• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • MetaPost

  Przeczytaj także...
  PDF (ang. Portable Document Format, przenośny format dokumentu) – format plików służący do prezentacji, przenoszenia i drukowania treści tekstowo-graficznych, stworzony i promowany przez firmę Adobe Systems. Język opisu pliku PDF jest okrojoną wersją języka programowania PostScript wzbogaconą o elementy hipertekstowe.PostScript – uniwersalny język opisu strony opracowany przez firmę Adobe Systems, będący obecnie standardem w zastosowaniach poligraficznych.
  METAFONT jest częścią systemu TeX. Jest to program autorstwa Donalda Knutha służący do tworzenia fontów bitmapowych. Pierwsza wersje programu została ukończona w 1977, ale w 1984 METAFONT został przepisany od nowa w języku WEB i ta wersja jest używana do dziś. Analogicznie do TeX-a, kolejne wersje METAFONT-a oznaczane są coraz dokładniejszym rozwinięciem liczby Eulera – obecna wersja z 2008 roku ma numer 2.718281.

  MetaPost – stworzony przez Johna Hobby'ego wariant systemu METAFONT – język służący do tworzenia plików graficznych w formacie PostScript lub PDF. Mimo prostoty ma on duże możliwości, co czyni z MetaPostu wygodne narzędzie tworzenia wykresów i rysunków, zwłaszcza tych, które są osadzane w innych dokumentach jako EPS. MetaPost zapewnia łatwy dostęp do wielu możliwości PostScriptu oraz łatwe łączenie tekstu złożonego przez TeX lub Troff z elementami graficznymi.

  Twierdzenie Cevy – twierdzenie geometrii płaskiej sformułowane i udowodnione przez matematyka włoskiego Giovanniego Cevę w 1678 roku. Twierdzenie odwrotne jest prawdziwe i także zostało udowodnione przez Cevę. Jego uogólnieniem jest twierdzenie Ponceleta.EPS (Encapsulated PostScript) – format plików, będący podzbiorem języka PostScript, służący do przechowywania pojedynczych stron grafiki wektorowej w postaci umożliwiającej osadzanie ich w innych dokumentach. Użytecznym rozszerzeniem tego formatu jest format EPSI (Encapsulated PostScript Interchange), zawierający dodatkowo informacje ułatwiające wyświetlenie szybkiego podglądu grafiki zapisanej w zasadniczej części pliku.

  Przykład użycia[]

  Wynik przetworzenia przykładowego pliku

  Poniższy przykładowy kod Metaposta zawiera jeden rysunek ilustrujący twierdzenie Cevy.

  beginfig(1);
    z0=(0cm,0cm);
    z1=(5cm,0cm);
    z2=(3cm,3cm);
  
    label.llft(btex $A$ etex, z0);
    label.lrt(btex $B$ etex, z1);
    label.top(btex $C$ etex, z2); 
  
    draw z0 -- z1 -- z2 -- cycle;
  
    z3=(4cm,1cm);
    z4=whatever[z0,z3]=whatever[z1,z2];
    z5=whatever[z1,z3]=whatever[z2,z0];
    z6=whatever[z2,z3]=whatever[z0,z1];
  
    draw z0 -- z4;
    draw z1 -- z5;
    draw z2 -- z6;
  
    label.urt(btex $A'$ etex, z4);
    label.ulft(btex $B'$ etex, z5);
    label.bot(btex $C'$ etex, z6); 
  endfig;
  

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona domowa programu MetaPost (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.