Metal symfoniczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Metal symfoniczny jest podgatunkiem metalu, który można określić jako łączący w sobie bogatą instrumentację lub chóry z metalowymi riffami, rytmami i konstrukcjami utworów. Stosowane tu techniki gry, kompozycji i aranżacji utworów nie są charakterystyczne dla żadnego innego podgatunku metalu lub są mieszanką różnych podgatunków tegoż. Pierwszoplanowi wokaliści śpiewają często zgodnie z klasyczną techniką operową (Nightwish, Epica, Within Temptation).

Sonata Arctica – fińska grupa muzyczna wykonująca power metal. Powstała w 1996 roku w Kemi pod nazwą Tricky Beans, rok później formacja przyjęła nazwę Tricky Means, a w 1999 roku Sonata Arctica.Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".

Istotne jest tutaj, że termin „symfoniczny” nie oznacza obecności orkiestry symfonicznej, ale jest raczej określeniem symfonii między metalowymi gitarami a innymi instrumentami. Elementy muzyki poważnej są zwykle bardzo ograniczone.

Charakterystyka[ | edytuj kod]

Muzyka[ | edytuj kod]

Symfoniczny metal jako gatunek wywodzi się głównie z power metalu i wczesnego gothic metalu. W przypadku tego pierwszego zostały dodane bogate instrumentacje orkiestrowe i chóry (Rhapsody). W przypadku drugiego, instrumentacje zostały wzbogacone, klimat stał się bardziej neutralny, treści odeszły od typowej gotyckiej estetyki (Therion, Within Temptation).

Sirenia – norweska grupa muzyczna, powstała z inicjatywy gitarzysty grupy Tristania w 2001 roku. W swoich utworach grupa łączy elementy muzyki poważnej, gothic metalu, metalu symfonicznego i ostrzejszych gatunków, jak black i death metal.Floor Jansen (ur. 21 lutego 1981) – holenderska wokalistka i nauczycielka śpiewu w holenderskich szkołach, znana głównie z występów z After Forever i Ayreon. Jedna z niewielu wokalistek na świecie, która potrafi śpiewać wysokie, operowe partie, zarówno jak i death growl.

Metalowa część tego gatunku charakteryzuje się średnimi jak na metal tempami. Efekty przesteru gitar są oczywiście obecne, jednak nie są zbyt mocne, aby nie zagłuszać innych instrumentów. Symfoniczny metal związany z konkretnym podgatunkiem metalu będzie się charakteryzował technikami typowymi dla tego podgatunku. Jednak zespołom takim, jak Therion (okres symfoniczny), trudno przypisać brzmienie pasujące do jakiegokolwiek konkretnego podgatunku metalu.

Graveworm (ang. robak cmentarny) – zespół muzyczny wykonujący melodyczną odmianę muzyki black metalowej i elementy gothic metalu. Podkładem dla gitar i perkusji jest symfoniczna melodia. Śpiew charakteryzuje się bardzo rytmicznym wykonaniem. Grupa powstała w roku 1997.Lacrimosa – szwajcarska grupa muzyczna powstała 1990 roku z inicjatywy niemieckiego multiinstrumentalisty i wokalisty Tilo Wolffa. Zespół początkowo w swej twórczości prezentował muzykę z gatunku dark wave, na przestrzeni lat zmieniając styl i nawiązując do takich gatunków jak rock gotycki, gothic metal, metal symfoniczny oraz muzyka poważna. Pierwsze wydawnictwo grupy Clamor ukazało się jeszcze w 1990 roku jako solowy album Wolffa.

Symfoniczna część gatunku to przede wszystkim niebanalne aranżacje innych instrumentów i chórów. Ważne jest tu częste wychodzenie na pierwszy plan lub współbrzmienie z gitarami. Niektóre zespoły tworzą też bogate i skomplikowane kompozycje na syntezatorach, a klawiszowcy popisują się solówkami (Nightwish, Rhapsody) lub duetami z gitarzystami.

