parser-output table.transport-autobus td.naglowek{color:white!important;background:#007c06!important}.mw-parser-output table.transport-trolejbus td.naglowek{color:white!important;background:#0432c8!important}.mw-parser-output table.transport-tramwaj td.naglowek{color:white!important;background:#c80404!important}.mw-parser-output table.transport-metro td.naglowek{color:black!important;background:#7d7d7d!important}.mw-parser-output table.transport-kolej td.naglowek{color:white!important;background:green!important}.mw-parser-output table.transport-wodny td.naglowek{color:white!important;background:blue!important}

  Metro w Atlancie znane jako MARTA (Metropolitan Atlanta Rapid Transit Authority) - główny system transportu obsługujący miasto Atlanta w stanie Georgia, we wschodniej części Stanów Zjednoczonych. System składa się z 4 linii (pomarańczowa, niebieska, czerwona i zielona) o łącznej długości 77 km. Inauguracja miała miejsce 9 listopada 1971 r. Przedsiębiorstwo MARTA obsługuje również oprócz metra sieć autobusów, które są integralną częścią transportu w Atlancie.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Krytyka[ | edytuj kod]

  Sieć metra była i jest krytykowana z wielu stron.

  Brak wsparcia ze strony stanu Georgia i hrabstw ościennych[ | edytuj kod]

  Stan Georgia nigdy nie wspierał finansowo MARTY, czyniąc ją największym związkiem komunikacji miejskiej w Stanach nieotrzymującym wsparcia stanowego. Wpływy ze stanowego podatku od paliw są zarezerwowane na utrzymanie infrastruktury drogowej i nie można z nich finansować komunikacji publicznej. Ponadto, dwa z największych hrabstw tworzących aglomerację - Gwinnett i Cobb - nie należą do MARTY. Odrębna sieć autobusowa o nazwie Xpress, współobsługiwana przez Georgia Regional Transportation Authority i 11 hrabstw aglomeracji (włączając w to Fulton i DeKalb) ruszyła 6 czerwca 2004 roku.

  Atlanta – stolica i jednocześnie najbardziej zaludnione miasto amerykańskiego stanu Georgia, z populacją liczącą ok. 420 tysięcy mieszkańców (2010). Atlanta stanowi kulturalne i ekonomiczne centrum obszaru metropolitalnego Atlanta, zamieszkiwanego przez ponad 5 milionów osób, a także najważniejszy komponent rozrastającego się megapolis, znanego jako Piedmont Atlantic Megaregion.Hrabstwo Gwinnett, to hrabstwo leżące w stanie Georgia, w USA. Hrabstwo zostało nazwane na cześć Buttona Gwinnetta jego populacja wynosi 805 321 mieszkańców. Siedziba hrabstwa mieści się w miasteczku Lawrenceville.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Michael Wall: Waiting for a ride: The racial reality behind MARTA's downward spiral. Kwiecień 19, 2006. [dostęp Luty 24, 2008].
  2. Bullard, R. D.: Sprawl City: Race, Politics, and Planning in Atlanta. Washington, D.C.: Island Press, 2000, s. 52–59. ISBN 1-55963-790-0.
  3. About Xpress. Georgia Regional Transportation Authority. [dostęp Luty 29, 2008].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Metropolitan Atlanta Rapid Transit Authority (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.