• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Metro - musical  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Chór (ang. A Chorus Line) – amerykański film muzyczny z 1985 roku na podstawie musicalu broadwayowskiego Michaela Bennetta, Nicholasa Dante i Jamesa Kirkwooda Juniora.Olaf Lubaszenko, właśc. Olaf Sergiusz Linde-Lubaszenko (ur. 6 grudnia 1968 we Wrocławiu) – polski aktor filmowy i teatralny, reżyser i producent, także wokalista i konferansjer. Związany z Teatrem Buffo. Dyrektor artystyczny Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.

  Metro – polski musical z muzyką Janusza Stokłosy, librettem Agaty Miklaszewskiej i Maryny Miklaszewskiej, wyreżyserowany przez Janusza Józefowicza.

  Metro opowiada o grupie młodych ludzi, artystów szukających szczęścia w życiu, marzeniach i miłości. Każdy z nich przywozi własną historię, marzenia, cel. Przyjeżdżają oni na casting do teatru, ale go nie przechodzą. Organizują więc własny musical na stacji metra. Po sukcesie podziemnego musicalu dostają propozycję angażu do teatru, który ich wcześniej odrzucił. Pojawia się dylemat: iść za pieniędzmi czy za marzeniami.

  Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.Maryna Miklaszewska (ur. 1947) – bohemistka, dziennikarka, pisarka, działaczka opozycji niepodległościowej. Starsza siostra Agaty Miklaszewskiej.

  Musical pozwolił zaistnieć na polskiej scenie wielu sławnym dziś artystom, m.in. Edycie Górniak, Katarzynie Groniec, Robertowi Janowskiemu, Katarzynie Skrzyneckiej, Dodzie, Michałowi Milowiczowi.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 1.1 Początki (1987–1991)
 • 1.2 Teatr Dramatyczny (1991–1996), Broadway (1992)
 • 1.3 Studio Buffo (1997–nadal)
 • 2 Obsada
 • 2.1 Pierwsza obsada
 • 2.1.1 Zespół muzyczny
 • 2.1.2 Konsultanci
 • 2.2 Obecna obsada
 • 2.2.1 Wokaliści
 • 2.2.2 Tancerze
 • 3 Twórcy
 • 4 Utwory
 • 5 Przypisy
 • 6 Bibliografia
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Michael Bennett (ur. 8 kwietnia 1943, zm. 2 lipca 1987) – amerykański reżyser teatralny, choreograf i tancerz, laureat Tony Award.Jarosław Derybowski (ur. 1971 r.) – polski aktor teatralny i musicalowy, tancerz i wokalista. Ukończył szkołę wokalno – baletową w Gliwicach i szkołę Janusza Józefowicza przygotowującą do musicalu "Metro", z którym związany jest do dziś. Wystąpił z nim w Teatrze Minskoff na Broadwayu.

  Historia[]

  Początki (1987–1991)[]

  Historia musicalu sięga roku 1987, kiedy Janusz Józefowicz stworzył nowatorskie przedstawienie pod tytułem Ćwiczenia musicalowe (premiera na festiwalu we Wrocławiu i rejestracja przez TVP), które było „protoplastą” samego musicalu Metro.

  Twórcy musicalu, Janusz Józefowicz i Janusz Stokłosa poznali się w połowie lat 80. w Teatrze Ateneum, gdzie pracowali nad musicalem Brel. Wtedy to pojawił się pomysł stworzenia pierwszego polskiego musicalu. Opowiedzieli o nim w wywiadzie telewizyjnym Grażynie Torbickiej. Rozmowa ta zainteresowała biznesmena, Wiktora Kubiaka, który zaproponował sfinansowanie takiego przedsięwzięcia.