Emperor (ang. cesarz, imperator) – blackmetalowy zespół muzyczny powstały w 1991 roku w Norwegii, powszechnie uznawany za jeden z najważniejszych i najsłynniejszych zespołów blackmetalowych w historii. Założyli go Ihsahn i Samoth. Zespół istniał w latach 1991-2001. Reaktywowany w 2006 roku wyłącznie jako zespół koncertowy.Septicflesh (wcześniej znany jako Septic Flesh) – grecki zespół deathmetalowy założony w 1990 roku w Atenach. Ich muzyka to połączenie agresywnego, szybkiego death metalu z żeńskimi chórami i grą klawiszy, nadających zespołowi charakterystyczny styl.

Pierwszoplanowi wokaliści często stosują techniki klasyczne w swoim wokalu (Floor Jansen, Tarja Turunen, Fabio Lione, Simone Simons). Oprócz tego partie wokalne są wzbogacane przez chóry i różnorodne głosy. Czasami dodaje się również metalowy growling (Nightwish, Epica).

Teksty[ | edytuj kod]

Teksty są bardzo zróżnicowane i zwykle odchodzą tematycznie od podgatunku metalu, który jest najbliższy danemu zespołowi i stanowi bazę do jego muzyki. Chociaż często utwory są epickie, a nawet całe albumy stanowią zwartą całość (album koncepcyjny), np. Rhapsody (większość płyt), Therion (album „Secret of the Runes”), Avantasia („Metal Opera” Part 1 & 2), Kamijo (album „Symphony of The Vampire”).

Versailles (jap. ヴェルサイユ, Verusaiyu) (poza Japonią znani jako Versailles -Philharmonic Quintet-) – japoński zespół wykonujący muzykę J-rockową. Grupa została oficjalnie założona 30 marca 2007 przez Kamijo (ex-LAREINE) oraz Hizakiego (ex-SULFURIC ACID). Następnie do zespołu przystąpił Jasmine You (ex-Jakura). Później dołączyli Teru (ex-Aikaryu) oraz Yuki (ex-Sugar Trip). Hizaki, Jasmine You i Teru poprzednio grali razem jako część Hizaki Grace Project. Pierwszy publiczny występ Versailles miał miejsce 23 czerwca, nie był to jednak koncert, a specjalna prezentacja. Pierwszy faktyczny koncert odbył się następnego dnia.Therion (gr. θηρίον – bestia) – szwedzki zespół muzyczny założony w 1987 r. przez Christofera Johnssona. Zespół zadebiutował w 1991 r. albumem Of Darkness... należącym do gatunku death metal. Późniejsze dokonania łączą w sobie elementy muzyki poważnej, w tym opery, z szeroko pojętym nurtem metalowym. Od wydania albumu Theli (1996) ich muzykę klasyfikuje się jako symfoniczny metal z wpływami heavy metalu i progresywnego rocka.

Powstanie i rozwój[ | edytuj kod]

Symfoniczny metal w przeważającej części wywodzi się z power metalu i gothic metalu. Można też dodać death metal, ale z pewnym zastrzeżeniem. Pierwszy zespół, który stworzył bardzo bogaty symfoniczny metal – Therion, wprawdzie ma korzenie deathmetalowe, jednak niewiele z nich wniósł do swojej muzyki i stopniowo odchodził od tego gatunku.

Gothic metal – rodzaj muzyki metalowej. Za pierwszą płytę definiującą gatunek uznaje się album Gothic zespołu Paradise Lost. Charakterystyczną cechą metalu gotyckiego jest pompatyczny śpiew, smutny oraz melancholijny nastrój utworów. Teksty piosenek są zazwyczaj lirykami dotyczącymi świata fantazji, snów i marzeń, uczuć, okultyzmu, magii. Metal gotycki przyczynił się do podziałów w subkulturze gotyckiej.Tarja Turunen właśc. Tarja Soile Susanna Turunen-Cabuli (ur. 17 sierpnia 1977 w Kitee) – fińska wokalistka, była wokalistka zespołu metalowego Nightwish.

Obok szwedzkiej grupy rozwijał się włoski zespół Rhapsody, który dodał do power metalu bogate klawisze i inne instrumenty. Wokalista stosował pewne techniki klasyczne. Ponadto ich albumy były epickie i stanowiły zwartą opowieść fantasy.

