• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Metal Hammer

  Przeczytaj także...
  Kerrang! – brytyjski tygodnik muzyczny (zawiera informacje dotyczące głównie rocka i metalu). Publikowany przez wydawnictwo Bauer Consumer Media. Organizuje coroczne gale rozdania nagród, przyznawanych w kilkunastu kategoriach. Jest to również nazwa kanału tv prezentującego muzykę rockową i gatunki jej pokrewne.Metal Hammer Golden Gods Awards – nagroda muzyczna przyznawana przez brytyjskie czasopismo Metal Hammer. Wyróżnienia po raz pierwszy przyznano 3 czerwca 2003 roku w londyńskim The Forum. Od 2008 roku gala przyznania nagród odbywa się w londyńskim klubie Indigo2, natomiast jej głównym sponsorem pozostaje brytyjski producent wzmacniaczy – firma Orange Amplification. W latach poprzednich ceremonia odbyła się dwukrotnie w klubie Koko oraz jednokrotnie w klubach Ocean i Astoria, także w Londynie.
  Acid Drinkers — polska grupa wykonująca szeroko pojętą muzykę heavymetalową. Powstała w 1986 roku w Poznaniu. Zespół tworzą basista i wokalista Tomasz „Titus” Pukacki, gitarzyści Darek „Popcorn” Popowicz i Wojciech „Jankiel” Moryto (od 2009) oraz perkusista Maciej „Ślimak” Starosta.

  Metal Hammer – brytyjskie pismo zajmujące się muzyką heavymetalową, powstało w 1983 roku z inicjatywy Wilfrieda F. Rimensbergera i Jürgena Wigginghausa. Obok Kerrang! i Terrorizer należy do najbardziej opiniotwórczych brytyjskich pism.

  Charakterystyka[]

  Anglojęzyczna wersja pisma ukazywała się w latach 80. i po przerwie – od połowy lat 90. i koncentrowała się na głównym nurcie rocka i heavy metalu. Od 2010 roku wydawcą czasopisma jest spółka TeamRock. W latach poprzednich właścicielem gazety była firma Future Publishing.

  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Roman Rogowiecki (ur. 26 sierpnia 1955 w Elblągu) – polski dziennikarz muzyczny, publicysta, wieloletni prezenter Radiowej Trójki, obecnie Radiowej Jedynki, DJ, menedżer i przedsiębiorca.

  Od 2003 roku magazyn przyznaje nagrody Metal Hammer Golden Gods Awards.

  Poza edycją polskojęzyczną na rynku międzynarodowym Metal Hammer ukazuje się od 1984 roku w Niemczech. Czasopismo było wydawane ponadto w Izraelu, Japonii, Serbii, Hiszpanii, Holandii, Włoszech, Francji i Węgrzech.

  Wydanie polskojęzyczne[]

  Edycja polskojęzyczna dostępna jest od 1990 roku. Redaktorem pisma był Tomasz Dziubiński, menedżer wielu polskich zespołów metalowych (np. Acid Drinkers) i krytyk muzyczny Roman Rogowiecki. Przez pierwszy rok pismo zamieszczało wyłącznie przedruki z niemieckiej edycji, a następnie materiały promocyjne Metal Mind Productions, m.in. zmyślony wywiad z Acid Drinkers.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Heavy metal (często nazywany po prostu metalem) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.

  Obecnie stałymi współpracownikami magazynu są m.in. Marek Krukowski, Maciej Krzywiński, Rafał Monastyrski, Cyprian Łakomy, Paulina Magdalena Mazur, Karolina Rokita i Piotr Stypka, zaś rolę redaktora naczelnego pełni Darek Świtała.

  Przypisy

  1. "ABC Consumer Magazines Circulation Certificate Metal Hammer January to December 2011" (ang.). www.abc.org.uk. [dostęp 2015-08-16].
  2. Tim Ingham: Classic Rock and Metal Hammer sold for £10.2m (ang.). www.musicweek.com. [dostęp 2015-08-16].
  3. "Metal Hammer" i "Classic Rock" sprzedane za ponad 10 mln funtów (pol.). www.press.pl. [dostęp 2015-08-16].
  4. Orange Amplification presents The Metal Hammer Golden Gods 2015 in association with World Of Warships (ang.). www.develop-online.net. [dostęp 2015-08-16].
  5. Metal Hammer (pol.). www.media.info.pl. [dostęp 2015-08-16].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Metal Hammera
 • Oficjalna strona polskiego wydania Metal Hammera
 • Tomasz Dziubiński, znany też pod pseudonimem Dziuba (ur. 14 września 1961, zm. 16 grudnia 2010 w Gliwicach) – menadżer muzyczny, animator sceny muzycznej, producent muzyczny.Metal Mind Productions (MMP, Metal Mind Records) – jedna z największych niezależnych polskich wytwórni płytowych. Została założona w 1987 roku w Katowicach.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Terrorizer - brytyjski opiniotwórczy miesięcznik poświęcony muzyce ekstremalnej - metalowi, awangardzie, industrialowi. Powstał w 1993 roku, a od 1996 roku publikuje podsumowania najlepszych albumów roku według krytyków.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.