• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Metal Gear Solid 4  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Konami Corporation (jap. コナミ株式会社, Konami Kabushiki-gaisha, TYO: 9766 NYSE: KNM SGX: K20) – japoński producent i wydawca gier komputerowych, zabawek, kart kolekcjonerskich, anime, tokusatsu i jednorękich bandytów.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots (skr. MGS4) – gra akcji z podgatunku skradanek, stworzoną przez studia Kojima Productions. Scenariusz gry został napisany przez Hideo Kojimę, Shuyo Muratę i Yojiego Shinkawę. Gra jest siódmą grą w serii oraz pierwszą częścią dostępną na konsoli siódmej generacjiPlayStation 3. Światowa premiera miała miejsce 12 czerwca 2008 roku, 10 lat po premierze pierwszej gry z tytułem Metal Gear Solid, a 20 lat po amerykańskiej premierze pierwszej gry Metal Gear.

  Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.Metal Gear (メタルギア Metaru Gia) – seria gier łącząca w sobie elementy akcji i gry szpiegowskiej. Została stworzona przez Hideo Kojimę i wydana przez japońskie studio Konami. W grach przeważnie głównym bohaterem jest żołnierz Solid Snake, którego zadaniem jest zazwyczaj cicha eksploracja w wypełnianych misjach. Seria Metal Gear słynie z bardzo filmowych i długich wstawek filmowych, wielowątkowej fabuły, zawiłej historii, łamania czwartej ściany, specyficznego poczucia humoru, a także omawianie takich tematów jak polityka, wojny, cenzura, inżynieria genetyczna, sztuczna inteligencja, lojalność oraz pojmowanie rzeczywistości. Na rok 2011 gry z serii sprzedały się w ponad 50 milionach egzemplarzy

  Rozgrywka[ | edytuj kod]

  W Metal Gear Solid 4 gracz (kierujący postacią Solid Snake’a) musi przekraść się przez wrogie środowisko, głównie unikając kontaktu z przeciwnikiem i polegając na sprycie, jak również uczestniczyć w wielkich bitwach. Grę obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (TPP) z dużą kontrolą nad kamerą, lecz można także przybierać widok z oczu postaci (FPP) oraz korzystać z widoku znad lewego lub prawego ramienia, w zależności od wyboru gracza. System walki w przestrzeniach zamkniętych ( CQC) został całkowicie odświeżony.

  Gamepad (także joypad, pad) – urządzenie sterujące używane w grach wideo i komputerowych. Standardowo jest dodawany do każdego zestawu z konsolą. Każdy producent opracowuje unikatowy dla danej konsoli model, dlatego ważne jest wybranie kontrolera odpowiedniego dla danego urządzenia.Grand Theft Auto IV (również: GTA IV, GTA 4) – komputerowa gra akcji wyprodukowana i wydana przez Rockstar Games. Jest to dziewiąta część serii gier Grand Theft Auto. Gra została wydana 29 kwietnia 2008 roku na konsole PlayStation 3 i Xbox 360. GTA IV pierwotnie na PC miała zostać wydana 18 listopada w USA i 21 listopada w Europie. Wersja konsolowa miała zostać wydana jeszcze wcześniej, bo w październiku 2007 roku. Jednak serwis IGN poinformował o przełożeniu wydania wersji PC na 2 grudnia, z powodu opóźnień w produkcji. Do czasu konferencji prasowej na E³ w 2006 roku było wiadome jedynie, że Grand Theft Auto IV będzie dostępne na konsolę PlayStation 3, a Rockstar zaoferuje dodatkową zawartość wersji Xbox 360. Po konferencji prasowej właściciel Rockstar Games, Take-Two Interactive, oświadczył, że Grand Theft Auto IV będzie równocześnie dostępne na konsole PlayStation 3, Xbox 360. Po kilku miesiącach od wydania, oświadczono o pojawieniu się gry na PC w listopadzie 2008 roku.