  Małgorzata Irena Duda-Kozera (ur. 1963) – polska aktorka teatralno-musicalowa oraz filmowa, wokalistka. Aktorka komedii, dramatu i musicalu.Scenografia – plastyczna oprawa filmu, sztuki teatralnej, widowiska operowego, baletowego lub telewizyjnego. Składa się z dekoracji, kostiumów, rekwizytów, charakteryzacji postaci i oświetlenia. Jest to: sztuka kształtowania przestrzeni teatralnej oraz plastyczne oprawy przedstawień, filmów; wizualna oprawa widowiska teatralnego, filmowego, telewizyjnego, baletowego itd.

  Pod koniec lat 80. na terenie Polski oraz Czech i Słowacji rozpoczęły się castingi do musicalu. Wzięło w nich udział około 1000 osób, w większości niezwiązanych z aktorstwem – między innymi lekarze, mechanicy, pedagodzy. Podczas kompletowania obsady reżyserowi polecono także Edytę Górniak, wówczas uczennicę technikum pszczelarskiego, która zachwycała wielu swą barwą głosu. Postanowiono przyjąć ją do premierowej obsady spektaklu i skomponować specjalnie dla niej utwór – Litanię.

  Logopeda – zawód medyczny, zajmujący się badaniami w zakresie diagnozy stanu rozwoju mowy i terapii zaburzeń komunikacji człowieka na różnych etapach rozwoju.Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego (WAT) – państwowa, cywilno-wojskowa uczelnia techniczna w Warszawie. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 18. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 2830. pośród wszystkich typów uczelni.

  Próby do musicalu odbywały się w wynajętej sali Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Zespół miał do dyspozycji masażystów, lekarzy, foniatrę, logopedów. Producent, Wiktor Kubiak, przyjezdnym aktorom wynajmował mieszkania, a po skończonych próbach organizował imprezy. Próby trwały do późnych godzin nocnych.

  Jerzy Grzechnik (ur. 3 października 1979, Warszawa) – aktor i wokalista teatru muzycznego Studio Buffo w Warszawie, z którym związany jest od 2007 roku.Polsat News – kanał informacyjno-publicystyczny Grupy Polsat, nadający od 7 czerwca 2008 roku. Szefem kanału, od początku nadawania stacji, jest Henryk Sobierajski.

  Jeszcze przed premierą pojawił się pomysł na wykorzystanie w spektaklu laserów. Wykorzystanie takich efektów specjalnych zaproponował Kubiak, który osobiście wziął na siebie ich znalezienie i sfinansowanie. W ówczesnej Polsce znalezienie odpowiednich urządzeń laserowych było dużą trudnością, rozwiązań takich nie stosowano nawet w technice wojskowej. Kubiak w trakcie poszukiwań w Wojskowej Akademii Technicznej poznał Danutę Bilińską, absolwentkę fizyki, która pomogła w odnalezieniu laserów i ich sprowadzeniu. Nowoczesny sprzęt trafił do Polski na początku 1991 roku. Bilińska do tej pory zajmuje się tym rodzajem efektów w musicalu.

  Wiesław Komasa (ur. 15 stycznia 1949 w Wiśniczu) — polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, także reżyser teatralny, lektor i recytator. Absolwent PWST w Krakowie (1971). Ojciec Jana Komasy, reżysera. Od 1988 pedagog warszawskiej PWST.Nagrody Tony (ang. Tony awards, oficjalnie, Antoinette Perry Award for Excellence in Theatre) – nagrody przyznawane corocznie twórcom teatralnym w USA. Pierwotnie nagrody honorowały twórców wystawiających na Broadwayu w Nowym Jorku.

  Teatr Dramatyczny (1991–1996), Broadway (1992)[]

  Prapremiera musicalu Metro odbyła się 30 stycznia 1991 w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Premiera – 16 kwietnia 1992 w Teatrze Minskoff na Broadwayu. „Ulice Europy pełne są marzeń, niech wolność tańczy i śpiewa” – to hasło, które reklamowało musical Metro w prasie amerykańskiej.

