• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Meteora - album

  Przeczytaj także...
  DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  .mw-parser-output table.album-studyjny td.naglowek{background:lightsteelblue!important}.mw-parser-output table.album-bootleg td.naglowek{background:lightblue!important}.mw-parser-output table.album-ep td.naglowek{background:lightsalmon!important}.mw-parser-output table.album-koncert td.naglowek,.mw-parser-output table.album-koncertowy td.naglowek,.mw-parser-output table.album-live td.naglowek{background:burlywood!important}.mw-parser-output table.album-soundtrack td.naglowek{background:gainsboro!important}.mw-parser-output table.album-demo td.naglowek,.mw-parser-output table.album-nielegal td.naglowek,.mw-parser-output table.album-mixtape td.naglowek{background:peachpuff!important}.mw-parser-output table.album-tribute td.naglowek,.mw-parser-output table.album-cover td.naglowek{background:thistle!important}.mw-parser-output table.album-kompilacja td.naglowek,.mw-parser-output table.album-split td.naglowek,.mw-parser-output table.album-remix td.naglowek{background:darkseagreen!important}.mw-parser-output table.album-wideo td.naglowek{background:lightskyblue!important}.mw-parser-output table.album-box td.naglowek{background:lightgray!important}

  Meteora – drugi studyjny album amerykańskiego zespołu nu metalowego Linkin Park. Wydany 25 marca 2003 roku album sprzedał się w nakładzie 8 102 000 egzemplarzy, wynosząc zespół na szczyty list przebojów. Nazwa płyty pochodzi od masywu górskiego o nazwie Meteory.

  Pianino – strunowy młoteczkowy (klawiszowy) instrument muzyczny ze strunami ustawionymi pionowo. Ma wiele cech wspólnych z fortepianem.Nu metal – gatunek muzyczny powstały na początku lat 90 XX wieku. Termin został wymyślony przez Jonathana Davisa w celu określenia gatunku muzyki granej przez zespół KoЯn. Gatunek ten jest pochodną takich stylów jak grunge, metal alternatywny, funk, thrash metal, groove metal oraz industrial metal.

  Specjalne wydanie albumu zawiera DVD z materiałem zapisanym podczas jego tworzenia (The Making of Meteora). Wydana została także wersja płyty w digipacku (tekturowo- plastikowym opakowaniu), zawierająca krótkometrażowy film "The Art of Meteora", singiel "Somewhere I Belong" oraz małe dodatki na PC, jak wygaszacze ekranu, ikony, kursory itp.

  Somewhere I Belong – jest to piosenka zespołu numetalowego Linkin Park. Jest to również pierwszy singiel z ich drugiego studyjnego albumu Meteora. Został zagrany też na koncercie w Texasie, zapis z tego koncertu został wydany na płycie Live in Texas.Sampler - klawiszowy instrument muzyczny z grupy elektrofonów elektronicznych, odgrywający wcześniej nagrane próbki dźwięków (ang. samples) instrumentów akustycznych, innych dźwięków muzycznych lub niemuzycznych dźwięków wykorzystywanych w muzyce. Używany w samplingu.

  Lista utworów[ | edytuj kod]

  1. "Foreword" – 0:17
  2. "Don't Stay" – 3:07
  3. "Somewhere I Belong" – 3:33
  4. "Lying from You" – 2:55
  5. "Hit the Floor" – 2:44
  6. "Easier to Run" – 3:24
  7. "Faint" – 2:42
  8. "Figure.09" – 3:17
  9. "Breaking the Habit" – 3:16
  10. "From the Inside" – 2:53
  11. "Nobody's Listening" – 2:58
  12. "Session" – 2:23
  13. "Numb" – 3:05

  Twórcy[ | edytuj kod]

  Linkin Park[ | edytuj kod]

 • Chester Bennington - wokale główne
 • Mike Shinoda - wokale, rap, gitara rytmiczna ("Somewhere I Belong", "Hit the Floor", "Easier to Run", "Faint", "From the Inside"), samplery, aranżacja instrumentów smyczkowych ("Faint", "Breaking the Habit"), pianino ("Numb"), syntezator ("Breaking the Habit")
 • Brad Delson - gitara prowadząca
 • Dave "Phoenix" Farrell - gitara basowa
 • Joe Hahn - turntablizm, samplery, programowanie
 • Rob Bourdon - perkusja
 • Pozostali muzycy[ | edytuj kod]

 • David Campbell - aranżacja instrumentów smyczkowych ("Faint", "Breaking the Habit")
 • Joel Derouin, Charlie Bisharat, Alyssa Park, Sara Parkins, Michelle Richards, Mark Robertson - skrzypce ("Faint", "Breaking the Habit")
 • Evan Wilson, Bob Becker - altówki ("Faint", "Breaking the Habit")
 • Larry Corbett, Dan Smith - wiolonczele ("Faint", "Breaking the Habit")
 • David Zasloff - shakuhachi ("Nobody's Listening")
 • Pozycje na listach[ | edytuj kod]

  Certyfikaty[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Chordofony smyczkowe – grupa instrumentów muzycznych z grupy chordofonów (strunowych), w których struna wprowadzana jest w stan wibracji za pomocą smyczka.Skrzypce – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Obecnie skrzypce są najmniejszym instrumentem z tej grupy, zarazem charakteryzują się najwyższym strojem.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
  Shakuhachi (jap. 尺八, Shakuhachi) – japoński flet prosty, wykonany z bambusa. W niektórych szkołach buddyzmu zen jest on używany jako instrument do praktyki nazywanej suizen.
  Breaking the Habit (ang. Zrywanie z nałogiem) – singel amerykańskiego zespołu numetalowego Linkin Park z płyty Meteora. Wydany w 2004 roku, jest to ich 6 i ostatni singel z tego albumu. Na płycie ma numer 9.
  Syntezator – instrument muzyczny z grupy elektrofonów elektronicznych, w którym dźwięk jest syntezowany w układach elektronicznych poprzez niezależne modelowanie poszczególnych aspektów dźwięku.
  Gitara elektryczna – gitara, w której drgania stalowej struny umieszczonej w polu magnetycznym są przekształcane w zmiany napięcia elektrycznego za pomocą przetwornika elektromagnetycznego.
  Aranżacja - "ogół czynności twórczych i technicznych, związanych z rozwinięciem utworu muzycznego i nadaniem mu nowego obrazu dźwiękowego. W węższym znaczeniu, w jakim używa się tego terminu w muzyce rozrywkowej, aranżacją (opracowaniem) nazywamy przystosowanie utworu [...] do konkretnych warunków wykonania i tendencji panujących aktualnie w muzyce" .
  Numb - singel zawierający jako główny 13. i ostatni utwór z wydanego w 2003 LP Meteora zespołu Linkin Park. Teledysk do tej piosenki był kręcony w Pradze i w Los Angeles. Reżyserem był Joe Hahn. Teledysk uzyskał wiele nagród, między innymi MMVA 2004.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.762 sek.