  Pewne elementy z poprzednich tytułów wróciły w zmienionej postaci. Gracz może teraz użyć nowego sposobu kamuflażu zwanego „OctoCamo”, zamiennik kamuflażu z Metal Gear Solid 3. Kostium OctoCamo (który nieaktywny ma kolor ciemnoniebieski) pozwala użytkownikowi wtopić się kolorystycznie w dotykaną powierzchnię w ciągu kilku sekund. Gracze używający joypadów Sixaxis/DualShock 3 mogą nimi potrząsnąć aby przywrócić OctoCamo standardowy kolor. Snake w późniejszej fazie gry otrzymuje również maskę z tą samą technologią, która pozwala mu na jeszcze lepszy kamuflaż lub udawanie innej osoby. Nowe urządzenie o wyglądzie przepaski na oko zwane „Solid Eye” zastępuje różne rodzaje lornetek i urządzeń wspomagających zmysł wzroku z poprzednich tytułów, a stalowa beczka oddaje hołd tradycyjnemu kamuflażowi w postaci kartonowego pudła. Osłania ona bohatera przed kulami i pozwala mu na toczenie się po terenie walki oraz przewracanie wrogów, lecz nadmierne podróżowanie w beczce może objawić się w postaci wymiotowania bohatera gry.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Sony – japońskie przedsiębiorstwo założone 7 maja 1946 roku przez Masaru Ibukę i Akio Moritę w Tokio jako Tokyo Telecommunications Engineering Company, obecnie jeden z największych światowych producentów elektroniki użytkowej. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej (TSE) i nowojorskiej (NYSE) (NYSE: SNE).

  Gra przepełniona jest „retrospekcjami” (odnośników w postaci zdjęć wydarzeń, miejsc i osób), które odnoszą się do wydarzeń z poprzednich gier serii, sugerując w ten sposób związek z wydarzeniami z przeszłości, uzupełniając tym samym fabułę serii. Gracz może je zobaczyć poprzez naciśnięcie przycisku X (O w niektórych krajach), gdy pojawi się stosowna ikona na ekranie. Przerywniki Mission Briefing mogą być oglądane z różnych ujęć kamery lub eksplorowane przez zdalnie sterowanego Metal Geara Mk. II.

  Sixaxis (jap. シクサシス Shikusashisu) (stylizowane jako SIXAXIS) – oficjalny bezprzewodowy gamepad dla konsoli PlayStation 3. ed to standardowy edytor wierszowy systemu UNIX. ed przyjmuje, że tekst podlegający obróbce podzielony jest na wiersze i pozwala jedynie na modyfikacje wskazanych wierszy tekstu za pomocą poleceń wydawanych programowi w trybie interaktywnym, w podobny sposób jak w wierszu poleceń systemu DOS czy UNIX. Zmusza to użytkownika do operowania numerami wierszy tekstu.

  Dodatkowy kompanem Snake’a na polu bitwy został mały robot, Metal Gear Mk. II, pozwalający mu na kontakt radiowy z innymi postaciami, jako dodatku do CODEC-u z poprzednich części gry. Robot może również usypiać wrogów słabym wstrząsem elektrycznym, jak również sprawdzać teren bez narażania Snake’a. Jest wzorowany na identycznym robocie, z którego pomocy korzystał Gillian Seed, bohater starszej gry Hideo Kojimy pt. Snatcher.

  Walka w przestrzeniach zamkniętych (walka na małej odległości, walka bliska, walka w pomieszczeniach) – to specjalna metoda walki stosowana przez odpowiednio wyposażone i specjalizowane (siły specjalne) jednostki wojskowe, pododdziały sił zbrojnych, pododdziały policyjne i innych organów ścigania. Służy ona do zdobywania pomieszczeń i walki wewnątrz nich.Zespół stresu pourazowego, zaburzenie stresowe pourazowe, PTSD (ang. posttraumatic stress disorder) - rodzaj zaburzenia lękowego będący efektem przeżycia traumatycznego wydarzenia.

  Z powodu braku wibracji w joypadzie podczas tworzenia gry (co stanowiło ważny element poprzednich tytułów), wprowadzono nowość: biały „Threat Ring” (przezroczysty pierścień wokół bohatera), który w przypadku zbliżania się wroga sygnalizował jego obecność poprzez wybrzuszenie prostej linii wokół bohatera. Jako seria znana z powszechnego wykorzystania wibracji w joypadzie, niedługo po ogłoszeniu przez Sony nowego joypada z funkcją wibracji wydawca serii, firma Konami, ogłosiła wypuszczenia patcha dodającego do gry obsługę wibracji, przez co MGS4 stał się jednym z pierwszych tytułów obsługującym ”przywrócone” wibracje.