  Robert Janowski (ur. 22 marca 1961 w Inowrocławiu) – polski piosenkarz, kompozytor, poeta, aktor, dziennikarz radiowy i prezenter telewizyjny. Prowadzi teleturniej Jaka to melodia?. Z wykształcenia lekarz weterynarii. Od roku 2006 do marca 2010 prowadził audycję Wasza muzyka w RMF FM. Od września 2012 prowadzi audycję Muzyka mojego życia w Radiu Złote Przeboje.Grażyna Torbicka z domu Loska (ur. 24 maja 1959 w Pszczynie) – polska dziennikarka, prezenterka telewizyjna i konferansjer, osobowość telewizyjna.

  Musical nie zebrał zbyt przychylnych recenzji amerykańskich krytyków. Zarzucano słabą grę aktorską i muzykę, twierdzono też, że jest niczym kopia słynnego Chorus Line Michaela Bennetta, musicalu znanego w Polsce jako Chór) i po 13 przedstawieniach zszedł z afisza.

  Krytyka w Stanach Zjednoczonych nie zmieniła jednak faktu, że polska premiera stała się sensacją – krytycy docenili entuzjazm aktorów i nowoczesne efekty specjalne.

  Mateusz Pospieszalski (ur. 6 października 1965 w Częstochowie) – polski kompozytor, aranżer. Gra na saksofonie, fletach, klarnecie basowym, instrumentach klawiszowych, akordeonie, śpiewa (także techniką alikwotową - tzw. tybetański śpiew gardłowy). Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Pochodzi z wielodzietnej muzykalnej rodziny Pospieszalskich. Ma dwóch synów - Marka, który również gra na saksofonie, oraz Łukasza.Danuta Prusinowska - Fidusiewicz (ur. 27 lipca 1952 w Olsztynie) - polska gimnastyczka, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972. Absolwentka warszawskiej AWF (1976).

  Nieoczekiwanie 31 maja 1992 roku muzyka i treść musicalu Metro została nominowana do prestiżowej amerykańskiej nagrody teatralnej Tony jako jedyna polska sztuka w historii. Był to pierwszy polski spektakl teatralny, w którym użyto laserów i ultrafioletu.

  Widzowie tworzyli fankluby musicalu, pod wyjściem z teatru czekali na aktorów aby zdobyć ich autografy, a na jego murach wypisywano wyznania miłosne. Codziennie na deskach Teatru Dramatycznego wystawiano 2 spektakle, miesięcznie 40.

  W maju 1992 odbył się 500. spektakl Metra.

  Janusz Sosnowski (ur. 11 kwietnia 1947 r. w Warszawie) – polski scenograf telewizyjny i filmowy. Profesor w PWSFTviT w Łodzi i w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.Piotr Iwicki (ur. 31 stycznia 1965 w Bydgoszczy), muzyk - perkusista, pianista, kompozytor, producent nagrań, dziennikarz, wójt gminy Raszyn w latach 2002-2006.

  Musical od początku istnienia korzystał z obcych scen, więc aby uniknąć ryzyka jego rozwiązania, we wrześniu tego samego roku do życia powołano teatr Studio Buffo.

  W grudniu 1996 roku odbył się 900. spektakl, który był ostatnim na deskach Teatru Dramatycznego – dyrekcja sceny odmówiła wystawiania kolejnych przedstawień, tłumacząc swą decyzję stratami, jakie ponosi teatr w związku z graniem Metra. Argumentowano też, że wystawianie w tym teatrze musicalu zakłóca jego pracę i przygotowywanie premier. Twórcy spektaklu postanowili wówczas zwrócić się z prośbą o pomoc do ówczesnego prezydenta Warszawy, Marcina Święcickiego. Obiecał on pomoc i zaproponował wystawianie musicalu w Teatrze Narodowym, ale jego dyrekcja odmówiła. Bezskuteczne okazały się także protesty fanów spektaklu i petycje do radnych miejskich. Przez pół roku miała miejsce przerwa w wystawianiu musicalu.

