• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Metal: A Headbanger's Journey

  Przeczytaj także...
  Motörhead – brytyjski zespół muzyczny powstały w 1975 roku z inicjatywy basisty i wokalisty Iana „Lemmy’ego” Kilmistera, który pozostawał jedynym stałym członkiem grupy. Grupa odniosła sukces komercyjny w latach 80. XX wieku, natomiast jej albumy Overkill, Bomber oraz Ace of Spades stały się inspiracją dla wielu wykonawców z nurtu heavy metal. Kilmister mimo kategoryzacji w gatunkach thrash i speed metal, na którego rozwój wywarł wpływ, określał muzykę Motörhead jako rock ’n’ roll. Grupa w swej twórczości poruszała takie zagadnienia jak wojna, zło, dobro, seks czy uzależnienia, ponadto posiada charakterystyczne logo o nazwie Snaggletooth, którego autorem jest artysta Joe Petagno.DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.
  Arch Enemy - szwedzki zespół muzyczny wykonujący melodic death metal, założony w 1996 roku przez Michaela i Christophera Amottów i Johana "Liiva" Axelssona. Liiva występował w zespole do 2000 roku. Zastąpiła go niemiecka wokalistka Angela Gossow.

  Metal: A Headbanger’s Journey – kanadyjski film dokumentalny w reżyserii Sama Dunna we współpracy z Scotem McFadyenem oraz Jessiką Wise. W roli głównej wystąpił Sam Dunn, kanadyjski antropolog, który podróżując po świecie przeprowadził wywiady z przedstawicielami różnych gatunków i stylów heavy metalu.

  Lamb of God – amerykański zespół heavymetalowy pochodzący z Richmond w stanie Wirginia. Grupa, poprzednio znana jako Burn The Priest należy do nurtu określanego mianem New Wave of American Heavy Metal.Emperor (ang. cesarz, imperator) – blackmetalowy zespół muzyczny powstały w 1991 roku w Norwegii, powszechnie uznawany za jeden z najważniejszych i najsłynniejszych zespołów blackmetalowych w historii. Założyli go Ihsahn i Samoth. Zespół istniał w latach 1991-2001. Reaktywowany w 2006 roku wyłącznie jako zespół koncertowy.

  Film zadebiutował w 2005 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Rok później obraz ukazał się na płytach DVD.

  Obsada[]

  Ścieżka dźwiękowa[]

  Metal: A Headbanger’s Journeyścieżka dźwiękowa z filmu ukazała się 23 maja 2006 roku nakładem U-Music-Canada. Na wydawnictwie znalazły się m.in. nagrania takich zespołów jak: Iron Maiden, Venom, Twisted Sister, Slayer, Emperor oraz Arch Enemy.

  Iron Maiden – heavymetalowy (reprezentujący New Wave of British Heavy Metal) zespół z Londynu, założony 25 grudnia 1975 roku, uważany za jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych zespołów heavymetalowych w historii. Liderem grupy jest basista Steve Harris. Nazwa zespołu dosłownie oznacza żelazną dziewicę, średniowieczne narzędzie tortur.Cannibal Corpse - amerykańska grupa muzyczna wykonująca death metal. Powstała w 1988 roku w Buffalo w stanie New York. Według danych z 2003 roku wydawnictwa zespołu w samych Stanach Zjednoczonych sprzedały się w nakładzie 558 929 egzemplarzy. Jednym z najsłynniejszych fanów zespołu jest Jim Carrey, dzięki któremu Cannibal Corpse wystąpili w filmie Ace Ventura: Psi detektyw wykonując w nim utwór "Hammer Smashed Face".
  Lista utworów

  Opracowano na podstawie materiału źródłowego.

  1. „Hallowed Be Thy Name” - Iron Maiden - 7:31
  2. „Balls to the Wall” - Accept - 5:43
  3. „Heaven and Hell” - Black Sabbath - 6:55
  4. „Laid to Rest” - Lamb of God - 3:50
  5. „Summertime Blues” - Blue Cheer - 3:47
  6. „Working Man” - Rush - 7:09
  7. „Killed by Death” - Motörhead - 4:38
  8. „Am I Evil” - Diamond Head - 7:40
  9. „We're Not Gonna Take It” - Twisted Sister - 3:40
  10. „Blood Lust” - Venom - 2:59
  11. „Disciple” - Slayer - 3:35
  12. „Silent Wars” - Arch Enemy - 4:14
  13. „(Sic)” - Slipknot - 3:19
  14. „Needled 24/7" - Children of Bodom - 4:08
  15. „Decency Defied” - Cannibal Corpse - 2:59
  16. „Inno a Satana” - Emperor - 4:02

  Zobacz też[]

  Teoria hałasu - dokument muzyczny z serii Historia polskiego rocka

  Toronto – największe miasto Kanady położone w południowej części prowincji Ontario, której jest stolicą. Miasto pełni funkcję ekonomicznej i kulturalnej stolicy Kanady. W mieście Toronto mieszka 5 915 386 ludzi (2011).Teoria hałasu – polski film dokumentalny z 2008 roku, w reżyserii Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słoty, z serii Historia polskiego rocka.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Okładka
 • Strona oficjalna (ang.)
 • Diamond Head, to brytyjska grupa muzyczna wykonująca heavy metal, jest to jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu New Wave of British Heavy Metal. Powstała 1977 roku w angielskim mieście Stourbridge z inicjatywy szkolnych przyjaciół wokalisty Seana Harrisa i gitarzysty Briana Tatlera.Heavy metal (często nazywany po prostu metalem) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Historia polskiego rocka – sześciodocinkowy serial stworzony przez Discovery Historia. Ten cykl filmów dokumentalnych przedstawia dzieje muzyki rockowej w Polsce od 1959 roku do czasów współczesnych.
  Blue Cheer - amerykańskie trio psychodeliczne powstałe w 1967 w San Francisco, blisko związane z ruchem hippisowskim. W 2009 roku po śmierci Dickie Petersona grupa została rozwiązana.
  Antropologia kulturowa (antropologia społeczna) – dyscyplina nauk społecznych badająca organizację kultury, rządzące nią prawa, historyczną zmienność i etniczną różnorodność kultur w celu skonstruowania ogólnej teorii kultury. Jest to jeden z głównych działów szeroko rozumianej antropologii, zajmuje się badaniem kultury we wszystkich jej przejawach.
  Film dokumentalny – szeroka kategoria opisująca jedną z form ekspresji filmowej. Początkowo, tym co wyróżniało ten rodzaj filmów było dokumentowanie oraz przedstawianie faktów, co odróżniało je od filmów fabularnych, przedstawiających fikcyjne wydarzenia. Filmy dokumentalne były często tworzone w celach informacyjnych lub dydaktycznych. Służyły też propagandzie, czego przykładem jest twórczość Leni Riefenstahl. W Polsce filmy dokumentalne powstawały przede wszystkim w założonej w 1950 warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych i łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych.
  Ścieżka dźwiękowa (z ang. soundtrack, OST – original sound track – oryginalna ścieżka dźwiękowa) – zapis motywu lub całej ścieżki dźwiękowej utworu muzycznego, która pojawia się w filmie lub grze wideo, jak również wydania płytowe złożone z kolekcji takich utworów. Dotyczy ona głównie ilustracji muzycznych, ale również jest to zapis konkretnych utworów, które zostały przygotowane specjalnie na potrzeby filmu lub gry.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.