• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Messerschmitt

  Przeczytaj także...
  Messerschmitt Me 163 Komet – rakietoplan, samolot myśliwski – przechwytujący konstrukcji niemieckiej z okresu II wojny światowej.Augsburg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Szwabia, regionu Augsburg oraz powiatu Augsburg, chociaż do niego nie należy. Leży nad rzekami Lech i Wertach, na przedgórzu alpejskim na wysokości 494 m n.p.m.
  Messerschmitt Me 264 (znany też jako Amerika Bomber) – prototyp niemieckiego bombowca strategicznego dalekiego zasięgu, opracowany przez koncern Messerschmitta. Nie wszedł do produkcji seryjnej.
  Messerschmitt, logo

  Messerschmitt AGproducent samolotów założony przez niemieckiego konstruktora lotniczego, późniejszego profesora, Willy’ego Messerschmitta w marcu 1926 roku jako Messerschmitt Flugzeugbau GmbH. Poszukując wsparcia ze strony rządu Bawarii, Messerschmitt połączył swoją spółkę z Bayerische Flugzeugwerke. 11 lipca 1938 roku Messerschmitt założył nową spółkę pod własnym nazwiskiem (Messerschmitt AG), która przejęła całe zakłady Bayerische Flugzeugwerke. Główna fabryka samolotów znajdowała się w Augsburgu, mniejsze zakłady powstały w Ratyzbonie i Obertraubling.

  Hamburger Flugzeugbau GmbH (w skrócie HFB) wpisana w rejestrze handlowym w czerwcu 1933 roku jako spółka-córka stoczni Blohm & Voss, założona przez właściciela stoczni Waltera Blohma jako osobna firma, by uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z nowym obszarem działalności, włączona w 1937 z powrotem w struktury koncernu jak dział budowy samolotów.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Messerschmitt AG zaprojektowała podczas II wojny światowej wiele pionierskich konstrukcji, takich jak pierwsze seryjnie budowane samoloty z napędem odrzutowym (Messerschmitt Me 262) i rakietowym (Messerschmitt Me 163 Komet).

  Po wojnie spółka Messerschmitt AG, po przejęciu zakładów Bölkow GmbH (1968) i połączeniu w 1969 roku z Hamburger Flugzeugbau GmbH (spółką należącą do Blohm und Voss) utworzyła największy niemiecki koncern lotniczy Messerschmitt-Bölkow-Blohm (MBB). W 1989 roku MBB zostało przejęte przez DaimlerChrysler Aerospace AG.

  Messerschmitt Me 262 Schwalbe – (niem. jaskółka), pierwszy użyty bojowo samolot myśliwski o napędzie odrzutowym. Produkowany masowo podczas II wojny światowej przez Niemcy. Wszedł do służby w 1944 roku jako samolot bombowy (A-2a) i rozpoznawczy (A-1a/U3 oraz A-4a), a także jako myśliwiec przechwytujący (A-1a) i nocny (B-1a/U1). Przez pilotów niemieckich został nazwany Sturmvogel (niem. burzyk), a wśród aliantów zachodnich znany jako Turbo. Ze względu na późne wprowadzenie tego samolotu do uzbrojenia, jego wpływ na działania wojenne był nieznaczny. Messerschmitty Me 262 uzyskały aż 900 zestrzeleń przy stratach własnych zaledwie 100 maszyn.Blohm + Voss (historycznie: Blohm und Voss, Blohm & Voss) – niemieckie przedsiębiorstwo – stocznia, od 1996 roku w składzie koncernu Thyssen Industrie AG, zajmujące się produkcją i budową statków, okrętów oraz samolotów.

