• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty

  Przeczytaj także...
  Konami Corporation (jap. コナミ株式会社, Konami Kabushiki-gaisha, TYO: 9766 NYSE: KNM SGX: K20) – japoński producent i wydawca gier komputerowych, zabawek, kart kolekcjonerskich, anime, tokusatsu i jednorękich bandytów.Metal Gear (メタルギア Metaru Gia) – seria gier łącząca w sobie elementy akcji i gry szpiegowskiej. Została stworzona przez Hideo Kojimę i wydana przez japońskie studio Konami. W grach przeważnie głównym bohaterem jest żołnierz Solid Snake, którego zadaniem jest zazwyczaj cicha eksploracja w wypełnianych misjach. Seria Metal Gear słynie z bardzo filmowych i długich wstawek filmowych, wielowątkowej fabuły, zawiłej historii, łamania czwartej ściany, specyficznego poczucia humoru, a także omawianie takich tematów jak polityka, wojny, cenzura, inżynieria genetyczna, sztuczna inteligencja, lojalność oraz pojmowanie rzeczywistości. Na rok 2011 gry z serii sprzedały się w ponad 50 milionach egzemplarzy
  Zbiornikowiec (pot. tankowiec z ang. tanker) – statek-cysterna, przeznaczony do transportowania materiałów płynnych. Zbiornikowce należą do największych statków handlowych. W przeciwieństwie do innych frachtowców nie posiadają ładowni, a zbiorniki ładunkowe – załadunek/wyładunek odbywa się za pośrednictwem systemu rurociągów i pomp. Mostek zbiornikowca najczęściej znajduje się w części rufowej jednostki.

  Metal Gear Solid 2: Sons Of Liberty (jap. メタルギア ソリッド2 サンズ・オブ・リバティ Metaru Gia Soriddo 2 Sanzu obu Ribati)gra komputerowa z serii Metal Gear, wyreżyserowana przez Hideo Kojimę i wydana przez Konami w 2001 roku. Jest to czwarta gra z serii Metal Gear i sequel Metal Gear Solid. Pierwsze wydanie ukazało się tylko na PlayStation 2, natomiast wydanie rozszerzone zatytułowane Metal Gear Solid 2: Substance – na PlayStation 2, Microsoft Windows i Xboksa. Część druga stała się jeszcze większym przebojem niż część pierwsza, sprzedając się w większej ilości egzemplarzy (ponad 7 milionów) oraz zbierając lepsze recenzje.

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Perspektywa pierwszej osoby (w skrócie FPP, z ang. first-person perspective) – określenie perspektywy graficznej w grach komputerowych, w których gracz ogląda świat przedstawiony oczami bohatera. Najczęściej gry w perspektywie pierwszej osoby utożsamiane są z gatunkiem first-person shooter, jednak owa perspektywa występuje także m.in. w komputerowych grach przygodowych (Myst) i grach fabularnych (The Elder Scrolls, Deus Ex), grach wyścigowych (Colin McRae Rally) lub symulatorach lotu (IL-2 Sturmovik). W wielu grach istnieje możliwość wyboru pomiędzy perspektywą pierwszoosobową a trzecioosobową.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Tanker Incident
  Dwa lata po wydarzeniach na wyspie Shadow Moses, Solid Snake i Hal Emmerich pracują razem dla Philanthropy – organizacji zwalczającej produkcję nowych Metal Gearów. Dowiadują się, że nowy typ Metal Geara jest transportowany przez rzekę Hudson. Gdy Snake dostaje się na pokład statku, odkrywa, że Revolver Ocelot wraz z grupą rosyjskich najemników planuje ukraść Metal Geara.

