• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Meteoryt żelazny

  Przeczytaj także...
  Nikiel (Ni, łac. niccolum) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym. Został odkryty w roku 1751 przez szwedzkiego chemika, Axela Cronstedta. W 1804 r. otrzymano go po raz pierwszy w stanie czystym. Przed naszą erą był używany w stopach z miedzią i cynkiem.Żelazo (Fe, łac. ferrum) – metal z VIII grupy pobocznej o dużym znaczeniu gospodarczym, znane od czasów starożytnych.
  Heksaedryt − typ meteorytu żelaznego o niskiej zawartości niklu (poniżej 6%). Może się składać wyłącznie z monokryształów kamacytu. W meteorytach tego typu nie występują figury Widmanstättena.

  Meteoryt żelazny – rodzaj meteorytu zbudowanego z metalicznego żelaza o dużej zawartości niklu.

  Oktaedryty − według klasyfikacji meteorytów grupa meteorytów żelaznych. Posiadają dwa minerały podstawowe: kamacyt i taenit. W oktaedrytach jest większa zawartość taenitu niż w heksaedrytach. Po przecięciu meteorytu należącego do tej grupy widoczne są figury Widmanstättena.Troilit – niemagnetyczny siarczek żelaza FeS. Minerał występujący w meteorytach. Ziemskim odpowiednikiem troilitu jest magnetyczny pirotyn. Nazwę minerału wprowadził Gustaw Rose w miejsce starej nazwy dyslutytu. Troilit swą nazwą nawiązuje do Dominika Troili, odkrywcy minerału w meteorycie Albareto.

  W meteorytach żelaznych występują często skupienia innych minerałów, najczęściej troilitu, schreibersytu i rhabditu. Meteoryty żelazne dzieli się ze względu na zawartość niklu na:

  Ataksyty – grupa meteorytów żelaznych o bardzo wysokim udziale procentowym niklu. Po przecięciu i oczyszczeniu meteorytu, w płaszczyźnie przecięcia nie uwidacznia się żadna wyraźnie uporządkowana struktura. Ataksyty, które zawierają powyżej 27% niklu składają się prawie wyłącznie z taenitu, jeżeli posiadają mniej niż 27% to zawierają głównie plesyt. Przykładem ataksytu jest meteoryt Hoba.Meteoryt – pozostałość drobnego skalnego ciała niebieskiego (meteoroidu) przyciągniętego przez znacznie większe ciało niebieskie, która w postaci ciała stałego dotarła do jego powierzchni. Badaniem meteorytów i wszystkich aspektów z nimi związanych zajmuje się meteorytyka.
 • heksaedryty – 5-6% niklu
 • oktaedryty – 6-14% niklu
 • ataksyty > 12% niklu
 • Linki zewnętrzne[]

 • Kida K., Klasyfikacja meteorytów, Astronomica.
 • Schreibersyt, niem. Schreibersit – minerał występujący w meteorytach żelaznych. Fosforek żelaza, niklu i kobaltu. Twardszy od żelaza, ale bardzo kruchy. Na oszlifowanej powierzchni meteorytu tworzy podłużne struktury o matowym połysku. Schreibersyt został po raz pierwszy zidentyfikowany w meteorycie Magura w 1847 roku przez W. Haidingera. Nazwa minerału upamiętnia badacza meteorytów Karla von Schreibersa (1775-1852), jednego z twórców pokaźnej kolekcji meteorytów w cesarsko-królewskim gabinecie mineralogicznym w Wiedniu. Schreibersyt, podobnie jak cohenit, jest minerałem silnie magnesującym.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.