  Bliski Wschód (arab. الشرق الأوسط; hebr. המזרח התיכון; per. خاورمیانه, Xâvar-e Miyâne; przestarzałe Lewant) – region geograficzny leżący na styku Azji, Europy i Afryki.Nanotechnologia – ogólna nazwa całego zestawu technik i sposobów tworzenia rozmaitych struktur o rozmiarach nanometrycznych, czyli na poziomie pojedynczych atomów i cząsteczek. Rozmiary nanometryczne nie są jednoznacznie zdefiniowane. Powszechnie znany przedział 1,5 - 100 nm nie znajduje potwierdzenia praktycznego. Obecnie uważa się iż granice rozmiarów nanometrycznych leżą tam, gdzie rozmiar struktury koreluje z właściwościami fizycznymi materiału.

  Zdrowie Snake’a odgrywa niewielkie znaczenie podczas rozgrywki. Jeśli bohater zostanie ranny na polu walki, nacięcia i oparzenia pozostaną widoczne na jego skórze. Jednakże twórcy gry chcieli oszczędzić graczowi stresu z powodu leczenia poszczególnych ranSnake’a, dlatego dano mu kombinezon ze specjalnego tworzywa, w którym bohater porusza się w podobny sposób jak w poprzednich grach serii.

  Gry-Online (zapis stylizowany GRY-OnLine) – polska strona internetowa poświęcona grom komputerowym. Strona została założona 1 stycznia 2001 jako serwis informacyjny. Jego redaktorem naczelnym jest Łukasz Malik. Siedziba redakcji znajduje się w Krakowie. Jedną z większych części serwisu jest Encyklopedia Gier. Wielka Encyklopedia Gier co roku (do 2009) była wydawana przez firmy Gry-OnLine S.A. i Axel Springer w wersji płytowej.W teorii są to mechanizmy bardzo małe (kilka nanometrów) służące do celów medycznych, tudzież bojowych. Mogą działać jak Chmura Naprawcza (reperować struktury budynków i pojazdów). Specjaliści od Nanotechnologii często krytykują pomysły pisarzy gatunków Cyberpunk czy Wojennej Fantastyki że Nanoboty ( popularna nazwa Nanomaszyn) mogą być używane do celów przestępczych lub wojny, choć inni specjaliści twierdzą że: "Armia i Ulica znajdą zastosowanie do wszystkiego". Obecnie najbardziej prawdopodobne jest zastosowanie Inżynierów z książek naukowych Dexlera. są to Nanomaszyny stworzone z Białek, min kultur E-coli.

  Na ekranie gry widoczny jest pasek zdrowia bohatera oraz wskaźnik pod nim, który zastępuje pasek staminy z Metal Gear Solid 3. Wskaźnik „Stress” bazuje na aktualnych działaniach bojowych i warunkach wokół bohatera. Przy wysokim poziomie wskaźnika, Snake może wpaść w „bojowy szał”, który bardzo poprawi jego celność i zmniejszy przyjmowane obrażenia. Niestety efekt ten dość szybko mija i może spowodować nagłe załamanie Snake’a. Uspokojenie przynoszą mu papierosy. Wskaźnik „Psyche” powoli zmniejsza się podczas rozgrywki, powodując zmniejszenie celności i zwolnienie odnawiania paska zdrowia. Wiele przedmiotów w grze (np. słuchanie iPoda, zjedzenie zupki chińskiej, wypicie ReGain Energy Drinków czy racji żywnościowych) może odnowić wskaźnik.

  Stephen Obayan Sunday (ur. 17 września 1988 w Lagos) – nigeryjski piłkarz grający jako defensywny pomocnik. Posiada także hiszpański paszport. Od 2011 roku gra w Numancii. Znany jako Sunny.Prywatna firma wojskowa (ang. Private Military Company - PMC) - typ firmy zajmującej się świadczeniem specjalistycznych usług ochroniarskich i militarnych. Takie przedsiębiorstwa są nazywane także firmami najemnymi.

  W grze znajduje się również „Baseline Map”, radar w postaci mapy z dynamicznym okręgiem, zmieniającym się wraz z obecnością Snake’a, w odniesieniu do otaczającego go środowiska. Dostępny z poziomu głównego menu „Virtual Range” jest poziomem testowym poćwiczyć sterowanie Snake'iem, walkę w zwarciu (Close Quarters Combat) oraz korzystanie z broni.

