Metalink

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Metalinkotwarty standard i format pliku dla programów do pobierania danych, w szczególności menadżerów pobierania, klientów BitTorrent, przeglądarek internetowych, klientów FTP i programów P2P. Plik Metalink jest aplikacją XML. Rozszerzenie pliku to .metalink.

XML (ang. Extensible Markup Language, w wolnym tłumaczeniu Rozszerzalny Język Znaczników) – uniwersalny język formalny przeznaczony do reprezentowania różnych danych w strukturalizowany sposób.Otwarty standard – standard, do którego pełnej specyfikacji dostęp nie jest limitowany prawnie, finansowo lub tajemnicą handlową firmy, która standard opracowała. Ponadto standard uznawany jako otwarty jest opracowywany, zatwierdzany oraz później ewentualnie modyfikowany przez porozumienie (organizację) zainteresowanych tworzeniem tego standardu podmiotów, działające niedochodowo i zapewniające członkostwo wszystkim zainteresowanym.

W pliku Metalink znajdują się wielokrotne lokalizacje plików do pobrania. Obsługuje on protokoły takie jak FTP, HTTP, BitTorrent, ed2k i magnet.

Metalink obsługuje sumy kontrolne pobieranych plików (MD5, SHA1, SHA256). Obsługuje także sygnatury PGP i rsync.

Przykład pliku .metalink[ | edytuj kod]

 <metalink version="3.0" xmlns="http://metalinker.org">
  <files>
   <file name="example.ext">
   <verification>
    <hash type="md5">example-md5-hash</hash>
    <hash type="sha1">example-sha1-hash</hash>
    <signature type="pgp"/>
   </verification>
   <resources>
    <url type="ftp" location="us" preference="90">ftp://ftp.example.com/example.ext</url>
    <url type="ftp" location="uk" preference="90">ftp://ftp.example.net/example.ext</url>
    <url type="http" location="us" preference="90">http://example.com/example.ext</url> 
    <url type="http" location="de" preference="90">http://example.net/example.ext</url>
    <url type="bittorrent" preference="100">http://example.org/example.ext.torrent</url>
    <url type="rsync"/>
    <url type="magnet"/>
    <url type="ed2k"/>
   </resources>
   </file>
  </files>
 </metalink>

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona domowa
 • Specyfikacja Metalink 3.0
 • MD5 (z ang. Message-Digest algorithm 5 – Skrót wiadomości wersja 5) – algorytm z dziedziny kryptografii. Jest to popularna kryptograficzna funkcja skrótu, która z dowolnego ciągu danych generuje 128-bitowy skrót.BitTorrent – protokół wymiany i dystrybucji plików przez Internet, którego celem jest odciążenie łączy serwera udostępniającego pliki. Jego największą zaletą w porównaniu do protokołu HTTP jest podział pasma pomiędzy osoby, które w tym samym czasie pobierają dany plik. Oznacza to, że użytkownik w czasie pobierania wysyła fragmenty pliku innym użytkownikom.
  Warto wiedzieć że... beta

  SHA (Secure Hash Algorithm) – rodzina powiązanych ze sobą kryptograficznych funkcji skrótu zaprojektowanych przez NSA (National Security Agency) i publikowanych przez National Institute of Standards and Technology.
  Przeglądarka internetowa lub przeglądarka WWW (ang. web browser) – program komputerowy służący do pobierania i wyświetlania stron internetowych udostępnianych przez serwery WWW, a także odtwarzania plików multimedialnych, często przy użyciu dodatkowych rozszerzeń, zwanych wtyczkami.
  Rsync (z angielskiego remote synchronization - zdalna synchronizacja) to protokół synchronizacji plików przez sieć. Zwykłe systemy przesyłania różnic (takie jak popularny diff/patch) wymagają istnienia obu wersji po jednej stronie, na podstawie których tworzona jest lista różnic a następnie przesyłana przez sieć. Rsync działa w odmienny sposób - przez sieć wysyłany jest spis plików z hashami bloków (zwykle ok. 1 kB), po czym na drugiej maszynie program sprawdza, które z fragmentów już posiada. Daje to bardzo dobre rezultaty i umożliwia radzenie sobie z sytuacjami, które dla patch/diff byłyby trudne do realizacji, jak przeniesienia plików.
  ed2k - protokół sieciowy typu P2P. Pierwszym klientem obsługującym ten protokół był eDonkey2000, stąd nazwa i wynikające z tego powodu niejednoznaczności: czasem określenie eDonkey dotyczy klienta, a czasem rodzaju sieci.
  FTP, protokół transferu plików (ang. File Transfer Protocol) – protokół komunikacyjny typu klient-serwer wykorzystujący protokół TCP według modelu TCP/IP (krótko: połączenie TCP), umożliwiający dwukierunkowy transfer plików w układzie serwer FTP–klient FTP.
  Format pliku w informatyce to ustalony standard zapisu informacji w pliku danego typu. Sposób zakodowania informacji lub danych zależy od zastosowanej aplikacji. Ze względu na dostępność do specyfikacji struktury formatu, wyróżnia się powszechnie znany, czyli otwarty format pliku (o publicznie dostępnej strukturze) oraz utajniony przez producenta programu format zamknięty.

  Reklama