  Edyta Anna Górniak (ur. 14 listopada 1972 w Ziębicach) – polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów, producent, reżyser, aktorka musicalowa. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Honorowa obywatelka Ziębic oraz Honorowy Ambasador Stolicy Polskiej Piosenki Opole.Monika Ambroziak, pseudonim Dzidzia (ur. 14 maja 1971 r.) – polska aktorka teatralna, musicalowa, telewizyjna i filmowa, piosenkarka. Od lat związana z teatrem muzycznym Studio Buffo, gościnnie także Teatrze Muzycznym Roma.

  Studio Buffo (1997–nadal)[]

  Odmowa dalszego wystawiania musicalu na deskach Teatru Dramatycznego zmusiła Janusza Józefowicza do wystawiania Metra na deskach powołanego przez niego teatru Studio Buffo, mimo nieprzystosowania tego obiektu do tak wielkich produkcji. Pierwszy spektakl w nowej lokalizacji odbył się 4 czerwca 1997 roku. Mniejszy teatr spowodował wiele ograniczeń – zmniejszona liczba aktorów, uboższa scenografia i reżyseria światła oraz brak orkiestry akompaniującej na żywo.

  Prapremiera − określenie odnoszące się do pierwszego pokazu filmowego, przedstawienia teatralnego bądź operowego lub wykonania innego utworu muzycznego po raz pierwszy w historii. Prapremiera danego dzieła jest tylko jedna. Prapremierą czasem określa się w teatrze także próbę generalną − czyli ostatnią próbę przed premierą danej inscenizacji. Jest ona z reguły (choć nie zawsze) otwarta dla wszystkich zainteresowanych − często nieodpłatnie, w przeciwieństwie do zwykłych przedstawień.Katarzyna Skrzynecka (ur. 3 grudnia 1970 w Warszawie) – aktorka, piosenkarka, prezenterka, autorka tekstów i kompozytorka, dawniej modelka.

  22 października 1999 roku odbyła się premiera musicalu w Moskwie, a po pozytywnych recenzjach grano go także w Sankt Petersburgu. Z okazji 1000. spektaklu pod koniec 1999 roku zorganizowano jubileuszowy koncert 1000x Metro, w którym udział wzięli wykonawcy z pierwszej obsady musicalu, aktorzy rosyjscy i amerykańscy. Koncert odbył się w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

  Katarzyna Groniec (ur. 22 lutego 1972 w Zabrzu) – polska piosenkarka i aktorka. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.Musical – forma teatralna, łącząca muzykę, piosenki, dialogi mówione i taniec. Ładunek emocjonalny dzieła – humor, patos, miłość, gniew – podobnie jak sama opowieść, jest wyrażany poprzez słowa, muzykę, ruch i aspekty techniczne przedstawienia, tworząc jedną, spójną całość. Od początków XX wieku produkcje teatru muzycznego są nazywane po prostu "musicalami". Wcześniejszą podobną do musicalu formą widowiska była extravaganza.
  „Wieża Babel”
  „Hasła”
  „In God we trust”
  „Uciekali”
  20-lecie „Metra” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie

  W 2011 roku, z okazji 20-lecia Metra zorganizowano serię jubileuszowych przedstawień na deskach Teatru Dramatycznego. W głównym przedstawieniu wystąpiła pierwsza obsada musicalu – m.in. Katarzyna Groniec, Michał Milowicz, Wojciech Dmochowski. Zorganizowanie jubileuszu w teatrze, gdzie miał on premierę przed laty, umożliwiło twórcom ponowne wykorzystanie dodatkowych elementów dekoracji i sceny obrotowej. W przedstawieniach nie przewidziano jednak udziału orkiestry, co było powodem odmowy wzięcia udziału w jubileuszu jednej z gwiazd pierwszej obsady spektaklu, Edyty Górniak.