  Europa Wschodnia to region znajdujący się na wschód od Europy Środkowej, graniczący z Azją. Region ten jest różnie definiowany.Easter egg (dosł. z ang. wielkanocne jajo) – różnego rodzaju nawiązania do rzeczywistości (również wirtualnej) zamieszczane przez twórców w swoich produkcjach. Mają najczęściej akcent humorystyczny. Mogą nawiązywać do filmów, literatury, sławnych postaci, np. w grze Fallout znajdują się nawiązania do filmu Terminator, serialu M*A*S*H czy książki Czarnoksiężnik z Krainy Oz, a w grze typu first-person shooter Blood nawiązanie do gry Duke Nukem 3D.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Metal Gear Solid, MGS (jap. メタルギアソリッド) – japońska gra komputerowa wydana w 1998 roku przez Konami. Jej gatunek został określony przez producenta jako taktyczna akcja szpiegowska. Gra zyskała ogromną popularność dzięki napiętej akcji oraz możliwości skradania, dla których tłem była głęboka historia wojenna rozgrywająca się w niedalekiej przyszłości.
  Alan Smithee, Allen Smithee, Alan Smythee lub Adam Smithee – pseudonim używany od 1969 roku głównie przez hollywoodzkich reżyserów, którzy uważali, że końcowa wersja filmu odbiega od ich wizji i nie chcieli podpisać filmu swoim nazwiskiem. Reżyser musiał udowodnić przed przedstawicielami Amerykańskiej Gildii Reżyserów (Directors Guild of America, DGA) i Stowarzyszenia Producentów Filmowych i Telewizyjnych (Association of Motion Picture and Television Producers), że została mu odebrana kontrola nad kształtem filmu. Reżyser musiał również zagwarantować, że nie wyjawi powodów swojego niezadowolenia. Dodatkowo, pseudonim nie mógł stanowić ochrony reżysera przed błędami w sztuce reżyserskiej.
  Metal Gear – gra komputerowa z gatunku skradanek, stworzona w 1987 roku przez Konami, jej głównym projektantem był Hideo Kojima. Głównym bohaterem jest Solid Snake, członek elitarnej jednostki FOXHOUND. Gra została pierwotnie wydana na komputerach MSX2, została później przeniesiona na NESa i komputery osobiste, a także trafiła do sklepu Wii (Virtual Console)
  Komputerowa gra przygodowa – gatunek gier komputerowych, w którym nacisk jest położony na zwiedzanie świata przedstawionego w grze, rozwiązywanie zagadek i interakcję z postaciami. Fabuła tego typu gier często zawiera wątki charakterystyczne dla literatury czy filmu. Zazwyczaj gry przygodowe są przeznaczone dla jednego gracza. Jest to spowodowane tym, że nacisk położony na fabułę i głównego bohatera jest trudny do zaimplementowania w trybie wieloosobowym. Gry przygodowe były bardzo popularne w późnych latach 80. i wczesnych 90. We wschodniej Azji są ciągle popularne i wydawane w formie powieści wizualnych.
  "Beauty and the Beast" – singel wykonany przez Céline Dion i Peabo Bryson w 1991 roku. Singel został zawarty w filmie Piękna i Bestia z 1991 roku.
  Przeciwnik (ang.enemy) – osoba, grupa osób (zorganizowana lub niezorganizowana), wojska lub siły paramilitarne, elementy narodowe lub sojusznicze, które prowadzą w sposób zamierzony wrogie działania wymierzone przeciwko stronie własnej i z którymi należy walczyć z użyciem, w razie konieczności, siły.
  Famitsū (ファミ通, formalnie Famicom Tsūshin) – japoński magazyn poświęcony grom video, wydawany przez Enterbrain, Inc. i Tokumę. Aktualnie są wydawane pięć wydań magazynu: Shūkan Famitsū, Famitsū PS, Famitsū Xbox, Famitsū Wii+DS, i Famitsū Wave DVD. Shūkan Famitsū (週刊ファミ通?, pol. „Cotygodniowy Famitsū”) to najbardziej popularny magazyn o grach video na terenie Japonii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.