• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Metal symfoniczny  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Epica – holenderska grupa muzyczna wykonująca metal symfoniczny. Powstała 2002 roku w Rotterdamie z inicjatywy Marka Jansena, zespół do 2003 roku występował pod nazwą Sahara Dust. Obecna nazwa grupy inspirowana jest albumem grupy Kamelot pt. Epica.Within Temptation – holenderski zespół grający metal symfoniczny, istniejący od 1996 roku. Wczesne płyty zespołu można zaliczyć do gothic metalu (na Enter także z elementami doom metalu), a ostatnie do metalu symfonicznego.

  Metal symfoniczny jest podgatunkiem metalu, który można określić jako łączący w sobie bogatą instrumentację lub chóry z metalowymi riffami, rytmami i konstrukcjami utworów. Stosowane tu techniki gry, kompozycji i aranżacji utworów nie są charakterystyczne dla żadnego innego podgatunku metalu lub są mieszanką różnych podgatunków tegoż. Pierwszoplanowi wokaliści śpiewają często zgodnie z klasyczną techniką operową (Nightwish, Epica, Within Temptation).

  Death metal - gatunek muzyki heavymetalowej, będący pochodną thrash metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku. Nazwa "death metal" w dosłownym znaczeniu oznacza "metal śmierci". Za twórcę terminu death metal powszechnie uznawany jest Jeff Becerra, autor utworu o tym samym tytule z albumu Seven Churches grupy Possessed z 1985 roku.Sonata Arctica – fińska grupa muzyczna wykonująca power metal. Powstała w 1996 roku w Kemi pod nazwą Tricky Beans, rok później formacja przyjęła nazwę Tricky Means, a w 1999 roku Sonata Arctica.

  Istotne jest tutaj, że termin „symfoniczny” nie oznacza obecności orkiestry symfonicznej, ale jest raczej określeniem symfonii między metalowymi gitarami a innymi instrumentami. Elementy muzyki poważnej są zwykle bardzo ograniczone.

  Spis treści

 • 1 Charakterystyka
 • 1.1 Muzyka
 • 1.2 Teksty
 • 1.3 Powstanie i rozwój
 • 2 Rodzaje symfonicznego metalu i ich przedstawiciele
 • 2.1 Właściwy symfoniczny metal
 • 2.2 Symfoniczny black metal
 • 2.3 Symfoniczny power metal
 • 2.4 Symfoniczny gothic metal
 • 2.5 Symfoniczny death metal
 • 3 Przypisy
 • Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".Sirenia – norweska grupa muzyczna, powstała z inicjatywy gitarzysty grupy Tristania w 2001 roku. W swoich utworach grupa łączy elementy muzyki poważnej, gothic metalu, metalu symfonicznego i ostrzejszych gatunków, jak black i death metal.


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Graveworm (ang. robak cmentarny) – zespół muzyczny wykonujący melodyczną odmianę muzyki black metalowej i elementy gothic metalu. Podkładem dla gitar i perkusji jest symfoniczna melodia. Śpiew charakteryzuje się bardzo rytmicznym wykonaniem. Grupa powstała w roku 1997.
  Lacrimosa – szwajcarska grupa muzyczna powstała 1990 roku z inicjatywy niemieckiego multiinstrumentalisty i wokalisty Tilo Wolffa. Zespół początkowo w swej twórczości prezentował muzykę z gatunku dark wave, na przestrzeni lat zmieniając styl i nawiązując do takich gatunków jak rock gotycki, gothic metal, metal symfoniczny oraz muzyka poważna. Pierwsze wydawnictwo grupy Clamor ukazało się jeszcze w 1990 roku jako solowy album Wolffa.
  Emperor (ang. cesarz, imperator) – blackmetalowy zespół muzyczny powstały w 1991 roku w Norwegii, powszechnie uznawany za jeden z najważniejszych i najsłynniejszych zespołów blackmetalowych w historii. Założyli go Ihsahn i Samoth. Zespół istniał w latach 1991-2001. Reaktywowany w 2006 roku wyłącznie jako zespół koncertowy.
  Septicflesh (wcześniej znany jako Septic Flesh) – grecki zespół deathmetalowy założony w 1990 roku w Atenach. Ich muzyka to połączenie agresywnego, szybkiego death metalu z żeńskimi chórami i grą klawiszy, nadających zespołowi charakterystyczny styl.
  Versailles (jap. ヴェルサイユ, Verusaiyu) (poza Japonią znani jako Versailles -Philharmonic Quintet-) – japoński zespół wykonujący muzykę J-rockową. Grupa została oficjalnie założona 30 marca 2007 przez Kamijo (ex-LAREINE) oraz Hizakiego (ex-SULFURIC ACID). Następnie do zespołu przystąpił Jasmine You (ex-Jakura). Później dołączyli Teru (ex-Aikaryu) oraz Yuki (ex-Sugar Trip). Hizaki, Jasmine You i Teru poprzednio grali razem jako część Hizaki Grace Project. Pierwszy publiczny występ Versailles miał miejsce 23 czerwca, nie był to jednak koncert, a specjalna prezentacja. Pierwszy faktyczny koncert odbył się następnego dnia.
  Therion (gr. θηρίον – bestia) – szwedzki zespół muzyczny założony w 1987 r. przez Christofera Johnssona. Zespół zadebiutował w 1991 r. albumem Of Darkness... należącym do gatunku death metal. Późniejsze dokonania łączą w sobie elementy muzyki poważnej, w tym opery, z szeroko pojętym nurtem metalowym. Od wydania albumu Theli (1996) ich muzykę klasyfikuje się jako symfoniczny metal z wpływami heavy metalu i progresywnego rocka.
  Gothic metal – rodzaj muzyki metalowej. Za pierwszą płytę definiującą gatunek uznaje się album Gothic zespołu Paradise Lost. Charakterystyczną cechą metalu gotyckiego jest pompatyczny śpiew, smutny oraz melancholijny nastrój utworów. Teksty piosenek są zazwyczaj lirykami dotyczącymi świata fantazji, snów i marzeń, uczuć, okultyzmu, magii. Metal gotycki przyczynił się do podziałów w subkulturze gotyckiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.