  Gra komputerowa (gra wideo, ang. video game) – rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i wymagającego od użytkownika (gracza) rozwiązywania zadań logicznych lub zręcznościowych. Gry komputerowe mogą być uruchamiane na komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telewizorach, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach, nazywanych łącznie platformami sprzętowymi. Zadania stawiane przed graczem w grach komputerowych różnią się w zależności od gatunku i mogą polegać na przykład na rozwiązaniu zadania logicznego, eliminacji wirtualnych przeciwników czy też rywalizacji ze sztuczną inteligencją bądź innymi graczami (gra wieloosobowa); interaktywna rozrywka w celach zawodowych nosi nazwę sportu elektronicznego.Hideo Kojima (jap. 小島秀夫, Kojima Hideo, urodzony 24 sierpnia 1963) – japoński twórca gier komputerowych, wiceprezes Konami, prezes własnego studia Kojima Productions. Jest twórcą i reżyserem wielu uważanych dziś za kultowych gier, jak Snatcher, Policenauts, czy seria Metal Gear. Hideo Kojima został niejednokrotnie nazwany przez fanów i krytyków za jednego z najbardziej wpływowych i innowacyjnych twórców gier video w historii; według Newsweek jest jednym z dziesięciu ludzi roku 2002. Magazyn Next-Gen umieścił go na siódmym miejscu listy "Hot 100 Developers" roku 2008, a portal IGN umieścił go w 2009 roku na szóstym miejscu listy "100 najlepszych twórców gier w historii". Podczas MTV Game Awards w 2008 roku, Hideo Kojima został jako pierwszy w historii gali nagrodzony nagrodą Lifetime Achievement Award dla twórcy gier video, oraz uhonorowany Lifetime Achievement Award na Game Developers Conference w 2009.

  Big Shell Incident
  Dwa lata po wydarzeniach na tankowcu, morska oczyszczalnia leżąca 30 km od Nowego Jorku zostaje przejęta przez terrorystów nazywających siebie Synami Wolności. Na ratunek uwięzionym tam politykom zostaje wysłany nowy agent FOXHOUND – Raiden.

  Rozgrywka[ | edytuj kod]

  Rozgrywka nie różni się znacznie od tej w części pierwszej – kamera umiejscowiona jest pod pewnym kątem nad głową bohatera, która miejscami zmienia swoje ułożenie. W widoku z pierwszej osoby (FPP) gracz ma możliwość lepszego wycelowania w przeciwnika i strzelenia, czego nie można było robić w poprzedniku. Prócz pasku zdrowia został dodany również pasek staminy (głównie u bossów), dzięki czemu, przy odpowiedniej broni, można przejść grę nikogo przy tym nie zabijając.

  Kontrowersje[ | edytuj kod]

  Pomimo iż Metal Gear Solid 2 jest najlepiej ocenioną przez recenzentów grą w serii, wśród fanów (głównie z Ameryki i Europy) gra wywołuje mieszane uczucia. Głównym zarzutem jest pojawienie się postaci Raidena, którego scenariusz jest dużo dłuższy od scenariusza Snake'a, co nie spotkało się z aprobatą fanów. W Japonii fakt ten został przyjęty neutralnie. Kolejnym zarzutem były zbyt długie przerywniki filmowe, dużo dłuższe od tych w części pierwszej, przez co uznano iż gra sama w sobie nie przypomina gry, a interaktywny film.

  Substance[ | edytuj kod]

  Metal Gear Solid 2: Substance to rozszerzone wydanie Sons of Liberty wydane w 2002 roku na PlayStation 2, PC i Xboksa. Wydanie to zawiera sporo dodatków, wśród których kilka było już dostępnych w pierwotnym wydaniu wersji europejskiej (dodatki te zaznaczono dwoma gwiazdkami):

 • Tryb Boss Survival**, w którym jest możliwość ponownej walki ze wszystkimi bossami.
 • Dodatkowa gra Skateboarding, która rozgrywką przypomina grę z serii Tony Hawk's. Jest dostępna tylko na PS2.
 • Seria pięciu Snake Tales w których głównym bohaterem jest Solid Snake – jest to w pewnym sensie rekompensata za częściowy brak Snake'a w drugim scenariuszu Raidena.
 • 500 treningowych misji.
 • Tryb Casting Theater**, w którym gracz ma możliwość obejrzenia wstawek filmowych z gry i manipulowania bohaterami (np. zamieniając jakąś postać na taką, której normalnie w danej scenie nie ma).
 • Alternatywne nazwy nieśmiertelników.
 • Alternatywne kolory Thermal Goggles.
 • Obsada[ | edytuj kod]

  W przeciwieństwie do części pierwszej, aktorzy z angielskiej wersji Sons of Liberty nie użyli pseudonimów w napisach końcowych:
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.