Druga połowa lat 90. przyniosła też takie zespoły jak Nightwish i Sirenia. Ci pierwsi charakteryzowali się pierwszoplanowym sopranem (Tarja Turunen) i bogatymi kompozycjami na klawiszach (zarówno w tle jak i pierwszoplanowe).

XXI wiek przyniósł dalszy rozwój gatunku. Można tu zwłaszcza wyróżnić holenderską szkołę symfonicznego metalu (Epica, After Forever, Within Temptation).

KAMIJO (ur. 19 lipca 1975) – japoński muzyk, producent muzyczny i wokalista zespołu visual kei Versailles. Przed powstaniem Versailles był częścią zespołu LAREINE, a także NEW SODMY.Simone Johanna Maria Simons (ur. 17 stycznia 1985 w Hoensbroek) – holenderska mezzosopranistka i autorka tekstów. Simone Simons znana jest przede wszystkim z występów w symfoniczno metalowej formacji Epica.

Rodzaje symfonicznego metalu i ich przedstawiciele[ | edytuj kod]

Właściwy symfoniczny metal[ | edytuj kod]

Łączy struktury kompozycyjne charakterystyczne dla metalu i muzyki klasycznej. Elementy klasyczne są bardzo rozbudowane, czasem pierwszoplanowe. W sesjach nagraniowych bierze udział klasyczna orkiestra, a także chór oraz wokaliści operowi. Orkiestra i chór zwykle występuje wraz z zespołem na koncertach. Przedstawiciele: Therion, Epica, At the Lake, Haggard.

Album koncepcyjny (ang. concept album) — album muzyczny, na którym zawarte utwory tworzą całość pod względem literackim lub muzycznym i są skupione wokół pozamuzycznego tematu.Cradle of Filth (z ang. kolebka plugastwa, IPA [/ˈkreɪdəl əf ˈfɪlθ/]) – brytyjska grupa muzyczna wykonująca muzykę z pogranicza black, gothic i symfonicznego metalu. Dziennikarze muzyczni określają styl wykonywanej przez zespół muzyki jako extreme metal lub extreme gothic metal. Zespół powstał w 1991 roku w Suffolk. Do 2018 roku ukazało się dwanaście albumów studyjnych Cradle of Filth oraz szereg pomniejszych wydawnictw pozytywnie ocenianych przez fanów jak i krytyków muzycznych. Mimo częstych zmian personalnych w składzie, zespół utrzymał swój charakterystyczny styl.

Symfoniczny black metal[ | edytuj kod]

Black metal z dodatkowymi aranżacjami instrumentalnymi i wokalnymi. Przedstawiciele: Dimmu Borgir, Emperor, Graveworm, Old Man’s Child, Vesania, Cradle of Filth.

Symfoniczny power metal[ | edytuj kod]

Power metal z bogatymi instrumentacjami. Teksty zwykle są epickie o tematyce fantasy. Przedstawiciele: Rhapsody (Rhapsody of Fire), Dark Moor, Avantasia, Sonata Arctica, Versailles, Nightwish.

Symfoniczny gothic metal[ | edytuj kod]

Gotycki metal, w którym ważną formą ekspresji są chóry i różnorodne instrumentacje. Przedstawiciele: Sirenia, Tristania, Within Temptation, Lacrimosa

Old Man’s Child – norweska grupa blackmetalowa, założona w 1993 roku. Zespołowi przewodzi wokalista i multiinstrumentalista Thomas Rune „Galder” Andersen Orre, który pozostaje jednym członkiem oryginalnego składu. Do 2009 roku ukazało się siedem albumów studyjnych Old Man’s Child, cieszących się, prawdopodobnie największą popularnością w Norwegii i Finlandii. Po wydaniu w 2009 roku ostatniego albumu formacji pt. Slaves of the World, a także wypełnieniu kontraktu wydawniczego z firmą Century Media Records jej status pozostaje nieznany.Tobias Sammet’s Avantasia – sideproject powołany w 2000 roku przez wokalistę i muzyka Tobiasa Sammeta znanego z występów w power metalowej grupie muzycznej Edguy. Sammet do gry w zespole zaprosił gitarzystę Henjo Richtera znanego z grupy Gamma Ray, basistę Markusa Grosskopfa znanego z grupy Helloween oraz perkusistę Alex Holzwarth znanego z grupy Rhapsody of Fire.