  Mariusz Czajka (ur. 9 kwietnia 1961 w Grudziądzu) – polski aktor teatralny i filmowy, znany głównie z ról komediowych. Od wielu lat jest działaczem Teatru Studia BUFFO w Warszawie. Prowadzi zajęcia na kierunku teatralnym w tymże teatrze dla dzieci i młodzieży w ciągu roku szkolnego. Od wielu lat podczas wakacji udziela się rolą nauczyciela na obozach teatralno-wokalnych pod patronatem Studia BUFFO.Artur Chamski (ur. 22 kwietnia 1979 w Bystrzycy Kłodzkiej) – aktor, wokalista i piosenkarz. Związany z Teatrem Studio Buffo od 2001.

  4 czerwca 2014 roku w teatrze Studio Buffo odbył się specjalny charytatywny spektakl – Metro dla Alicji, który pozwolił zebrać środki na leczenie jednej z aktorek pierwszej obsady musicalu, Alicji Borkowskiej. W spektaklu ponownie wystąpili aktorzy z oryginalnego składu tego spektaklu.

  Do stycznia 2016 roku zagrano musical 1985 razy, a obejrzało go według szacunków ok. 2 milionów widzów, co jest ewenementem w Polsce.

  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego (AWF Warszawa) w Warszawie – publiczna szkoła wyższa, powstała w 1929 roku jako Wyższy Zakład Naukowo-Wychowawczy i przekształcona w 1938 w Wojskową Szkołę Akademicką.

  30 stycznia 2016 roku musical obchodził 25-lecie. Z tej okazji przewidziano jubileuszowe przedstawienie w Studiu Buffo oraz kilka przedstawień wyjazdowych (m.in. w Poznaniu i Bydgoszczy).

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wojciech Dmochowski (ur. 1967 w Ostrowi Mazowieckiej) – polski aktor teatralno-filmowy, aktor musicalowy, wokalista-śpiewak (baryton).
  Natasza Urbańska (ur. 17 sierpnia 1977 w Warszawie) – polska piosenkarka i tancerka, aktorka filmowa, telewizyjna i teatralno-musicalowa. Od 1995 związana ze Studio Buffo. Współwłaścicielka domu mody "MUSES – Urbańska & Komornicka". W 2011 prowadziła program Taniec z gwiazdami.
  Teatr Studio Buffo – teatr muzyczny w Warszawie działający (jako teatr Buffo) od 1956 roku. Od 1992 pod obecną nazwą i kierownictwem Janusza Stokłosy (prezesa) i Janusza Józefowicza (dyrektora artystycznego). Pierwszy po drugiej wojnie światowej i przez wiele lat jedyny prywatny teatr w Warszawie.
  Broadway, teatr broadwayowski jest popularnym określeniem przemysłu rozrywkowego (sztuk teatralnych lub musicali) zlokalizowanych na Manhattanie w Nowym Jorku wzdłuż ulicy Broadway (w tzw. Theatre District) oraz w Lincoln Center. Wraz z londyńskim West Endem, Broadway jest traktowany jako wiodący ośrodek sztuki teatralnej świata anglojęzycznego.
  Janusz Józefowicz (ur. 3 lipca 1959 w Świeciu) – magister sztuki, polski choreograf, aktor, scenarzysta i reżyser, pierwszy manager muzyczny Edyty Górniak i Nataszy Urbańskiej.
  Paweł Suski (ur. 10 czerwca 1964 w Wałczu) – polski polityk, samorządowiec, przedsiębiorca, poseł na Sejm VI i VII kadencji.
  Doda, właściwie Dorota Rabczewska (ur. 15 lutego 1984 w Ciechanowie) – polska piosenkarka wykonująca muzykę z pogranicza popu i rocka, autorka tekstów znana z takich przebojów, jak m.in. „Dżaga”, „Szansa”, „Nie daj się”, „Znak pokoju” i „2 bajki”. Członkini Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.