• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Meta - Kolumbia

  Przeczytaj także...
  Andy (hiszp. Los Andes, Cordillera de los Andes) – góry fałdowe znajdujące się w Ameryce Południowej na terenie Wenezueli, Kolumbii, Ekwadoru, Peru, Boliwii, Chile oraz Argentyny. Góry ciągną się wzdłuż Oceanu Spokojnego od zatoki Paria na północy po Ziemię Ognistą na południu, na przestrzeni ponad 9000 km, co sprawia, że jest to najdłuższy łańcuch górski na Ziemi. Szerokość Andów wynosi 200–800 km. Najwyższe szczyty to Aconcagua (6962 m n.p.m.), Ojos del Salado (6893 m n.p.m.) oraz Nevado Pissis (6793 m n.p.m.).Llanos, llano − trawiasta, sawannowa formacja roślinna, występująca w Ameryce Południowej (Nizina Orinoko, Wyżyna Gujańska). Typowa roślinność to wysokie trawy, niskie drzewa (np. palmy), sukulenty (rośliny gromadzące wodę), kolczaste krzewy. W większości występują tam gleby czerwone.
  Villavicencio – miasto w środkowej Kolumbii, na przedgórzu Kordyliery Wschodniej (Andy), ośrodek administracyjny departamentu Meta. Około 400 tys. mieszkańców. Siedziba rzymskokatolickiej archidiecezji.

  Meta – departament Kolumbii. Leży w centralnej części kraju, na wschód od Andów, na równinach zwanych llanos. Stolicą departamentu Meta jest miasto Villavicencio.

  Kolumbia (hiszp. Colombia, Republika Kolumbii – República de Colombia) – państwo w północno-zachodniej części Ameryki Południowej leżące nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Nazwę Meta ma także rzeka przepływająca przez ten departament.

  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Gminy[ | edytuj kod]

  1. Acacías
  2. Barranca de Upía
  3. Cabuyaro
  4. Castilla la Nueva
  5. Cumaral
  6. El Calvario
  7. El Castillo
  8. El Dorado
  9. Fuente de Oro
  10. Granada
  11. Guamal
  12. La Macarena
  13. La Uribe
  14. Lejanías
  15. Mapiripán
  16. Mesetas
  17. Puerto Concordia
  18. Puerto Gaitán
  19. Puerto Lleras
  20. Puerto López
  21. Puerto Rico
  22. Restrepo
  23. San Carlos de Guaroa
  24. San Juan de Arama
  25. San Juanito
  26. San Martín
  27. Villavicencio
  28. Vista Hermosa

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.829 sek.