Symfoniczny death metal[ | edytuj kod]

Przedstawiciele: Septicflesh, Fleshgod Apocalypse

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Therion - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-25].
  2. Epica - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-25].
  3. At the Lake - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-25].
  4. Vesania - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-25].
  5. Emperor - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-25].
  6. Rhapsody of Fire - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-25].
  7. Avantasia - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-25].
Heavy metal (często nazywany po prostu metalem) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.Dark Moor to zespół muzyczny z Hiszpanii grający symfoniczny power metal. Założony w 1993, przed zmianą składu wydał trzy pełne albumy. Troje członków, włączając wokalistkę Elisę C. Martin odeszło z zespołu i stworzyło własny zespół Dreamaker. Pozostałych dwóch członków pozostało pod tą samą nazwą, rekrutując nowych muzyków na zastępstwo przed wydaniem nowej płyty w 2003.
Warto wiedzieć że... beta

Fabio Tordiglione (ur. 9 października 1973 w Pizie) – włoski wokalista zespołów Rhapsody of Fire oraz Vision Divine. Wraz z Carloandreą Magnanim założył zespół Labyrinth. W 1997 roku wydali swoją debiutancką płytę pt. No Limits. Nagrał on także dwie płyty z zespołem Athena.
Vesania – polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza symfonicznego black metalu i blackened death metalu. Powstała w 1997 roku w Warszawie z inicjatywy perkusisty Dariusza "Daraya" Brzozowskiego, gitarzysty i wokalisty Tomasza "Oriona" Wróblewskiego oraz basisty Filipa "Heinricha" Hałuchy. Formacja powszechnie mylnie określana jest jako supergrupa ze względu na udział poszczególnych muzyków w takich grupach jak: Behemoth, Decapitated oraz Dimmu Borgir.
Dimmu Borgir (IPA [dɪmuːˈbɔːrɡɪr]) – norweska grupa muzyczna wykonująca black metal, powstała w 1993 roku w Oslo. Do 2010 roku grupa wydała osiem albumów studyjnych oraz szereg kompilacji i minialbumów, które zostały pozytywnie ocenione zarówno przez fanów, jak i krytyków muzycznych. Zespół stanowią Stian „Shagrath” Thoresen, Sven „Silenoz” Atle Kopperud i Thomas Rune „Galder” Andersen Orre. Zespół dał szereg koncertów na całym świecie i uczestniczył w licznych festiwalach m.in. takich jak: Wacken Open Air, Gods of Metal i Ozzfest. Został wielokrotnie nagrodzony i wyróżniony w plebiscytach muzyki heavy metalowej oraz określony m.in. jako „najpopularniejsza grupa black metalowa na świecie”.
Haggard – niemiecki zespół muzyczny grający symfoniczny gothic metal, założony w 1991 w Monachium. Łączy on muzykę folk, poważną, średniowieczną ze współczesnym doom metalem. Zespół zaczął od grania death metalu w 1991, jednak jego styl uległ zmianie po pierwszych demach. Do 2000 roku grupa liczyła 21 członków. Wszystkie utwory napisał wokalista i gitarzysta Asis Nasseri.
After Forever – holenderska grupa muzyczna wykonująca symfoniczny gotycki metal. Powstała 1995 roku w Holandii występując początkowo do 1999 roku pod nazwą Apocalypse.
Nightwish – fińska grupa muzyczna założona w 1996. Ich muzyka składa się z połączenia mocnych riffów gitar z orkiestracjami. Początkowo tworzonymi za pomocą instrumentów klawiszowych a od 2002 roku nieodłącznym elementem brzmienia grupy stała się pełna orkiestra symfoniczna. Stałym elementem w muzyce zespołu są także od wielu lat różnorodne chóry oraz okazjonalnie instrumentarium folkowe. Styl grupy wyróżnia żeński wokal w postaci operowego głosu Tarji Turunen (pięć pierwszych albumów) a następnie Anette Olzon (albumy szósty i siódmy). Lider grupy, Tuomas Holopainen, określa gatunek zespołu jako metal symfoniczny.

Reklama