• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Metoda podwójnego sprawdzenia

  Przeczytaj także...
  Naturalne planowanie rodziny (NPR), metody rozpoznawania płodności (ang. Fertility Awerness-Based Methods, FAB) – metody opierające się na przewidywaniu okresów płodnych na podstawie znajomości fizjologicznych objawów towarzyszących różnym fazom cyklu miesięcznego. Wiedzę o czasie występowania okresów płodnych można wykorzystać zarówno w celu zwiększenia prawdopodobieństwa zajścia w ciążę, jak też dla jej uniknięcia.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Birmingham – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands.

  Metoda podwójnego sprawdzenia, znana także jako metoda angielska, metoda naturalnego planowania rodziny, polegająca na rozpoznaniu początku i końca fazy płodności.

  Objawy służące określeniu fazy płodności to:

 • podstawowa temperatura ciała
 • śluz szyjki macicy
 • objawy szyjki macicy
 • kalkulacje, obliczenia dnia cyklu
 • Zasady tej metody zostały opracowane na przełomie lat 70. i 80. XX wieku przez ginekologów z Queen Elizabeth Birmingham Maternity Hospital w Wielkiej Brytanii. Wieloletnie badania naukowe dotyczące wskaźników płodności oraz analizy innych metod planowania rodziny pozwoliły w 2002 na wprowadzenie niewielkich zmian ułatwiających stosowanie metody. W Polsce metoda ta jest rozpowszechniana przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny.

  Podstawowa temperatura ciała (PTC) - temperatura ciała kobiety, służąca rozpoznawaniu faz płodności i niepłodności. Używana w naturalnym planowaniu rodziny w metodach objawowo-termicznych i metodzie termicznej. Zwykle mierzy się ją specjalnym termometrem owulacyjnymZbigniew Szymański (ur. 1 września 1938 w Lublinie, zm. 30 stycznia 2005 w Szczecinie) – polski naukowiec, lekarz, poseł na Sejm III kadencji.

  Linki zewnętrzne[]

 • witryna Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny
 • Bibliografia[]

 • Szymański Z. red., Płodność i planowanie rodziny, Wyd. Pomorskiej Akademii Medycznej, Szczecin 2004. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Szyjka macicy (łac. Cervix uteri) – zgrubiała, dolna część mięśniówki macicy. Łączy pochwę z jamą macicy. Dzięki licznym zmarszczeniom sprzyja wydostawaniu się płodu na zewnątrz. Szyjka macicy jest kanałem dla plemników, który je wiedzie z pochwy do macicy.
  Cykl miesiączkowy, cykl menstruacyjny (łac. cyclus menstrualis) – powtarzające się regularnie zmiany w organizmie kobiety, zachodzące w ustalonym rytmie biologicznym pod wpływem współdziałania układu nerwowo-hormonalnego. Cykl menstruacyjny występuje u kobiet dojrzałych płciowo (po pokwitaniu ale przed przekwitaniem).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.