  Wybrane typy samolotów:

 • Messerschmitt Bf 108 Taifun – samolot sportowy / pasażerski samolot kurierski
 • Messerschmitt Bf 109 – myśliwiec
 • Messerschmitt Bf 110 – ciężki myśliwiec / samolot szturmowy
 • Messerschmitt Bf 162 – bombowiec
 • Messerschmitt Bf 163
 • Messerschmitt Me 163 Komet – rakietowy myśliwiec przechwytujący
 • Messerschmitt Me 209 – samolot sportowy
 • Messerschmitt Me 209-II – prototyp myśliwca
 • Messerschmitt Me 210 – prototyp myśliwca / samolotu szturmowego
 • Messerschmitt Me 261 Adolfine – samolot rozpoznawczy dalekiego zasięgu
 • Messerschmitt Me 262 Schwalbe – myśliwiec odrzutowy
 • Messerschmitt Me 263 – myśliwiec rakietowy
 • Messerschmitt Me 264 – ciężki bombowiec dalekiego zasięgu
 • Messerschmitt Me 309 – prototyp myśliwca
 • Messerschmitt Me 321 – ciężki szybowiec transportowy
 • Messerschmitt Me 323 Gigant – ciężki samolot transportowy
 • Messerschmitt Me 409
 • Messerschmitt Me 410 – myśliwiec / samolot szturmowy
 • Messerschmitt Me 509 – myśliwiec
 • Messerschmitt Me 609 – prototyp ciężkiego myśliwca
 • Messerschmitt P.1101 – prototyp myśliwca odrzutowego
 • Messerschmitt Me 509 to oznaczenie niemieckiego samolotu myśliwskiego projektowanego na podstawie Me 309, który jednak nigdy nie wszedł do produkcji. Zasadnicze zmiany, w stosunku do Me 309 dotyczyły lokalizacji silnika (umieszczony miał być za kabiną pilota, podobnie jak w samolocie Bell P-39 Airacobra). Zastosowany miał być silnik Daimler-Benz DB 605B napędzający trójpłatowe śmigło o zmiennym skoku typu Me P 6. Maszynę planowano uzbroić w 2 karabiny MG 131 i dwa działka MG 151. Projekt anulowano w połowie 1943 roku.Messerschmitt Me 323 Gigant – niemiecki wojskowy samolot transportowy zaprojektowany i budowany od 1942 roku w wytwórni Messerschmitt A.G. W zakładach w Leipheim i Obertraubling.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ratyzbona (niem. Regensburg, baw. Rengschburg, czes. Řezno) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Górny Palatynat, regionu Ratyzbona oraz powiatu Ratyzbona. Leży nad Dunajem. Polska nazwa miasta wywodzi się z pradawnej nazwy celtyckiej Radasbona poprzez łacińską nazwę Ratisbona.
  Messerschmitt Me 309 – prototypowy niemieckim samolot myśliwski zaprojektowany we wczesnych latach II wojny światowej.
  Bölkow GmbH - niemiecka wytwórnia lotnicza założona w 1948 roku przez Ludwiga Bölkowa w Stuttgarcie, później przeniesiona do Ottobrunn, producent samolotów i śmigłowców.
  Wilhelm Emil Messerschmitt, znany jako Willy (urodzony 26 czerwca 1898 we Frankfurcie nad Menem – zmarł 15 września 1978 w Monachium) – niemiecki konstruktor samolotów.
  Messerschmitt-Bölkow-Blohm (MBB) – niemiecki koncern lotniczy, kosmiczny i zbrojeniowy, powstały w 1969 roku, w wyniku przejęcia przez Messerschmitt AG firmy Bölkow GmbH, a następnie fuzji z Hamburger Flugzeugbau GmbH (spółka-córka Blohm + Voss). Najbardziej znane produkty to śmigłowce Bölkow Bo 105 i BK 117, doświadczenia zebrane przy ich konstrukcji stanowiły podstawę opracowania obecnych następców technologicznych: dwóch modeli Eurocopterów - odpowiednio Eurocopter EC135 i EC145.
  Messerschmitt Me 410 Hornisse – (niem. szerszeń) ciężki, dwusilnikowy, samolot myśliwski i szybki bombowiec niemiecki z okresu II wojny światowej, zbudowany na bazie nieudanego samolotu Messerschmitt Me 210. Ze względu na bardzo złą reputację projektu Me 210, przemianowany na Me 410.
  Messerschmitt Bf 109 (pot. Me 109) – niemiecki samolot myśliwski, podstawowy myśliwiec Luftwaffe podczas drugiej wojny światowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.804 sek.