• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Meteor muskający atmosferę

  Przeczytaj także...
  Przestrzeń kosmiczna – przestrzeń poza obszarem ziemskiej atmosfery. Za granicę pomiędzy atmosferą a przestrzenią kosmiczną przyjmuje się umownie wysokość 100 km nad powierzchnią Ziemi, gdzie przebiega umowna linia Kármána. Ściśle wytyczonej granicy między przestrzenią powietrzną a przestrzenią kosmiczną nie ma. Fizycy przyjmują 80–100 km.Meteor – świecący ślad, jaki zostawia po sobie meteoroid lecący w atmosferze ziemskiej. Jasny ślad powstaje w wyniku świecenia par ulatniających się z powierzchni meteoroidu oraz z nagrzanych i zjonizowanych gazów atmosfery wzdłuż trasy jego przelotu. Niektóre meteoroidy pozostawiają za sobą ślad złożony z „dymu”, który powstaje z jego cząstek oderwanych od jego powierzchni w procesie ablacji. Meteory są potocznie nazywane „spadającymi gwiazdami”.
  Frederic Edwin Church (ur. 4 maja 1826 w Hartford, zm. 7 kwietnia 1900 w Nowym Jorku) – amerykański malarz pejzażysta, czołowy przedstawiciel drugiego pokolenia Hudson River School.
  Obraz Meteor roku 1860 Frederica Churcha przedstawiający meteor muskający atmosferę.

  Meteor muskający atmosferę – niezwykle rzadkie zjawisko występujące, gdy meteor przelatuje przez ziemską atmosferę, lecz nie spala się w niej ani nie ulega rozpadowi na mniejsze części. Meteor taki opuszcza atmosferę, udając się z powrotem w przestrzeń kosmiczną. Do znanych wypadków tego typu należą:

  Meteor z 10 sierpnia 1972 (US19720810) – meteor należący do rzadkiej grupy meteorów muskających atmosferę. Zjawisko powstało, gdy meteoroid o średnicy od 3 do 14 metrów minął powierzchnię Ziemi w odległości 57 km o 20:29 czasu UTC 10 sierpnia 1972. Wpadł on w atmosferę oświetlonej półkuli Ziemi z prędkością 15 kilometrów na sekundę nad stanem Utah w Stanach Zjednoczonych (14:30 czasu lokalnego) i przeleciał na północ, po czym opuścił atmosferę nad Albertą w Kanadzie.Meteor z 18 sierpnia 1783 roku – niezwykle jasny bolid zaobserwowany nad Wyspami Brytyjskimi. Ponieważ w owym czasie tego typu zjawiska były słabo znane, wydarzenie to wzbudziło duże zainteresowanie. Wiele uwagi poświęcono mu m.in. w czasopiśmie naukowym Philosophical Transactions of the Royal Society, a Charles Blagden przeprowadził jego szczegółowe analizy.
 • Meteor z 18 sierpnia 1783 roku
 • Meteor z 20 lipca 1860 roku
 • Meteor z 9 lutego 1913 roku
 • Meteor z 10 sierpnia 1972 roku
 • Meteor z 13 października 1990 roku
 • Zobacz też[]

 • Deszcz meteorów
 • Linki zewnętrzne[]

 • Astronomiczne zdjęcie dnia 22 lipca 2010
 • Astronomiczne zdjęcie dnia 2 marca 2009
 • Atmosfera — gazowa powłoka otaczająca planetę o masie wystarczającej do utrzymywania wokół siebie warstwy gazów w wyniku działania grawitacji. Ta definicja stosuje się do planet skalistych i księżyców. W przypadku gazowych olbrzymów, takich jak Jowisz, oraz gwiazd (por. atmosfera słoneczna) terminem atmosfery określa się tylko zewnętrzne (przezroczyste) warstwy gazowej powłoki, z których promieniowanie dociera bezpośrednio do obserwatora. Deszcz meteorów – zjawisko polegające na jednoczesnym przelocie przez atmosferę ziemską wielu meteorów należących do tego samego roju meteorów – gdy zenitalna liczba godzinna roju wynosi ponad 100 obiektów. Pierwsza wzmianka opisująca to zjawisko pochodzi z 16 marca 687 roku p.n.e. z czasów chińskiej dynastii Zhou  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Meteor roku 1860 – obraz amerykańskiego malarza pejzażysty Frederica Churcha. Obraz ten powstał w latach 1860-61 a obecnie znajduje się w kolekcji prywatnej.
  Meteor z 13 października 1990 roku (EN131090) – meteor należący do rzadkiej grupy meteorów muskających atmosferę. Meteor minął wszedł w atmosferę Ziemi nad Czechosłowacją i Polską o 03:27 czasu UTC i po 10 sekundach ją opuścił. Było to drugie zarejestrowane przy pomocy aparatury astronomicznej tego rodzaju zjawisko, po zaobserwowanym w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie meteorze z 10 sierpnia 1972.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.