Metro (niemieckie przedsiębiorstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Metro Group)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Państwa, w których obecna jest grupa METRO
Galeria Kaufhof
Magazyn Metro
Hala Makro Cash and Carry

Metro AG – niemiecki koncern handlowy, obecny w ponad 30 państwach. Siedziba METRO mieści się w Düsseldorfie.

DAX (niem. Deutscher Aktienindex) jest najważniejszym niemieckim indeksem akcji. Jest tzw. indeksem wynikowym (ang. Performanceindex), co oznacza, że bierze pod uwagę nie tylko wzrost cen akcji, ale i również wzrost kapitału poprzez wypłatę dywidendy.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 2006 roku spółka osiągnęła obroty w wysokości prawie 59,9 mld euro oraz zatrudniała około 264 tys. ludzi. Liczba placówek na świecie w 2006 r. wynosiła 2378. W 2011 zysk netto EBIT wyniósł 2,372 mln €.

Historia[ | edytuj kod]

Współzałożycielem przedsiębiorstwa był Otto Beisheim, podczas wojny służący w oddziałach Waffen-SS.

 • 1964: W niemieckim Mülheim an der Ruhr powstało pierwsze centrum zaopatrzenia hurtowego Metro
 • 1968: Pierwsza hala Makro pojawiła się w holenderskim Amsterdamie
 • 1970: Makro otworzyło swoją pierwszą halę w Belgii. W sąsiednich Niemczech istniało już 13 placówek Metro
 • 1971: Samoobsługowe hurtownie powstawały w Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii i Danii
 • 1972: Wejście na rynki południowej Europy: pierwsza hala Makro w Hiszpanii, pierwsza hala Metro we Włoszech
 • 1984: 20 lat od powstania Metro Cash & Carry, w tym systemie działało już ponad 100 hurtowni w Europie
 • 1990: Makro rozpoczynało działalność w Portugalii, a Metro w Turcji
 • 1991: Maroko zostało pierwszym krajem afrykańskim, gdzie pojawiło się centrum zaopatrzenia hurtowego
 • 1992: Z halami otwartymi w Grecji, Metro było już obecne w większości państw Unii Europejskiej
 • 1994: Makro było jedną z pierwszych międzynarodowych grup handlowych, które pojawiały się w Europie Środkowej, m.in. pierwsze hale powstawały w Polsce (Warszawa, Sosnowiec, Łódź)
 • 1996: Metro rozszerzało swoją działalność na rynki Dalekiego Wschodu otwierając pierwszą halę w Chinach. W tym samym czasie została otwarta także pierwsza placówka w Rumunii.
 • 1997: Pierwsza hala Metro została wybudowana w Bułgarii
 • 1998: Makro Cash and Carry stało się częścią Grupy METRO AG
 • 2000: Słowacja dołączyła do grona krajów, w których pojawiły się hale Makro/Metro.
 • 2001: Makro/Metro otwierało dwie hale w Rosji, jednym z najbardziej obiecujących rynków w Europie Wschodniej.
 • 2002: Dalszy rozwój Makro/Metro w Azji: otwierały się pierwsze hurtownie w Japonii i Wietnamie.
 • 2003: Makro/Metro pojawiało się na Ukrainie i w Indiach. Na koniec roku posiadało już prawie 500 placówek w 26 krajach, położonych na trzech kontynentach (Europa, Azja, Afryka).
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Waffen-SS (niem. Zbrojne SS) – zbrojne oddziały niemieckiej nazistowskiej formacji paramilitarnej Schutzstaffel (niem. eskadra ochronna), znane również pod skrótem SS.
  EBIT (ang. Earnings Before deducting Interest and Taxes) – jest to zysk operacyjny, czyli zysk przed odliczeniem podatków i odsetek. Jego zastosowanie w analizie finansowej ułatwia porównywanie wyników działalności różnych przedsiębiorstw bez względu na stopień i koszt wykorzystania przez nie dźwigni finansowej, obciążenia podatkowe, czy wielkość zysków i strat nadzwyczajnych.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Europejski Okrągły Stół Sprzedawców Detalicznych (ang. European Retail Round Table) – organizacja zrzeszająca europejskie spółki z sektora handlu detalicznego (wielkiej dystrybucji). Siedzibą organizacji jest Bruksela.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama